poniedziałek, 10 czerwca 2013

Thomas J. Craughwell - Papież z dalekiego kraju. Biografia papieża Franciszka

Tytuł:  Papież z dalekiego kraju. Biografia papieża Franciszka
Autor: Thomas J. Craughwell
Wydawnictwo: Esprit
Liczba stron: 159
Źródło okładki: http://www.esprit.com.pl/


Całkiem niedawno została ogłoszona wstrząsająca dla Kościoła katolickiego wiadomość o abdykacji papieża Benedykta XVI.  Oczy wszystkich zwróciły się na Watykan i konklawe, które miało wybrać nowego przywódcę Kościoła. Wybrany został ktoś, kto właściwie nie był typowany przez media - kardynał Jorge Mario Bergoglio. 

Argentyński duchowny bardzo szybko podbił serca katolików, którzy polubili go za skromność, otwartość i dobroć rysującą się na twarzy. Papież chce być jak najbliżej swoich wiernych, zwłaszcza tych ubogich, chorych i cierpiących. Zdecydowanie taka postawa przyciąga i sceptyków, nastawionych negatywnie do Kościoła, jak i poprawia relacje z tymi, którzy zawsze szanowali autorytet papieża. 

Książka opisuje dzieje papieża, od lat najmłodszych, przez kształtujące się powołanie, aż do kapłaństwa i wyboru na przywódcę Kościoła. Mimo podeszłego wieku kandydata, konklawe zdecydowało, że to właśnie Bergoglio będzie nadawał nowy tor religii i zmierzy się z problemami i skandalami, które wciąż dzieją się w środowiskach kapłańskich. Czy będzie reformatorem zmieniającym oblicze Kościoła? Czy raczej stanie się biernym obserwatorem tego co  się dzieje i skupi się bardziej na pisaniu rozpraw i encyklik, zamiast aktywnym działaniu? Tego nie wiemy, bo 3 miesiące to bardzo krótko, aby ocenić w jakim kierunku pójdzie jego pontyfikat, ale wydaje się, że będzie to dobry czas dla Kościoła. 

Całości dopełnia kalendarium, które w skondensowanej formie przybliża nam najważniejsze wydarzenia w życiu papieża, ciekawostki związane z osobą głowy Kościoła, oraz bardzo dobra okładka, z której spogląda na nas miła i uśmiechnięta twarz Franciszka. 

Polecam przeczytać tą krótką biografię każdemu, kto chciałby dowiedzieć się coś o życiu obecnego papieża. Moim zdaniem była to bardzo dobra lektura i z pewnością będę do niej wracać.

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki
Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

6 komentarzy:

 1. Dzięki za tą recenzję, po konklawe zaroiło się od książek o Franciszku ciężko ocenić po okładce które warto przeczytać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też zauważyłam, że biografie papieża są dosyć popularne, z pewnością warto po którąś sięgnąć :)

   Usuń
 2. Słabo się orientuję w biografii obecnego papieża, więc może się skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta pozycja z pewnością odkrywa kilka interesujących faktów :)

   Usuń
 3. Zapowiada się ciekawie choć przyznam, że wysyp książek papieskich po śmierci Jana Pawła II, abdykacji Benedykta XVI i wyborze Franciszka przeraża mnie nieco. Wygląda to jakby chciano zarobić kasę przy pomocy religii, która powinna opierać się na ubóstwie.
  Czyżby (chciany lub nie) sojusz sacrum i profanum?
  Trudno powiedzieć w każdym razie jakąś biografię papieża Franciszka bym przeczytał i po Twojej recenzji jestem bliższy wybrania tego a nie innego tytułu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko mi powiedzieć, czy akurat ten tytuł będzie najlepszy, aby przybliżyć sobie postać obecnego papieża, bo póki co tylko tą biografię miałam okazję czytać :). A wysyp takich książek chyba zawsze będzie.

   Usuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się