wtorek, 25 czerwca 2013

Douglas Preston, Lincoln Child - Dwa groby

Tytuł: Dwa groby
Autor: Douglas Preston, Lincoln Child
Liczba stron: 616
Wydawnictwo: G+J
Źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/Po niemal pół roku znowu spotkałam się ze świetnym duetem Douglas Preston & Lincoln Child. Autorzy mają na swoim koncie już kilka książek z agentem Pendergastem w roli głównej. "Dwa groby" to kontynuacja "Bez litości", o której możecie poczytać TUTAJ

Powieść rozpoczyna się przypomnieniem wydarzeń z trzymającej w napięciu końcówki poprzedniego tomu i spotkania po latach Pendergasta i Helen. Tym 
razem w życiu agenta wiele się dzieje: musi pomścić żonę, bierze udział w śledztwie w sprawie morderstw, których sprawcą okazuje się być członek jego rodziny, nie cofa się przed niczym, aby osiągnąć swój cel. 

Postać agenta FBI jest przedstawiona w sposób bardzo interesujący. Pendergast jest zdeterminowany, aby spełnić to, co sobie obiecał. Prośbą, groźbą lub łapówką wyciąga potrzebne mu dane, aby zemścić się na nazistowskiej organizacji. Momentami brutalny dla swoich przyjaciół, niepokorny wobec zwierzchników i współpracowników - właśnie taki jest Pendergast. Mimo trudnego charakteru bohatera, cały czas mu kibicowałam, aby udało mu się zrealizować wszystkie plany. Douglas Preston i Lincoln Child zdecydowanie go nie oszczędzali, często był już na krawędzi życia i śmierci, trzymany na muszce lub pokonywany w walce. Nadludzko silny agent, stawiał czoło każdej przeciwności.

Powieść toczy się właściwie kilkuwątkowo, bo mamy jeszcze wyjaśnioną historię Constance, podopiecznej agenta, która rzekomo zabiła swoje dziecko i krótko opisane losy Corrie - asystentki Pendergasta, która prowadzi własne śledztwo w sprawie wrobienia ojca w przestępstwo. Bardzo ciekawy był też fakt eksperymentów naukowych, którymi zajmowali się naziści i w efekcie powstawanie bliźniaków. Jedno z pary było inteligentne, idealne pod względem wyglądu i charakteru. Ich bliźniacy byli poniżani, pozbawieni wartości, przeznaczeni tylko do pracy fizycznej i jako żywy bank organów. 

W tej części przelewa się mnóstwo krwi, ale jednocześnie jest zbudowane ogromne napięcie: kto następny padnie ofiarą nazistów lub mściwego Pendergasta? "Zanim wkroczysz na drogę zemsty, wykop dwa groby". Zdanie z okładki dobrze oddaje odwetowy charakter akcji. Dzięki interesującym wydarzeniom i dynamice, powieść czytało się bardzo szybko, mimo dosyć dużej objętości. Znowu niecierpliwie czekam na kontynuację :)

Moja ocena: 8,5/10

Powieść przeczytałam i zrecenzowałam dzięki

Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

14 komentarzy:

 1. Mimo, że nie lubię ksiązek pisanych w duecie, to fabuła tej jest tak ciekawa, że spróbuję :) może akurat się przekonam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej zacząć od samego początku przygód Pendergasta :)

   Usuń
 2. Duety pisarskie nie zawsze się sprawdzają, ale chętnie się przekonam jak jest tym razem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie patrzę na to czy książkę napisał duet :)

   Usuń
 3. Zawsze byłam zwolenniczką teorii, że książki pisane w duecie nigdy nie będą w pełni spójne i przemyślane. Tu jednak jestem mile zaskoczona, że Dwa groby wyszły tak dobrze ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie gdybym nie widziała okładki, to bym nie powiedziała, że powieść pisało dwóch autorów :). O ile wcześniejsza miała lepsze i gorsze momenty, to ta jest bardzo spójna :)

   Usuń
 4. Kolejny tytuł do przeczytania, który zapisuję po Twojej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się bardzo intrygująco :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O tak! :D Kocham tych autorów razem! :D I mam "dwa groby" już u siebie od kilku dni i niedługo się za nią zabieram! Na pewno mnie wciągnie niesamowicie :D

  OdpowiedzUsuń
 7. O tym duecie czytałam już wiele dobrego, więc wcale nie dziwi mnie Twoja pozytywna opinia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tym duecie nie da się pisać inaczej :)

   Usuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się