niedziela, 13 marca 2016

Tadeusz Dołęga - Mostowicz - Profesor Wilczur

Tytuł: Profesor Wilczur
Autor: Tadeusz Dołęga - Mostowicz
Liczba stron: 419
Wydawnictwo: MG
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl
"Profesor Wilczur" to druga część opowieści o Rafale Wilczurze, genialnym chirurgu, który po utracie pamięci wędruje pod nazwiskiem Antoniego Kosiby i odkrywa w sobie umiejętność leczenia ludzi.

W tym tomie profesor wraca do lecznicy, jest dalej uznawany za jednego z najwybitniejszych lekarzy, koledzy po fachu znowu obdarzają go ogromnym szacunkiem. Nie podoba się to jego współpracownikowi, doktorowi Dobranieckiemu, którego pozycja znacząco wzrosła po zniknięciu Wilczura, a teraz ciągle spada w dół. Nie chce być cieniem profesora, a dodatkowo żona grozi, że w jej oczach stanie się nikim. Nieszczęśliwy traf sprawia, że na stole operacyjnym umiera znana osobistość, a dziennikarze rzucają się jak hieny na Wilczura. Plotki podsyca Dobraniecka, dla której poczucie przyzwoitości jest niczym przy pozycji męża. Rafał Wilczur, po wypłacie odszkodowania i w atmosferze skandalu postanawia opuścić Warszawę, w której nic go już nie trzyma. Chce wrócić na Kresy, gdzie wszyscy znają go i cenią jako Antoniego Kosibę. W podróż z nim udaje się także doktor Łucja Kańska. Młoda lekarka jest zafascynowana profesorem, chce tak jak ona pomagać potrzebującym. Nie może tego zaakceptować jej adorator, Jan Kolski, który wikła się w romans z mężatką. Bohaterowie przeżywają wiele perypetii i zwrotów życiowych, aż nadchodzi czas pożegnania.

Ta część ma znacznie bardziej przykry wydźwięk niż pierwsza. Życie Wilczura znowu staje się gorzkie, pomijając Łucję zostaje sam ze swoimi problemami. Bohater chce szczęścia innych, nawet swoim kosztem. Łucja natomiast, jest postacią, która także postanawia poświęcić swoje szczęście i wywiązać się z obietnicy złożonej profesorowi. 

"Profesor Wilczur" jest nieco mniej znaną powieścią od swojej poprzedniczki, ale równie ciekawie odmalowuje realia tamtych czasów, a autor bardzo dobrze buduje całą intrygę, której ofiarami, a także zwycięzcami są bohaterowie. Podobnie jak część pierwszą, tak i tę mogę szczerze polecić :).

Moja ocena: 8/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki
Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się