poniedziałek, 6 października 2014

Tahereh Mafi - Dar Julii

Tytuł: Dar Julii
Autor: Tahereh Mafi
Liczba stron: 384
Wydawnictwo: Otwarte
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl


"Dar Julii" to trzecie już spotkanie z Julią, Warnerem, Adamem, Kenjim (<3!) i resztą mieszkańców Punktu Omega i działaczy Komitetu Odnowy. Wiele osób opisywało ten tom jako najsłabszy, ja jednak nie mogę się z tym zgodzić. Dlaczego?

Punkt Omega został zniszczony, ocalało tylko kilkoro bohaterów, którzy są zbyt słabi aby stawić czoło Andersonowi. Dołącza do nich jednak Julia, którą przed ojcem uratował Warner. Wszyscy muszą nauczyć się, że tylko współpraca i zaufanie może dać efekty, że tylko wtedy będą mogli osiągnąć sukces. Czy osoby obdarzone nadprzyrodzonymi zdolnościami będą potrafiły zaufać Warnerowi? Czy chłopak nie zdradzi? Czy uda im się zdobyć kontrolę i pokonać Andersona? Tego dowiecie się już z treści książki :).

Tahereh Mafi nareszcie postanowiła dokonać przemiany Julii. Dziewczyna praktycznie przestaje być bohaterką, która się nad sobą użala. Wręcz przeciwnie, tym razem jest pewna siebie, chce stanąć na czele powstańców i przejąć władzę. Trafniej dokonuje wyborów, powoli wyplątuje się z trudnej sytuacji uczuciowej, podejmuje śmiałe decyzje, od których właściwie nie ma już odwrotu.

Cały czas wspiera ją Kenji. Chłopak jest przykładem przyjaciela idealnego: co prawda dalej jest ironiczny, lubi docinać Adamowi i Julii, ale jednocześnie stara się ich ze sobą pogodzić, jest pomocny dla każdego człowieka. Kenji gwarantuje tej powieści dużo śmiechu, podtrzymuje na sercu tych bohaterów, którzy chylą się ku upadkowi. Polubiłam go już w 2 tomie, teraz jest po prostu postacią książkową roku ;)

Mam mieszane uczucia co do Adama. Nie wiem już u kogo czytałam takie porównanie, że Adam zachowuje się jak chłopiec, któremu odebrano zabawkę i moim zdaniem jest wyjątkowo trafne. Bardzo często zachowywał się w sposób irytujący, ale była to jego reakcja na niezdecydowanie Julii pomiędzy nim, a Warnerem. Bohater przeszedł ogromną przemianę, autorka pokazała czym tak naprawdę uwarunkowane było jego działanie, dlaczego tak się zachowywał. 

Książkę, tak jak jej poprzedniczki czyta się rewelacyjnie, kolejne strony dostarczają nowych, jeszcze nieznanych faktów z życia bohaterów. Odkrywają siebie nawzajem, ujawniają najgłębiej skrywane lęki i pragnienia. 

Ogólnie rzecz biorąc warto po tę serię sięgnąć, o ile nie macie przesytu tego typu literatury. Historia Julii jest momentami wtórna, ale mimo to czytałam ją z zainteresowaniem i prawdę mówiąc drugi tom wciągnął mnie na tyle, że szybko postanowiłam poznać finał trylogii. Jestem usatysfakcjonowana, mam nadzieję, że i Wy będziecie :) 

Moja ocena: 7,5/10

6 komentarzy:

 1. Ja zawiesiłam się na pierwszym tomie Julii i chyba się już nie odwieszę. Pierwszy tom nie zainteresował mnie na tyle mocno, bym sięgnęła po dwa następne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo, bardzo lubię całą serię :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę mam na półce od kilku miesięcy i brakuje mi czasu i mobilizacji, aby ja przeczytać :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak do tej pory byłam zadowolona z książek Pani Mafi i chętnie sięgnę po finałowy, trzeci tom trylogii ;) Mam nadzieję, że tak jak ty, się nie zawiodę :)
  Przy okazji, jeżeli Cię interesuje książka "Coś do Stracenia", to właśnie organizuję konkurs - zapraszam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam tylko pierwszą część tej serii, ale z pewnością to zmienię gdy nadarzy mi się takowa okazja :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam straszną ochotę na tę całą serię. Najbardziej zachęcają mnie te cudne okładki! <3
  Pozdrawiam, Shelf of Books :)

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się