środa, 29 października 2014

Henryk Rzewuski - Pamiątki Soplicy

Tytuł: Pamiątki Soplicy
Autor: Henryk Rzewuski
Liczba stron: 391
Wydawnictwo: Zysk i S - ka
Źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl


Lubicie XVIII wiek? Jeżeli tak, mam dla Was propozycję książki, która bardzo dobrze odzwierciedla te czasy, czerpiąc z prawdziwych historii i osób. Tytuł tej pozycji to "Pamiątki Soplicy". 

Henryk Rzewuski, ustami Seweryna Soplicy przekazuje wiele anegdotek z życia szlachty. Każdy rozdział poświęcony jest innemu szlachcicowi i jego przygodom życiowym. Akcja rozgrywa się za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, któremu autor również poświęca kilka słów. 

Z "Pamiątek Soplicy" dowiadujemy się, że tamtym czasom nieobce były skandale obyczajowe, jak zdrady małżeńskie, częste uczty, które przemieniały się w pijaństwo, waśnie księcia Radziwiłła, który zawsze chciał postawić na swoim, nawet kosztem krzywdy innych ludzi.

Seweryn Soplica przekazuje swoje wrażenia z wizyty, którą odbył wraz z małżonką, podczas której gospodarze traktowali wszystkich gości z należytą powagą i szacunkiem. Dostajemy opis rytuałów i zwyczajów, które w tamtym czasie obowiązywały szlachtę.

Oczywiście książka byłaby niepełna, gdyby zabrakło w niej opisu samego narratora. Seweryn Soplica zawiera historię swojego życia, wspomina opiekę, jaką otoczyło go wujostwo, a także swoją służbę i naukę. 

"Pamiątki Soplicy" zdecydowanie przybliżają sylwetki kilku ważnych postaci, pozwalają też dowiedzieć się czegoś więcej o czasach szlacheckich. Nie jest to książka wybitna, brakowało mi miejscami wytłumaczenia kilku archaizmów, ale myślę, że pasjonaci historii powinni czuć się usatysfakcjonowani.

Moja ocena: 5,5/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki


Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

1 komentarz:

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się