wtorek, 6 listopada 2012

Jakub Filip de Wojtach - A miało być tak świetnie

Tytuł: A miało być tak świetnie
Autor: Jakub Filip de Wojtach
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Liczba stron: 476
Źródło okładki: http://wfw.com.pl/wyszukaj?searcher_phrase=A+mia%C5%82o+by%C4%87+tak+%C5%9BwietnieJakub Filip de Wojtach przyciągnął mnie do swojej książki dobrze dobranym tytułem. Jest on bardzo tajemniczy, a właśnie taką delikatną tajemnicę lubię czuć od samego początku czytania powieści. Tomek Bromski, czyli główny bohater powieści rozstaje się z żoną, pogarszają się jego relacje z jedynym synem, dodatkowo traci pracę. Wydawać by się mogło, że Tomek nie ma już szans na normalne funkcjonowanie. Wszystko zmienia się w dniu, w którym dostaje ofertę nietypowej pracy w agencji usługowej "Dionizos". Jest to zajęcie wymarzone dla Bromskiego - polega ono na byciu płatnym towarzyszem do picia. Mężczyzna nie potrafi się obyć bez alkoholu, więc chętnie przyjmuje zlecenia. Autor dosyć dokładnie opisuje również jego współpracowników i zachodzące między nimi relacje. Mimo wielu różnic i odmiennych poglądów stanowią wyjątkową dobrze dobraną ekipę. 

Jeśli chodzi o tę powieść nie mogę nie zwrócić uwagę na język. Bohaterowie często wyrażają się niecenzuralnie, czasami jest to aż nienaturalne, gdyż podczas jednej rozmowy mówią normalnie, a podczas następnej, zwykłej konwersacji przeklinają co drugie słowo. Jednak nie sposób wypowiedzi mnie raził, a raczej niezliczone błędy w tekście. Książka liczy prawie 480 stron, ale już po około 1/4 miałam ochotę rzucać nią po ścianach. Wszystko ze względu na kiepską korektę tekstu. Bardzo często popełniane są literówki, pomyłki przy odmienianiu końcówek i dwa błędy, których korekcie nie wybaczę i przez które ocena książki spadnie w dół. 1. Piszemy "Obiad", nie "Objad", 2. "Piszemy: "Niech to szlag trafi", a nie "Niech to szlak trafi". Błędy te popełniane były kilkakrotnie, więc nie może być tu mowy o jednorazowym przeoczeniu tego w tekście. Cena książki na okładce to 46 zł, więc jest to dosyć dużo, a czytelnik dostaje coś, co jest bardzo mocno niedopracowane. Błędy bardzo przeszkadzały mi w odbiorze tekstu i prawdę mówiąc, zniechęciły trochę do dalszego czytania powieści. Autor jednak mnie zaciekawił i zdecydowałam się poznawać dalsze perypetie Tomka Bromskiego i jego współpracowników z agencji, zwłaszcza ze względu na wprowadzenie wątku nieco spiskowego i kryminalistycznego. 

Co mi się w książce zdecydowanie nie podobało, oprócz niedopracowania tekstu? Zakończenie. Jeśli autor chciał w taki sposób zamknąć akcję to powinien wydłużyć końcówkę powieści, przedstawić jak potoczyły się losy bohaterów. Jakub Filip de Wojtach swoje zakończenie wykonał zbyt szybko i w sposób trochę dla mnie niezrozumiały. Może chciał sobie otworzyć furtkę do ewentualnej kontynuacji? Tego nie wiem, ale myślę, że w taki sposób należy sobie tłumaczyć takie rozwiązanie. 

Warto zwrócić uwagę na przekaz powieści. Oprócz losów Tomka Bromskiego i innych pracowników "Dionizosa" autor kreśli obraz Polski i Polaków czasów współczesnych. Między wierszami ukrywa się również portret psychologiczny naszego społeczeństwa, na którym komunizm i wydarzenia historyczne odcisnęły duże piętno. 

