środa, 30 kwietnia 2014

Podsumowanie kwietnia

Cześć :)

Dzisiaj nadszedł mój ulubiony dzień w blogowaniu, czyli dzień podsumowania całego miesiąca :)

W kwietniu przeczytałam następujące książki:

1. Alexandra Bracken - Mroczne umysły - 450 str. recenzja
2. Mark Helprin - Zimowa opowieść - 692 str.
3. Paula Roc - Recepta na miłość - 187 str. recenzja
4. Ewa Nowak - Niewzruszenie - 248 str. recenzja
5. Ewa Nowak - Dane wrażliwe - 248 str. recenzja
6. Ewa Nowak - Dwie Marysie - 232 str. recenzja
7. Stephen King - Christine - 638 str. (pocket) recenzja
8. Hilary Boyd - Czwartki w parku - 399 str. recenzja
9. Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek - Tryptyk o wierze - 247 str.
10. Graham Masterton - Rook - 277 str.
11. Graham Masterton - Krzywa Sweetmana - 395 str.
12. C.S.Lewis - Przebudzony umysł - 411 str.
13. Helen Fielding - Bridget Jones. Szalejąc za facetem - 584 str.
14. Beata Gołembiowska - Żółta sukienka - 160 str. 

Łącznie przeczytałam 5168 stron, czyli 172 strony dziennie. 

Najlepsza książka: zdecydowanie "Przebudzony umysł" i "Dwie Marysie"
Najgorsza książka: rozczarowałam się trochę "Bridget Jones. Szalejąc za facetem"

W maju szykuję sobie małą przerwę, ale posty zostaną zaplanowane, więc nawet nie zauważycie mojej nieobecności :). Pojawią się przede wszystkim zaległe recenzje książek przeczytanych w kwietniu. 

Jak Wam minął kwiecień? :). Maturzyści - trzymam za Was kciuki :)

wtorek, 29 kwietnia 2014

Uwaga! Nowość!

Zapowiedzi i nowości to coś, co pojawia się u mnie niezbyt regularnie. Postanowiłam jednak szybko przedstawić Wam nadchodzące premiery, których może nie zdążycie przeczytać w majówkowy weekend, ale później jak najbardziej. Zapraszam :)







1. C.W.Gortner - Przysięga królowej - Wydawnictwo Znak
Monika, pisząc o "Przysiędze królowej" napisała, że "czytadło parę wad ma, to ja jestem lekturą usatysfakcjonowana, a czytadło zaliczam do grupy jednych z ambitniejszych książek, jakie przeczytałam z własnej, nieprzymuszonej woli i które przypadło mi do gustu". Powieść opisująca losy Izabeli Kastylijskiej, rozgrywająca się w XV wieku intryguje, a okładka zwraca na siebie uwagę. Niedługo sama się przekonam, czy tak podana historia fascynuje, czy raczej nudzi. Mam nadzieję, że raczej pierwsza opcja :)Opis wydawnictwa: klik
Data premiery: 30.04

2. Christiane V. Felscherinow, Sonja Vukovic - Christiane F. Życie mimo wszystko - Wydawnictwo Iskry
Adrianna Olczak i Agnes Recenzentka przedstawiły nieco odmienne opinie na temat książki, której bohaterka dała się poznać za sprawą głośnej pozycji "My, dzieci z Dworca ZOO". Pamiętam, że mną wstrząsnęła, więc jestem ciekawa, jak odebrałabym wyznania Christiane po latach. Czy kobieta poradziła sobie z nałogiem? A może uzależnienie od narkotyków ciągnie się za człowiekiem przez całe życie? Odpowiedź znajdziecie w "Życie mimo wszystko".
Opis wydawnictwa: klik
Data premiery: 30.04

3. Katarzyna Grochola - Zagubione niebo - Wydawnictwo Literackie
Najnowsza książka Katarzyny Grocholi ma przede wszystkim zachęcającą okładkę. A co jest w środku? "Pierwsze miłosne uniesienia i rozczarowania, zachwyty nad życiem i bolesne porażki. Długie i krótkie związki, miłość do utraty tchu, cierpienie po rozstaniu. Zdolność wybaczania, umiejętność zapominania". Jestem ogromnie ciekawa tej książki!
Opis wydawnictwa: klik
Data premiery: 7.05

4. Richard Paul Evans - Kręte ścieżki - Wydawnictwo Znak
Evans interesuje mnie już od dłuższego czasu, gdyż moja przyjaciółka zbiera książki jego autorstwa i razem wydajemy kasę w księgarniach internetowych :). "Kręte ścieżki" to trzecia część "Dzienników pisanych w drodze". Jest to książka o wolności, wędrówce i życiu. Autorka bloga Recenzencki napisała, że "I ja tę głowę niemo zawiesiłam, kiedy dobrnęłam do ostatniego akapitu w książce. Chyba po raz pierwszy zdarzyło mi się być w głębokim szoku. Autor tym razem nas nie oszczędził. To, co przydarzyło się Alanowi, ścisnęło moim sercem.". Zapowiada się piękna, mądra i poruszająca książka.
Opis wydawnictwa: klik
Data premiery: 30.04

