środa, 11 czerwca 2014

Ciemna strona

Tytuł: Ciemna strona
Autor: Johan Theorin, Stieg Larsson, Henning Mankell, Per Wahlöö,Åke Edwardson, Maj Sjöwall, Håkan Nesser, Åsa Larsson, Sara Stridsberg, Eva Gabrielsson, Inger Frimansson, Rolf Börjlind, Cilla Börjlind, Anna Jansson, Tove Alsterdal, Magnus Montelius, Dag Öhrlund, Malin Persson Giolito, Veronica von Schenck, Katarina Wennstam
Liczba stron: 404
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl


"Ciemna strona" to książka, której ocena jest dla mnie bardzo trudna. Antologie, zbiory opowiadań, które mają wielu autorów charakteryzują się tym, że mimo starań twórców są nierównomierne. Nie inaczej sprawa wyglądała z tą książką, gdyż dopiero od połowy zaobserwowałam znaczny wzrost jakości opowiadań. 

Po zachęcie na okładce "Zbrodnia, tajemnica, suspens" liczyłam na naprawdę trzymające w napięciu kryminalne opowieści. Tymczasem tylko kilka opowiadań mogłabym zaliczyć do tego gatunku, reszta to bardziej obyczajówki z wątkiem kryminalnym. Odrobinę mi tego zabrakło, nastawiałam się na pełnokrwiste kryminały, na wartką akcję, a trafiały się w kilku opowiadaniach momenty przegadane. W tej formie, z racji na ograniczoną długość wolę jak najwięcej wydarzeń, akcji i "dziania się". Niestety, w tym zbiorku było 3 - 4 opowiadania, które skończyły się zanim zaczęła się akcja.

Fakt, że kilku autorów było mi nieznanych nawet ze słyszenia nie okazał się dla mnie przeszkodą. Zarówno na skrzydełkach okładki, jak i na końcu tej pozycji zostało zawarte kilka słów na temat pisarzy, których opowiadania znalazły się w "Ciemnej stronie". Dzięki temu przestali być dla mnie anonimowymi nazwiskami, mogłam dzięki tym notkom poznać tytuły ich książek i tematykę, jaką w nich poruszają. 

Ta pozycja jest dobrym motywatorem do poznania choćby zalążka twórczości wielu autorów. Z pewnością przyjrzę się bliżej niektórym z nich, bo opowiadania podsyciły moją ciekawość. Z racji, że większość opowiadań przypadło mi do gustu to polecam i Wam przejście na "Ciemną stronę" :).

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki

Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

4 komentarze:

 1. Chętnie bym ją poznała bliżej :)) To coś dla mnie :]

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem zupełnie nie dla mnie. Nie dość, że za kryminałami nie przepadam, to w dodatku w formie opowiadań chyba nie miałyby u mnie żadnej szansy. Pasuję więc :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czy mam ochotę na tę książkę, chyba raczej nie :]

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ten zbiór na oku od daty jego wydania ale jakoś nie mogę się zmobilizować do przyjrzenia mu się "z bliska". Twoje spojrzenie na tą książkę zachęca jednak do sięgnięcia po nią. Może uda mi się więc zmobilizować :)

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się