Podsumowując, książka jest dosyć ciekawa, ale zraziły mnie do niej często popełniane błędy. Wydaje mi się, że "A miało być tak świetnie" jest debiutem autora, więc chętnie sięgnęłabym po inną powieść, żeby skonfrontować wyrabianie stylu pisarskiego. Jeśli nie rażą Was literówki, błędy stylistyczne i gramatyczne to polecam tę powieść na długie, jesienne wieczory.

Moja ocena: 5/10

 Powieść przeczytałam i zrecenzowałam dzięki Fakt ten nie wpływa na moją obiektywność i ocenę

Powieść przeczytałam w ramach akcji 

12 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Błędy mogą zrazić, w tym przypadku skutecznie :/

   Usuń
 2. Ah, to o tej książce wspomniałaś. Tak, takie błędy są wręcz niedopuszczalne! Prędzej skusiłabym się na "pierackiego e-booka", ponieważ Ci, którzy przepisują książkę w programie tekstowym i umieszczają ją w internecie, często robią mniej błędów, niż redakcja...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku tej powieści kilka stron jest jakby wogóle nie sprawdzanych, usianych błędami..

   Usuń
 3. Problem z korektą to najgorsza zmora książek. Ciężko się czyta takie książki, dlatego też nie dziwi mnie Twoja opinia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda że błędy w korekcie działają na szkodę publikacji

   Usuń
 4. A ja bym nie przesadzała. Książka jest dobra i wciągająca. Może faktycznie zakończenie trochę zbyt proste i urwane.
  Ale czytało się dobrze, książka wciąga.
  Wzięłam ją do ręki po recenzji żeby sprawdzić jak była "ostra" :) i muszę przyznać, że trochę za.

  Dla mnie książka jest momentami mega dołująca, ale też pokazuje obraz naszego społeczeństwa. Tego jak żyją dzisiejsi 30 i 40-latkowie.
  Czy warto ją przeczytać? Pewnie, że warto.
  Czy znalazłam błędy? Bardziej męczy mnie nieco oderwane od rzeczywistości zakończenie niż drobiazgi, które znaleźć można w każdej książce.
  I czekam na kolejną część. Bardzo jestem ciekawa jak poradzi sobie autor dalej. Napisze coś na poziomie początku książki, czy też zatrzyma się na etapie zakończenia :)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że wnikliwie przeczytałaś moją opinię, bardzo mnie to cieszy :). Nie uważam, żebym przesadziła w swojej opinii, książka jest ciekawa, ale na jej szkodę działa kiepska korekta, która wyjątkowo rzuca się w oczy. Co do zakończenia, to również i mi nie przypadło ono do gustu, jednak jeśli zobaczę kiedyś coś tego autora to będzie to moja lektura obowiązkowa.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. W zasadzie niewiele się dowiedziałem o mojej powieści z Pani recenzji. Na dobrą sprawę można by ją zamknąć w jednej belferskiej formułce: treść dostateczna, błędy ortograficzne czynią pracę niedostateczną. Proszę mi uwierzyć, że równie żarliwie jak Pani ubolewam nad skandaliczną ilością błędów. Ale co zrobić, mleko się już rozlało. Normalnie za korektę tekstu odpowiada wydawnictwo. Ale tak jest normalnie! Cieszę się jednak, że mimo wszystko sięgnie Pani po nową powieść mojego autorstwa. Tylko po co, żeby sprawdzić czy wydawnictwo zmieniło w końcu korektora?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sięgnę po nową powieść Pana autorstwa ze względu na to, że zaciekawił mnie Pana styl pisania oraz sposób przedstawiania współczesnego świata. Życzę sukcesów autorskich i pozdrawiam

   Usuń
 6. No to może o tym powinna Pani napisać w swojej recenzji? A może po prosy poszli do lasu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspomniałam o tym, że chętnie poczytam coś innego Pana autorstwa. Zwróciłam również uwagę na niewątpliwie ważny przekaz jaki niesie ta pozycja.

   Usuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się