5. Tomek Michniewicz - Swoją drogą - Wydawnictwo Otwarte
Do tej książki nie byłam tak mocno przekonana, aż do czasu, kiedy zaczęłam szukać recenzji. Tramwaj nr 4 po raz kolejny (wcześniej było Nomen Omen) tak mnie przekonał do książki, że przy najbliższych zakupach z pewnością ją uwzględnię. Czy może być lepsza zachęta niż te dwa zdania napisane przez Oisaja? "Swoją drogą Tomka Michniewicza to jedna z najlepszych książek, jakie w życiu przeczytałem i najlepsza jaką pochłonąłem w tym roku.", "Swoją drogą to momentami także książka o dojrzewaniu, o szukaniu swojej drogi w życiu i o tym, że choć warto spełniać marzenia i nigdy nie jest na to za późno, to także przydaje się w tej drodze ku ich realizacji odrobina rozsądku.". Dla mnie jest to rekomendacja idealna, nic więcej nie mam do dodania :)
Opis wydawnictwa: klik
Data premiery: 30.04


6. Anna Klejzerowicz - Sąd ostateczny - Wydawnictwo Replika
"Sąd ostateczny" jest wznowieniem, więc ze znalezieniem kilku opinii tym razem nie miałam problemu (tutaj). Głównym bohaterem jest Emil Żądło, który próbuje rozwikłać tajemnicę makabrycznego morderstwa ze sztuką w tle. Jestem ciekawa tej książki ze względu na odniesienia do malarstwa, Gdańsk, no i oczywiście kryminalną zagadkę.
Opis wydawnictwa: klik
Data premiery: 7.05

Co Was skusi?

Ps. Jeżeli ktoś z Was ma nową na zbyciu, albo zna kogoś kto ma, albo widział gdzieś dostępną książkę "Na rozstaju dróg" Evansa, to bardzo proszę o kontakt :). 

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek - Tryptyk o wierze

Tytuł: Tryptyk o wierze
Autor: Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek
Liczba stron: 247
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Źródło okładki:  http://lubimyczytac.pl


W dzisiejszych czasach wiara i bycie człowiekiem wierzącym często jest określane jako bezsensowne. Coraz więcej jest "ateistów", którzy niby nie wierzą, wyśmiewają osoby wierzące, ale przyjmują sakramenty "bo tak wypada". Właśnie teraz, bardziej niż kiedykolwiek potrzebne jest wskazanie drogi religijnej, którą można podążać, aby się w tym swoim życiu nie zagubić. Właśnie w celu przypomnienia (a także poznania) wskazówek od trzech niewątpliwie ważnych osób powstała pozycja "Tryptyk o wierze", która zawiera teksty trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI, Franciszka.

Autorzy poruszają różnorodną tematykę, dzięki czemu można skonfrontować swoje własne zdanie z ich nauczaniem. Dodatkowo można znaleźć tu zarówno odpowiedzi na nurtujące pytania, jak również znaleźć temat do dodatkowych przemyśleń, rozważań czy dyskusji. 

Bardzo uderzające jest to, że na podstawie tekstów możemy uświadomić sobie, jakie zachowania prezentowali trzej papieże. Teksty Jana Pawła II i Franciszka są przepełnione otwartością, dialogiem ze słuchaczami i czytelnikami. Benedykt XVI jest nieco powściągliwy,  jego kazania wydają się bardziej wzniosłe, głównie z racji na niezwykle istotną tematykę.

Ta pozycja jest dedykowana głównie młodzieży, bo zamieszczone w niej teksty w dużej mierze pochodzą z kazań z Dni Młodzieży i spotkań z tymi, w których tkwi siła i nadzieja każdego narodu. Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek, jako przywódcy Kościoła starali się jak najlepiej dotrzeć do wiernych, więc wyrażali się słowami jak naprostszymi, ale jednocześnie podkreślali wagę swoich słów. Czy polecam? Oczywiście!

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki

Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

piątek, 25 kwietnia 2014

Hilary Boyd - Czwartki w parku

Tytuł: Czwartki w parku
Autor: Hilary Boyd
Liczba stron: 399
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl


"Czwartki w parku" to powieść, która zdecydowanie bardziej wprowadza czytelnika w aurę pięknej jesieni niż słonecznej wiosny, jaką możemy już podziwiać za oknem. Pora roku nie powinna jednak decydować o tym, kiedy sięgniemy po książkę, bo w przypadku "Czwartków w parku" nie jest głównym bohaterem, a zaledwie tłem. Akcja toczy się bowiem wokół Raya i Jeanie - pary, której związek wymyka się ze wszystkich ram i pokonuje wiele przeciwności.

Jeanie jest z pozoru szczęśliwą mężatką. Jej mąż, George przestał zwracać uwagę na jej potrzeby, właściwie mijają się w codziennym życiu. Jedynymi radościami w życiu Jeanie są wnuczka - Ellie i sklep ze zdrową żywnością. Stosunki bohaterki z zięciem nie należą do poprawnych, oboje nie potrafią znaleźć wspólnego języka, co niekorzystnie wpływa także na relacje z córką. Pewnego dnia, podczas czwartkowego "dyżuru" i opiece nad Ellie Jeanie spotyka mężczyznę, który przychodzi do parku razem z wnuczkiem. Powoli zaczynają się do siebie zbliżać i otwierać się przed sobą. Ich relacja zmienia się w miłość, która w ich wieku wydaje się jeszcze bardziej trudna, niż gdy mieli o połowę lat mniej. Przed Jeanie trudny wybór: opuścić męża i porzucić stabilne, choć nudne życie czy odrzucić uczucie mężczyzny, przy którym czuje się jak pełnowartościowa kobieta, a nie staruszka, jak nazywa ją żartobliwie mąż?

