poniedziałek, 23 lutego 2015

Zbigniew Zborowski - Trzy odbicia w lustrze

Tytuł: Trzy odbicia w lustrze
Autor: Zbigniew Zborowski
Liczba stron: 416
Wydawnictwo: Zysk i S - ka


Kilkanaście dni temu przeczytałam rewelacyjną książkę. Piękna historia trzech kobiet została napisana przez mężczyznę - Zbigniewa Zborowskiego. Autor nie jest debiutantem, gdyż ma w swoim dorobku zbierającą pozytywne recenzje książkę "Nowy drapieżnik", również wydaną przez Zysk i S-ka. Jeżeli jesteście ciekawi jak poradził sobie tym razem to zapraszam do dalszej lektury :)

Powieść rozpoczyna się od współczesności, kiedy Anna opowiada historię związaną z przeszłością jej rodziny. Powodem opowieści jest mężczyzna walczący o życie, który wiele dla bohaterki zaryzykował. Poznajemy Zofię, młodą dziewczynę, guwernantkę, która w przededniu wojny zaszła w ciążę z paniczem Adamem Hryniewiczem. Oczywiście nie ma nawet mowy o tym, aby mężczyzna się z nią ożenił gdyż wybucha wojna. Rodzina Adama każe jej usunąć niechcianą ciążę, ale dziewczyna postanawia wychować dziecko, mimo naprawdę niespokojnych czasów. Wanda nie potrafi jednak zrozumieć intencji matki, Zofia kojarzy jej się tylko z przemocą, krwią i strachem. Matka jest dla niej koszmarem, a nie opoką. Dziewczyna zakochuje się w socjalizmie, zasady ustroju są dla niej najważniejsze. Nie może zrozumieć, że Zofia wyznaje inne wartości. Anna to najmłodsza z kobiet w rodzinie, której pozornie wszystko w życiu się układa, ma zmysł biznesowy, który przynosi jej duże korzyści finansowe. W jej życiu ciągle jednak czegoś brakuje, nie chce jednak uwierzyć w ciążącą nad rodziną klątwę.


Zofia Czeplińska, jej córka Wanda i wnuczka Anna to trzy bohaterki tej świetnej powieści. Każda z nich jest inna, ale życie każdej z nich jest niezwykłe. To, że przetrwały mimo trudnych warunków, mimo szalejącej wojny, mimo wrogów pojawiających się na ich drodze świadczy o tym, że wszystkie trzy mają w sobie wielką moc. 

Co prawda ta książka jest o kobietach, ale mężczyźni również odgrywają w niej wielką rolę. Ogromne znaczenie ma tajemniczy człowiek, którego poznała i pokochała Zofia, a który wielokrotnie pojawiał się w najtrudniejszych momentach jej życia. Warto również wspomnieć o chłopaku Anny, który jest dla niej gotów zrobić rzeczy niemożliwe. 


Autor bardzo zgrabnie wplótł w książkę kilka nieco nadprzyrodzonych wątków, które zaskakująco dobrze scalają cały tekst. Bez nich historia straciłaby swój urok. Muszę jednak Was uspokoić, nie będzie tutaj czarownic ani wampirów ;). Końcówka książki wyjaśnia istotne wydarzenia i jest klamrą, która spina 75 - letnią historię rodziny.

Ta książka jest rewelacyjna, autor naprawdę w sposób mistrzowski przedstawił historię Zofii, Wandy i Anny. Jeżeli jeszcze nie znacie, to KONIECZNIE musicie przeczytać.

Moja ocena: 9/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki

Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się