poniedziałek, 13 października 2014

Tahereh Mafi - Julia. Trzy tajemnice

Tytuł: Julia. Trzy tajemnice
Autor: Tahereh Mafi
Liczba stron: 199
Wydawnictwo: Otwarte
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl


"Julia. Trzy tajemnice" to wydana ostatnio przez wydawnictwo Otwarte książeczka o losach Julii, Adama i Warnera. 200 stron zawiera wydarzenia po tomie pierwszym ukazane z perspektywy Warnera oraz historię rozgrywającą się pomiędzy drugą i trzecią częścią, o której opowiada Adam. Oprócz tych dwóch nowelek Tahereh Mafi zawarła pamiętnik Julii, który przedstawia myśli Julii sprzed rozpoczęcia akcji trylogii.

Książka dzieli się na trzy części i w taki właśnie mogę ją ocenić. Dobra, kiepska, dobra. Ogólnie od drugiego tomu straciłam sympatię do Adama, bardzo mnie ten bohater irytował, a tutaj osiągnęło to apogeum. Cały czas tylko podkreślał jaki to jest wspaniały, a reszta nie nadaje się do walki, nie jest bohaterska i odważna. Muszę szczerze przyznać, że ze znudzeniem czytałam kolejne strony, ale odważnie brnęłam, żeby tylko uwolnić się od tego bohatera. Zdecydowanie się nie lubimy.

Co innego historia Warnera. Chłopak pokazuje się od zupełnie innej strony, bardzo się zmienia. Zyskuje ludzką twarz, nie jest tylko zabawką do zabijania, potworem wykreowanym przez swojego ojca. Dowiadujemy się co nim motywowało, dlaczego podejmował takie, a nie inne decyzje. Razem z nim przeżywamy jego spotkania z Julią, jego tęsknotę za nią, chęć poznania jej myśli. 

Znajdujący się na końcu pamiętnik, razem z pierwszą częścią dają nam szeroki obraz dramatu, jaki Julia przeżywała. Dziewczyna, obdarzona nienaturalnym darem została uznana przez środowisko za obłąkaną morderczynię, rodzina traktowała ją niczym potwora. Autorka odkrywa przed nami naprawdę przerażające tajemnice związane z bohaterką.

Podsumowując, jeżeli polubiliście trylogię o Julii to z pewnością ta pozycja również zdobędzie Wasze uznanie. Jej lektura nie jest jednak obowiązkowa, chociaż z pewnością kilka spraw pomaga zrozumieć. Niestety "Julia. Trzy tajemnice" ma u mnie dużego minusa za środkową część, dlatego też ocenię ją odrobinę mniej pozytywnie niż tomy trylogii.

Moja ocena: 6/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki

Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

1 komentarz:

  1. Muszę książkę przeczytać. Co do Warnera - wkurza mnie to jego nowe oblicze, wolałam jak był bad assem z pierwszego tomu. Mam wrażenie, że autorka za bardzo uległa presji czytelników i zrobiła z niego ideał dla nastolatek. Ja tego nie kupuję, wolę Adama, chociaż rzeczywiście w "Darze Julii" robi się okropnie irytujący :)

    OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się