Postacie zostały skonstruowane w różnorodny sposób. George to starszy człowiek, który tak przyzwyczaił się do dominacji nad żoną, że nie zwraca uwagi na to, że nie chce ona opuścić domu i przeprowadzić się na wieś. Boi się powiedzieć jej o dręczącym go problemie. Podobnie zachowuje się zięć Jeanie - Alex, który jest artystą. Porzucił Chanty, gdy była w ciąży, a później postanowił do niej wrócić. Jest rozchwiany emocjonalnie, gubi się w swoim życiu. Rita - przyjaciółka głównej bohaterki jest dla niej podporą, a jej optymizm pomaga Jeanie w starciu z codziennym życiem. 

Ta książka jest dobrą lekturą na dwa - trzy leniwe popołudnia, które chcemy spędzić z niezobowiązującą lekturą. Historia Jeanie i Raya nie zmieni Waszego życia, ale pozwoli z uśmiechem spojrzeć na pary 60 - 70 - latków, dla których miłość nie ma daty ważności i potrafią drobnymi gestami okazywać sobie uczucie na codzień. Strona wizualna również wywołała we mnie uśmiech, jedna z najpiękniejszych okładek :). 

Moja ocena: 6,5/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki

Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

środa, 23 kwietnia 2014

Stosik kwietniowo - majowy

Cześć :)

Dzisiaj chciałabym Wam zaprezentować książki, które w najbliższych dniach będą szerzej opisywane na blogu. Są to:

1. Beata Golembiowska - Żółta sukienka (do recenzji od autorki) - króciutka, ale wygląda na poruszającą
2. Hilary Bond - Czwartki w parku (do recenzji od Wydawnictwa Literackiego) - historia o miłości, która nie zwraca uwagi na wiek
3. Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek - Tryptyk o wierze (do recenzji od Wydawnictwa M) - słowa trzech papieży skierowane do ludzi młodych
4. C.S.Lewis - Przebudzony umysł (do recenzji od Wydawnictwa Esprit) - wybór najważniejszych zdań z dzieł Lewisa
5. Cecilia Randall - Hyperversum 2 (do recenzji od Wydawnictwa Esprit) - po dwóch latach NARESZCIE doczekałam się kontynuacji :)
6. Cesar Millan - Jak wychować idealnego psa (wygrana w konkursie na Targach Książki) - wolałabym co prawda dowiedzieć się, jak wychować kota, ale fragmenty, które przejrzałam były wciągające :)
7. Graham Masterton, Robert Cichowlas, Piotr Pocztarek - Masterton (okazja za 9,90 w Biedronce) - po spotkaniu z Mastertonem muszę lepiej poznać jego twórczość i osobowość ;)
8. Graham Masterton - Rook (do recenzji od Wydawnictwa Replika) - pierwsza część przygód Jima - nauczyciela, który spotyka na swojej drodze niecodzienne postacie
9. Graham Masterton - Krzywa Sweetmana (do recenzji od Wydawnictwa Replika) - w ramach poznawania twórczości Mastertona
10. Helen Fielding - Bridget Jones. Szalejąc za facetem (do recenzji od Wydawnictwa Zysk i S - ka) - wielki powrót po latach uwielbianej Bridget Jones, mam nadzieję, że udany
11. Elżbieta Cherezińska - Gra w kości (do recenzji od Wydawnictwa Zysk i S - ka) - powrót do książek autorki, która jest moim odkryciem 2013 roku :)



Coś znacie, chcecie przeczytać, albo jest zupełnie niewarte lektury? 
Zapraszam do obejrzenia stosików zaprezentowanych w TYM wpisie :)

wtorek, 22 kwietnia 2014

Ewa Nowak - Dwie Marysie

Tytuł: Dwie Marysie
Autor: Ewa Nowak
Liczba stron: 232
Wydawnictwo: Egmont
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl


Niedawno, bo 2 kwietnia miała miejsce premiera najnowszej części serii miętowej zatytułowanej "Dwie Marysie". Już sama okładka zachęcała do sięgnięcia po książkę, ale gdy dowiedziałam się, że bohaterami będą Gwidoszowie, to wiedziałam, że musi mi się spodobać :)

Marysia jest nastolatką. Od razu chcę zaznaczyć, że jej zachowania są ogromnie typowe: czuje się niezrozumiana przez otoczenie, rodzice ją denerwują, uważa, że wszyscy robią jej na złość. Znacie to, prawda? Momentami miałam wrażenie, że za chwilę zobaczę tam swoje imię, bo czasami i u siebie obserwuję taką dwoistość jaką miała Marysia. Dziewczyna potrafi być w jednej chwili miła, pomocna i przyjacielska, a za chwilę obraża wszystkich dookoła i kłóci się z każdą napotkaną osobą. Ma żal do przyjaciółki, która spotyka się z chłopakiem, o którym Marysia ma bardzo złe zdanie. Bohaterkę zaczyna fascynować przypadkiem spotkany młody mężczyzna. Czy znajomość wybuchowej nastolatki z intrygującym Lwem ma szansę się rozwinąć?

