niedziela, 3 czerwca 2012

Harlan Coben - Zaginiona

Tytuł: Zaginiona
Autor: Harlan Coben
Liczba stron: 421
Wydawnictwo: Albatros
Okładka: http://merlin.pl/Zaginiona_Harlan-Coben/browse/product/1,774779.htmlHarlan Coben to autor, który jest jednym z tych, których książki chcę przeczytać w ramach Moich małych czytelniczych wyzwań. Bohaterem tej i innych powieści jest Myron Bolitar, był pracownik FBI, agent sportowy, który przy okazji ma niesłychany talent do wplątywania się w tarapaty. Przypomina mi trochę postać Roberta Langdona z książek Dana Browna, gdyż towarzyszy mu piękna kobieta, a z każdej sytuacji wychodzi obronną ręką. Myron nie pracuje jednak sam, ma wiernych przyjaciół i współpracowników: Wina  czyli Windsora Horne Loockwooda Trzeciego, potomka bogatej i wpływowej rodziny, Esperanzę i Wielką Cyndi. Myron udaje się do Paryża tuż po telefonie dawnej kochanki, Terese Collins. Okazuje się, że dawny mąż Terese poprosił ją o spotkanie we Francji, po którym miało się zmienić jego całe życie. Terese i Myron zostają aresztowani przez policję, gdyż Rick Collins został zamordowany. Na miejscu zbrodni znajdują się ślady krwi dziewczyny, która według badań DNA jest córką Ricka i Terese. Jedyny problem tkwi w tym, że posiadali oni tylko jedno dziecko, które zginęło kilka lat wcześniej w wypadku samochodowym. I w tym miejscu zaczyna się wiele pytań: a może dziewczyna żyje, a pogrzebano niewłaściwe dziecko? Może to ona przyczyniła się do śmierci ojca? Jaki związek z morderstwem mają Mossad, fundacja "Ratuj Aniołki" i domy samotnych matek? Myron Bolitar, we współpracy ze swoim wpływowym przyjacielem i zaufanymi policjantami próbuje rozwiązać zagadkę. Problem tkwi w tym, że musi się ukrywać, bo policja chce go aresztować za zabójstwo, a organizacja, do której należał zamordowany chce przeprowadzić zemstę. Sprawy zaczynają się komplikować, słychać strzały i wszędzie leje się krew. Według mnie aż za często.
Prawdę mówiąc to moja druga przeczytana książka tego autora. Mam bardzo mieszane uczucia bo trochę nie tego się spodziewałam. Za dużo krwi i zabójstw a za mało takiego dreszczyku emocji, niecierpliwienia się co będzie dalej. Thriller w wykonaniu Cobena jest dobry, ale brakuje mu "tego czegoś", żeby być tym ulubionym.
Mimo tego co wcześniej napisałam, książkę czyta się bardzo dobrze, język jest bardziej potoczny, dzięki czemu czytanie kolejnych stron jest szybkie i ponad 400 stron nie wiadomo kiedy zostało przeczytane :). Temu autorowi na pewno będę dawała szansę, tylko muszę zacząć czytać od pierwszej jego powieści z Myronem Bolitarem, gdyż w książce są odwołania do wydarzeń zawartych w innych częściach. Nie zaburza to oczywiście odbioru historii ale jednak wolę wiedzieć o co dokładniej w przytoczonych fragmentach chodziło. Bardzo podoba mi się ukazanie relacji Myron - Win i Myron - Wielka Cyndi i Esperanza. Widać, że są to nie tylko współpracownicy ale też prawdziwi przyjaciele, którzy pójdą za sobą w ogień i którzy pomagają sobie w każdej sprawie. Bohaterowie są jak najbardziej pozytywni :)
Moja ocena: 6/10

Ps. Następna będzie książka Danielle Steel, niestety, chyba nie mam ostatnio szczęścia do dobrych książek

2 komentarze:

 1. A czytałas Harla Coben`a "na gorącym uczynku " ?
  Jeszcze jedną którą moge polecić jest "uprowadzone" Charlene Lunnon i Lisa Hoodless`a ksiązka jest opisana teraz już przez dorosłe kobiety to co strasznego spotkało je gdy miały po 10 lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za polecenie, jak znajdę w bibliotece to chętnie przeczytam :)

   Usuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się