Ewa Nowak umieściła w tej powieści wiele naprawdę zabawnych sytuacji - casting na chłopaka, wzajemne podchody Marysi i Lwa czy też poważny związek Celiny. Bardzo miło było wrócić do dobrze znanych Gwidoszów czy też młodego Hensela. Akcja krążyła wokół poszukiwania miłości, czyli czegoś bardzo typowego dla ludzi w wieku bohaterów. Autorka pokazuje, że nie można nic robić na siłę, a uczucie odnajdzie nas w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

Czytając tę książkę przypomniałam sobie czasy gimnazjum, kiedy pochłaniałam serię miętową ze średnią prędkością jednej dziennie. Nie inaczej było teraz. Nie odłożyłam książki dopóki jej nie skończyłam. Fakt, może "Dwie Marysie" i wcześniejsze powieści Ewy Nowak to książki dla nastolatek, a ja powinnam sięgać po ambitniejszą literaturę. Nic nie zmieni jednak tego, że darzę bohaterów ogromnym sentymentem i z radością czytam kolejne części. "Dwie Marysie" tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że seria miętowa to jedna z najlepszych współczesnych serii dla młodzieży, z którymi do tej pory się spotkałam. Polecam! :)

Moja ocena: 8/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki

Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

sobota, 19 kwietnia 2014

Stephen King - Christine

Tytuł: Christine
Autor: Stephen King
Liczba stron: 638 (pocket)
Wydawnictwo: Prószyński i S - ka
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl



Dennis i Arnie to dwóch przyjaciół, którzy pomimo całkowicie odmiennych charakterów doskonale się uzupełniają. Pewnego dnia Arnie widzi samochód, którzy jest zwykłym rdzewiejącym rupieciem. Nieokreślona moc przyciąga chłopaka i Arnie jest zdeterminowany aby przywrócić Christine - bo tak nazywa ją właściciel, LeBay - dawną świetność. Samochód ogromnie zmienia Arniego - oddala się od rodziny, Dennisa i swojej pięknej dziewczyny. Liczy się tylko Christine i Arnie nawet nie chce słyszeć o tym, aby się jej pozbyć. Nieoczekiwanie ginie kilku wrogów Arniego. Jak wynika z policyjnych ustaleń, zostali oni zabici przez samochód... 

Christine to zdecydowanie najważniejsza bohaterka tej powieści. "Ona", bo Christine jest określana żeńskimi cechami, mimo, że jest samochodem. Nie jest zwykłym pojazdem, jaki jest widywany codziennie, jaki jeździ po drogach - Christine niesie bowiem śmierć. King nakreślił to w mistrzowski sposób. Auto autentycznie wzbudza w czytelniku pewien niepokój i jestem przekonana, że gdybym zobaczyła gdzieś takiego plymoutha, to uciekałabym najdalej gdzie się da. 

Bardzo dużo czasu minęło, zanim wciągnęłam się w tą powieść, ale gdy już to nastąpiło, to z niepokojem poznawałam wyczyny Christine i jej destrukcyjny wpływ na Arniego. Chłopak przejął wiele cech, które czyniły go gorszym człowiekiem, skłonnym do nieprzewidzianych zachowań. Nie słuchał głosów przyjaciół i rodziny, którzy próbowali go ostrzec przed autem, które samo się regeneruje, a licznik cofa się z każdym przejechanym kilometrem. 

"Christine" to powieść z dobrą, ciekawą fabułą, rewelacyjnym rozwinięciem i mocnym zakończeniem. Stephen King stworzył odpowiedni klimat, dzięki czemu możemy śmiało cofnąć się do roku, w którym rozgrywa się historia Arniego. Zdecydowanie warto się zapoznać z tą powieścią :)

Moja ocena: 7,5/10

czwartek, 17 kwietnia 2014

III Targi Książki w Białymstoku - c.d

Postanowiłam rozbić moją relację na dwie części, gdyż miałam za dużo zdjęć do pokazania Wam :). Dzisiaj chcę pochwalić się autografami i zdjęciami z autorami :) 

Korzystając z okazji zyskałam autografy na wszystkich częściach serii o Hance i Mikołaju autorstwa Anny Ficner - Ogonowskiej :)



  

 Po spotkaniu z Ignacym Karpowiczem spontanicznie zakupiłam "Ości", które autor z chęcią podpisywał na stoisku.


Jeszcze nieprzeczytaną przeze mnie książkę podpisał pan Wojciech Jagielski.


Kompletnie nieplanowanym, ale myślę, że trafionym zakupem była "Miłość z kamienia". Przez kilka chwil, jakie czekałam w kolejce na podpisanie książki przez pana Jagielskiego nasłuchałam się tyle pozytywów o książce jego żony, że szybko kupiłam swój egzemplarz ;).


Gwiazdą zagraniczną był Graham Masterton, do którego utworzyła się gigantyczna kolejka, a spotkanie minęło w cudownej atmosferze :)




Swojskim akcentem był za to Szymon Hołownia, który pochodzi z Białegostoku. Po jego podpis również ustawiła się spora kolejka ;)



A na zakończenie zdjęcia z autorami: Grahamem Mastertonem, Szymonem Hołownią i Anną Ficner - Ogonowską :)





Na tym kończy się moja relacja w dwóch odcinkach. Mam nadzieję, że nie zanudziłam Was swoimi zachwytami nad Targami Książki i że zobaczymy się za rok :)

środa, 16 kwietnia 2014

Paula Roc - Recepta na miłość

Tytuł: Recepta na miłość
Autor: Paula Roc
Liczba stron: 187
Wydawnictwo: SQN

Premiera: 30.04



Akcja powieści rozgrywa się w szpitalu w Barcelonie. To tutaj splatają się losy Magdy, Mai, Juana, Roia. Tylko Mai, jako pielęgniarka wyłącza się z rywalizacji pomiędzy przyszłymi lekarzami. Juan, zakochany w Magdzie boi się wyznać jej swoje uczucie. Roi nieustannie kłóci się z Magdą, bawi się też uczuciami nastoletniej dziewczyny. To wszystko sprawia, że momentami choroby, pacjencji schodzą na dalszy tor, a wszystkim kierują ogromne emocje. 

Każdy z przedstawionych bohaterów boryka się ze swoimi problemami. Magda powoli godzi się z samobójstwem przyjaciółki, której nie potrafiła pomóc i zapobiec tragedii. Na Roia źle wpływa choroba matki, dodatkowo bawi się uczuciami podrywanych dziewczyn. Juan marzy o byciu fotografem, ale ukrywa to przed ojcem - znanym lekarzem, który chce, aby syn poszedł w jego ślady. 

Trochę przeszkadzało mi to, że tylko Magda została obdarzona zainteresowaniem, sympatią i uwielbieniem. Mai, której naprawdę należało się coś pozytywnego od życia za jej charakter, za to, że potrafi być najlepszą przyjaciółką. Poświęciła się dla szczęścia Magdy i Juana, a nie dostała od autorki nic w zamian. 

Mimo, że "Recepta na miłość" jest dosyć krótka, to pozwoliła obserwować wydarzenia z punktu widzenia kilku bohaterów. Ich decyzje są często determinowane przez sytuacje, w jakich się znajdują. Chcą być podziwiani, brani do najtrudniejszych operacji i interesujących przypadków. Pozują na twardych, ale w środku są bezbronni, zmagają się z problemami, które ich przerastają. 

Coś mi mówi, że możliwa będzie kontynuacja, gdyż autorka zostawiła kilka wątków, które bez problemów można by było rozwinąć. Mam nadzieję, że wkrótce powstanie "Recepta na miłość 2", gdyż polubiłam bohaterów i jestem ciekawa ich ewentualnych dalszych losów. Książkę Pauli Roc możecie znaleźć już od 30 kwietnia :)

Moja ocena: 6,5/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki


Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

wtorek, 15 kwietnia 2014

III Targi Książki w Białymstoku

Cześć :)

W ostatni weekend miało miejsce wydarzenie, na które czekałam od roku i gdy zobaczyłam, że odbędą się 11 - 13 kwietnia to wręcz skakałam z radości, że data mi odpowiada i będę mogła w nich uczestniczyć. Pełna pozytywnego nastawienia wybrałam się na targi i dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami wrażeniami :). Będzie dużo tekstu i dużo zdjęć :)

poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Alexandra Bracken - Mroczne umysły

Tytuł: Mroczne umysły
Autor: Alexandra Bracken
Liczba stron: 450
Wydawnictwo: Otwarte
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl


"Mroczne umysły" to książka, która pojawiła się w księgarniach dwa tygodnie temu, ale już zdążyła zebrać mnóstwo pozytywnych ocen usatysfakcjonowanych czytelników. Byłam ogromnie zaintrygowana i nastawiona na wciągającą i porażającą lekturę. Jak było w rzeczywistości?

Zieloni, Niebiescy, Żółci, Czerwoni i Pomarańczowi. Takimi nazwami są określone grupy nastolatków, którzy wykazują specjalne zdolności. Reszta zmarła na chorobę OMNI. Pierwsze trzy grupy mogą być zamknięte i nieszkodliwie funkcjonować, natomiast Czerwonych i Pomarańczowych należy zniszczyć. Ruby jest ostatnią osobą należącą do Pomarańczowych, a jej specjalne umiejętności pozwoliły jej przeżyć. Lekarka zajmująca się dziewczyną pomaga jej w ucieczce z obozu. Cate i jej partner Rob nie wzbudzają jednak jej zaufania i Ruby dalej ucieka. Trafia pod skrzydła trzyosobowej grupki: Liama - przywódcy, Pulpeta i małej Zu. Razem z nimi poszukuje Uciekiniera, który mógłby pomóc im skontaktować się z najbliższymi. Bohaterom bardzo trudno przychodzi otworzenie się. Nie wiadomo, komu można ufać, a komu nie, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem. Muszą ciągle uciekać przed ścigającymi ich ludźmi, dla których osoby ze zdolnościami psionicznymi są bardzo cennym łupem. Niebezpieczeństwo zbliża do siebie Liama i Ruby, których zaczyna łączyć uczucie. Autorka na szczęście go nie przerysowała, ale z drugiej strony pokazała jego ogromną siłę. 

Czuję się tą książką lekko rozczarowana. Miałam poczucie, że część z motywów już gdzieś czytałam, że autorka mimo stworzenia fajnych postaci, kilka z ich cech zapożyczyła. Mówiąc o bohaterach, nie sposób nie wspomnieć o tym, że relacje, które ich łączą zostały bardzo dobrze opisane. Autorka obdarzyła ich ciętym językiem (rozmowy między chłopcami są pełne ironii), ale z drugiej strony są gotowi dla siebie nawzajem na wszystko. Początkowy dystans, jaki do siebie odczuwali, z czasem mija. Bohaterowie dbają o siebie nawzajem, troszczą się o wspólne dobro. To, że należą do innych grup tylko im pomaga, bo mogą łączyć swoje umiejętności. 

Słabsze kawałki tekstu zostały zrekompensowane naprawdę świetnym i zaskakującym zakończeniem. Mimo to kilka razy odkładałam książkę, która była dobra, ale nie porwała mnie tak, że nie mogłam przerwać lektury (a są takie książki, których nie odłożę, aż nie skończę). Ogólnie chyba "Mroczne umysły" są książką wartą polecenia i przetrzymania kilkunastu nudnych stron. Mam nadzieję, że część druga okaże się znacznie lepsza :)

Moja ocena: 7/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki

Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

piątek, 11 kwietnia 2014

Ewa Nowak - Dane wrażliwe

Tytuł: Dane wrażliwe
Autor: Ewa Nowak
Liczba stron: 248
Wydawnictwo: Egmont
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl



Ewa Nowak jest jedną z niewielu pisarek, (z którymi do tej pory się spotkałam), które w swoich powieściach dla młodzieży przemycają tak wiele prawd życiowych i sytuacji, w których mógłby znaleźć się właściwie każdy nastolatek. 

"Dane wrażliwe" to opowieśc o 15 - letniej Ninie Petrykowskiej. Razem z bratem Bogdanem i matką mieszka w niewielkim Augustowie. Ojca ma właściwie tylko w weekendy, gdyż na codzień pracuje on w Warszawie. Dziewczyna ma kilka koleżanek w gimnazjum, ale nie może ich określić przyjaciółkami. Zwłaszcza jedna z nich, Kasia wyjątkowo stara jej się dokuczyć. Jak to u nastolatek bywa, chodzi o chłopaka. Nina okłamuje koleżanki, że od kilku miesięcy chodzi z Pawłem. Wzbudza tym zainteresowanie gimnazjalistek, dla których chłopak jest owiany tajemnicą. Wystarczy jedno skojarzenie faktów i kłamstwo Niny zaczyna się bardzo urealniać, a ona sama ma od tej pory możliwość manipulowania koleżankami. Z czasem wszystko wymyka się spod kontroli, a dziewczyna gubi się w plątaninie kłamstw. 

Najbardziej negatywną postacią powieści nie jest według mnie Nina, gdyż kłamstwem chciała zapewnić sobie spokój, nie potrafiła jednak wcześniej przemyśleć konsekwencji swojego zachowania. Najgorsza nie jest też matka, która robi wszystko na pokaz. Postacią, która mnie wręcz odrzucała być ojciec Niny i Bogdana. Mężczyzna w ogóle nie wykazywał zainteresowania swoimi dziećmi, nie mogły liczyć na jego pomoc i wsparcie, którego właśnie osobom stojącym na skraju dorosłości najbardziej potrzeba. 

Ewa Nowak zwraca uwagę na poważny problem jakim jest kłamstwo. Pokazuje, że nawet najlepsze, z pozoru niewinne może przynieść nieodwracalne straty. Jest to też w pewnym stopniu świadectwo przyjaźni i miłości rodzeństwa, która w trudnym momencie życia ma szansę weryfikacji. Polecam, zwłaszcza nastolatkom.

Moja ocena: 8/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki 
Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

Ps. Zaglądajcie na Facebooka i Twittera, niedługo pojawią się zdjęcia z pierwszego dnia Targów Książki w Białymstoku :)

środa, 9 kwietnia 2014

Arthur M. Schlesinger JR, Jacqueline Kennedy - Historyczne rozmowy o życiu z Johnem F. Kennedym

Tytuł: Historyczne rozmowy o życiu z Johnem F. Kennedym
Autor: Arthur M. Schlesinger JR, Jacqueline Kennedy
Liczba stron: 370
Wydawnictwo: Znak
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl


Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o książce, z którą zmagałam się przez kilka miesięcy. Mniej więcej pod koniec 2013 roku przeczytałam wstęp i odrzuciłam książkę na koniec kolejki do przeczytania. W końcu postanowiłam się zmobilizować i poznać historię rodziny, których dzieje ogromnie mnie zainteresowały. Czy było warto?

"Historyczne rozmowy o życiu z Johnem F. Kennedym" to wyjątkowe rozmowy pomiędzy Arthurem M. Schlesingerem, a Jacqueline Kennedy, żoną zamordowanego prezydenta. Na książkę składają się wywiady prowadzone już po śmierci prezydenta, w 1964 roku. Jacqueline opowiedziała wtedy dziennikarzowi jak wyglądało życie ich rodziny podczas kampanii i w czasie trwania prezydentury, jak układały się stosunki z innymi ważnymi osobami w państwie, jakie były ich obawy i plany. 

Odpowiadając na pytanie postawione w pierwszym akapicie, gdybym kupiła tę książkę w cenie okładkowej, miałabym poczucie zmarnowanych pieniędzy. Z racji, że trafiła do mnie dzięki oszałamiającej promocji nie żałuję ani pieniędzy, ani czasu, który poświęciłam na poznanie tych kilku wywiadów. Z pewnością jest to ciekawy sposób na poznanie losów pary prezydenckiej, ich rodziny, przyjaciół i współpracowników. Dodatkowo dzięki bogatej liczbie przypisów dowiadujemy się o szczegółach, które zdecydowanie bardziej zaciekawiłyby osobę, która bardziej orientuje się w polityce tamtego okresu. Ja niestety gubiłam się w postaciach, a wydarzenia z nimi związane zaczęły zlewać się w jedno. 

Cóż, na pewno ogromnym plusem tej książki jest strona wizualna, gdyż książka jest okraszona dużą liczbą zdjęć prezentujących parę prezydencką zarówno robionych oficjalnie, jak i zwykłych, rodzinnych. Niestety, było wiele fragmentów, które po prostu mnie znudziły i czuję się teraz nieco zawiedziona. Chyba będzie to jedna z książek, do których nawet w odległej przyszłości nie wrócę.

Moja ocena: 3/10

poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Ewa Nowak - Niewzruszenie

Tytuł: Niewzruszenie
Autor: Ewa Nowak
Liczba stron: 248
Wydawnictwo: Egmont
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl



"Niewzruszenie" to kolejna już część serii miętowej, czyli jednej z moich ulubionych serii z czasów gimnazjum. Obecnie brakuje mi trochę starych postaci z pierwszych części, ale sentyment wygrywa i z ciekawością wypatruję wznowień (nareszcie przekonałam się do nowych okładek) i mam zamiar skompletować całość. "Niewzruszenie" to spotkanie z Ewą Nowak po raz jedenasty :)

Marianna i Lew Henselowie to rodzeństwo, które powinno wręcz świecić przykładem. Wspierają się w każdej sytuacji, są dla siebie najlepszymi przyjaciółmi. To sobie nawzajem zwierzają się z zauroczeń, problemów i radości. Rodzice Marianny i Lwa są dosyć nietypowi: matka jest wróżką Sylwaną, a ojciec gra na weselach. To właśnie dzięki takiej okazji pod dach Henselów trafia świnka wietnamska - Ewunia, która chodząc po mieszkaniu tupie, denerwując tym sąsiadkę. Jak się okazuje, nawet sąsiedztwo może okazać się przyjazne, a seria pomyłek prowadzi do szczęśliwego finału. 

Lew przeżywa poważne uczucie do koleżanki swojej siostry, starszej od niego Gabi. Dziewczyna ma jednak chłopaka, a Lwa traktuje bardziej jako przyjaciela. Marianna jest za to adorowana przez Tomka, ale nie zauważa u niego żadnych pozytywnych cech i mimo, że chce przeżyć prawdziwą miłość, to nie potrafi odwzajemnić tego uczucia. Problemy rodzeństwa przeplatają się ze sobą, ale autorka opisała to w taki sposób, że brakuje czasu na smutki. Perypetie bohaterów są okraszone dużą dawką dobrego humoru i nie można się z nimi nudzić!

Podsumowując, Ewa Nowak po raz kolejny zabiera czytelnika w świat, gdzie królują nastolatkowie i ich pierwsze, niemal dorosłe problemy. Książkę przeczytałam błyskawicznie, historia bohaterów wciągnęła i mimowolnie sprawiała, że zaczęłam wspominać swoje zachowania sprzed kilku lat. Niestety, zauważyłam u siebie smutny objaw - zaczęłam wyrastać z młodzieżówek. Książki Ewy Nowak zawsze jednak pozostaną w moim sercu i polecam Wam zapoznanie się również z "Niewzruszeniem" :)

Moja ocena: 6,5/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki


Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

sobota, 5 kwietnia 2014

Helen Fielding - Bridget Jones. W pogoni za rozumem

Tytuł: Bridget Jones. W pogoni za rozumem
Autor: Helen Fielding
Liczba stron: 445
Wydawnictwo: Zysk i S - ka
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl


"Bridget Jones. W pogoni za rozumem" to kontynuacja losów zwariowanej Bridget. W tej części znowu jest sympatycznie, jest wesoło, pocieszacz leje się strumieniami, a waga nie chce spaść w dół. Poznajcie kolejny rok z życia singielki 30+ :)

Bridget, związana szczęśliwie z Markiem nie ma powodów do narzekań. Wszystko zmienia się z chwilą, gdy przez głupią sprzeczkę ich stosunki się rozluźniają, a panem Darcym zajmuje się znajoma Bridget - Rebecca, która za wszelką cenę chce go usidlić. Jones zmaga się z pracą, złośliwym szefem, problemami rodziców i budowlańcem, który zostawił jej ogromną dziurę w ścianie. Bohaterka wpakowuje się w naprawdę gigantyczne problemy. Wskutek wakacyjnej znajomości zostaje wrobiona w handel narkotykami i zamknięta w tajlandzkim więzieniu. Bridget nawet w takiej sytuacji nie traci hartu ducha i to, co początkowo było problemem, staje się drogą do szczęścia. Swoje szczęście znajdzie również Shazer, która planuje dołączyć do grona mężatek. 

Bridget Jones pokazuje, że zachowania, które nas spotykają są jak najbardziej normalne i ludzkie. Analizowanie randek z przyjaciółmi, bezsensowne odliczanie minut i godzin w wyczekiwaniu na telefon od tego, który łamie serce, ale i tak jest właśnie TYM JEDYNYM. Bridget miewa szalone pomysły, ogromnego pecha i szczególną zdolność do wpadek w momentach, w których powinna być perfekcyjna. 

Ta część jest odrobinkę słabsza niż początek historii Bridget. Było kilka przenudzonych fragmentów, chociaż nie wiem, czy nie ma to związku z tym, że znałam ją niemal na pamięć. Jednak jeżeli spodobały Wam się losy Bridget to ta pozycja jest dla Was obowiązkowa :)

Moja ocena: 6,5/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki


Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

czwartek, 3 kwietnia 2014

Helen Fielding - Dziennik Bridget Jones

Tytuł: Dziennik Bridget Jones
Autor: Helen Fielding
Liczba stron: 367
Wydawnictwo: Zysk i S - ka
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl



Helen Fielding prawie dwie dekady temu wydała książkę, która przez lata doczekała się wiele naśladowczyń. Mowa oczywiście o "Dzienniku Bridget Jones" czyli zapisie roku z życia trzydziestokilkuletniej singielki. 

Bridget Jones stała się postacią kultową. Nie bez znaczenia jest fakt, że autorka stworzyła bohaterkę, z którą może utożsamić się wiele czytelniczek. Lekko stuknięta, borykająca się z dietą, problemami z facetami i ekscentryczną matką. Ma przyjaciół, którzy pójdą za nią w ogień i upiją się z nią wieczorem, a następnego dnia będzie ich wspólnie męczył kac. Bridget jest antytalentem kulinarnym, ma za to prawdziwy dar do wpadania w kłopoty. Nie jest idealną dziewczyną w perfekcyjnym makijażu i drogim stroju od najlepszych projektantów. Nieidealność bohaterki sprawiła, że stała się bardzo realnym człowiekiem.

Głównym wątkiem jest oczywiście miłość. Matka Bridget próbuje ją wyswatać z synem przyjaciół, Markiem Darcy. Prawnik nie robi jednak na pannie Jones dobrego wrażenia i mimo nacisków nie ma zamiaru dać szansy znajomości z Darcym. Zamiast tego tkwi w dziwnej relacji ze swoim szefem, Danielem. Jej przyjaciele, Sharon, Jude, Tom i Magda również nie mają lekko w miłości. Sharon nadal poszukuje tego jedynego, Jude rozstaje się i związuje ponownie z Podłym Richardem. Tom z kolei przeżywa rozstania ze swoim chłopakiem, a Magda, jako jedyna mężatka w tym gronie obawia się, że mąż ją zdradza. Czyli normalne problemy ludzi 30+. 
Bardzo fajnie było wrócić do bohaterki i jej perypetii po kilku latach, gdy z trzynastolatki stałam się osobą 20+ i na wiele rzeczy patrzę zupełnie inaczej. Teraz Bridget wydaje mi się bardziej prawdziwa, taka kumpela, którą można spotkać wszędzie. Jej zachowanie sprawiało, że co chwilę wybuchałam śmiechem. Zdecydowanie jest to jedna z lepszych lekkich pozycji na leniwą niedzielę :).

Moja ocena: 8/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki



Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

wtorek, 1 kwietnia 2014

Uwaga! Nowość!

Cześć :)

Dzisiaj chcę Wam zaprezentować zapowiedzi, czyli to, czym wydawcy będą nas kusić w najbliższych dniach. Wyjątkowo się postarali :)










1. Graham Masterton - Rook - Wydawnictwo Replika
Masterton po raz kolejny. Autor kojarzy mi się z naprawdę dobrymi, mocnymi książkami, więc spodziewam się czegoś naprawdę mrocznego. Za niecałe dwa tygodnie spotkam autora na żywo :D. Tutaj macie opinie o pierwszym tomie cyklu Mastertona: klik
Opis wydawnictwa: klik
Data premiery: 2.04

2. Alexandra Bracken - Mroczne umysły - Wydawnictwo Otwarte
Książka, która wprost podbiła serca czytelników. Wszędzie widzę pozytywne opinie! Koniecznie zajrzyjcie do MonikiNatalii i Angie Wu - dziewczyny chwalą autorkę za fajnie skonstruowaną fabułę, brak przewidywalności i w rezultacie świetną lekturę. Książka jest już na mojej półce, więc niedługo pojawi się i moja, mam nadzieję że również pełna zachwytu opinia :)
Opis wydawnictwa: klik
Data premiery: 2.04

3. C.S.Lewis - Przebudzony umysł - Wydawnictwo Esprit
O mojej miłości do twórczości C.S.Lewisa nie trzeba chyba stałych bywalców bloga zapewniać :). "Przebudzony umysł" jest antologią fragmentów twórczości Lewisa, pewnym zbiorem mądrości, które przekazywał w swoich tekstach. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana :).
Opis wydawnictwa: klik
Data premiery: 7.04

4. Ewa Nowak - Dwie Marysie - Wydawnictwo Egmont
Jedna z moich ulubionych serii doczekała się kolejnego tomu :). Tym razem wydarzenia koncentrują się na osobie Marysi Gwidosz. Jak zwykle pojawiają się postacie znane z poprzednich części, dzięki czemu seria miętowa jest świetnym obrazem pokoleń, tego jak dorastają i z jakimi problemami borykają się nastolatkowie. W ciągu najbliższych dni na pewno napiszę Wam swoje wrażenia po lekturze tej książki :)
Opis:klik
Data premiery: 2.04

5. Moira Young - Krwawy szlak - Wydawnictwo Egmont
Kolejna książka, w której bohaterka, mimo młodego wieku, jest odważną i pełną determinacji osobą, która jest gotowa walczyć w obronie wolności i tych, których kocha. Upadły czy Anioł oraz Patrycja przedstawiają tę książkę jako trzymającą w napięciu i wciągającą książkę, gdzie humor miesza się z dramatem i tragedią.
Opis: klik
Data premiery: 2.04

6. Juraj Cervenak - Czarnoksiężnik. Miecz Radogosta - Instytut Wydawniczy Erica
Pierwszą część serii Czarnoksiężnik czytałam ponad półtorej roku temu i zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie (KLIK). Rzadko sięgam po fantastykę, więc nie jestem znawczynią, ale po lekturze dwóch książek Cervenaka jestem pełna pozytywnych odczuć co do tego autora :)
Opis: klik
Data premiery: 9.04

7. Greg King, Sue Woolmans - Zabić arcyksięcia - Wydawnictwo Znak
"Zabić arcyksięcia" to historia romansu, która z biegiem wydarzeń przeistacza się w mroczny thriller. Sieć spisków zostaje zarzucona na arcyksięcia, co owocuje zamachem w Sarajewie. Coś mi mówi, że będzie to świetna pozycja historyczna :). Jeżeli chcecie kupić, pamiętajcie o rabacie - 40 zł przy zakupie za 100 zł. Kod rabatowy: catalinka
Opis: klik
Data premiery: 1.04

Którymi premierami czujecie się skuszeni? :)