wtorek, 12 lutego 2013

Hanna Kowalewska - Góra śpiących węży

Tytuł: Góra śpiących węży
Autor: Hanna Kowalewska
Wydawnictwo: Zysk i S - ka
Liczba stron: 452
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/37809/gora-spiacych-wezyKrótkie przypomnienie cz. 1. Matylda odziedzicza po swojej babce posiadłość - Zawrocie. Fakt ten spotyka się z rodzinnymi pretensjami. Matylda, podobnie jak to czyniła jej zmarła babka nie przejmuje się opinią rodziny i zaczyna traktować dom jak swój własny. W międzyczasie zaczyna poznawać tajemnice rodzinne, powody, dla których jej matka straciła kontakt z resztą rodziny i inne ważne informacje zawarte w pamiętnikach nestorki Aleksandry. 

"Góra śpiących węży" to druga część cyklu poświęconego tajemnicom rodzinnym i zmierzaniu się z przeszłością. Główna bohaterka Matylda wraca do pracy w teatrze. Zawrocie zostaje przekazane w tymczasowe posiadanie kuzyna, Pawła. Oczywiście w rodzinie pojawiają się kolejne spory, a pretensje są roszczone zwłaszcza przez 2 osoby: Emilię, siostrę Pawła oraz z drugiej strony siostrę Matyldy. Oprócz kłopotów rodzinnych, ciągną się problemy w pracy, gdyż dziewczyna pada ofiarą plotek i jej kariera w teatrze zaczyna się chwiać. Jakby tego było mało, Matylda ma dziwne sny, które doprowadzają ją do rozpoczęcia wędrówki do przeszłości i poszukania odpowiedzi na pytania o jej tragicznie zmarłego ojca. Jaki był? Skąd pochodził? Czy zginął, bo pijany prowadził samochód, czy może było to zamierzone morderstwo? Kim są tajemniczy członkowie rodziny Malinowskiej - przybranej rodziny ojca?

Powieść bardzo często opiera się na wspomnieniach. Matylda próbuje odkryć prawdę o swoim ojcu i jego pochodzeniu. Autorka siłą rzeczy musiała wprowadzić mnóstwo nowych bohaterów - rodzeństwo Malinowskich, ich partnerów, dzieci i wnuki. Troszkę można się było w tym pogubić, co muszę zaliczyć niestety na niekorzyść powieści. Do plusów należy za to ta sama, tajemnicza atmosfera jak w "Tego lata w Zawrociu", ale zagadki były znacznie ciekawsze. Akcja trzymająca w napięciu, co pewien czas przerywana moim zdziwieniem, że została pokierowana tak, a nie inaczej. Tajemnice dodają smaczku, a całość jest napisana lekkim, przyjemnym językiem i znowu mnie zachwyciła. Częściowo zostają wyjaśnione sprawy z pierwszej części cyklu, między innymi powód, dla którego to właśnie Matylda otrzymała spadek. 

Jeśli chodzi o bohaterów, to zdecydowanie na plus odebrałam postać Pawła. O ile w pierwszym tomie kuzyn Matyldy mnie denerwował, o tyle w "Górze śpiących węży" stał się przesympatycznym bohaterem, którego ogromnie polubiłam, i którego losy będę śledziła z niemałą ciekawością. Przeszedł chyba najlepszą przemianę ze wszystkich postaci, gdyż z niezdecydowanego chłopca zakochanego w muzyce staje się mężczyzną niemalże idealnym, stanowczym, ale o pięknym, łagodnym charakterze. 

Zakończenie było dla mnie niemałym zdziwieniem, mimo że trochę pamiętałam jak Hanna Kowalewska poprowadziła losy swoich bohaterów. Powieść czytałam już kilka lat temu i wiele wydarzeń zatarło się w mojej pamięci i mogłam je na nowo odkrywać. Było to jednak bardzo przyjemne doświadczenie, wrócić do powieści po kilku latach i ponownie się nią zachwycić. Jeśli nie czytaliście, zachęcam do sięgnięcia po pierwszy, a następnie po drugi tom. Nie będziecie żałować :)).

Moja ocena: 9/10


Powieść przeczytałam w ramach wyzwania


8 komentarzy:

 1. być może zdecyduje się na poznanie obu książek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, tak, tak! To teraz tom trzeci! :P
  A ja muszę w końcu zabrać się za piąty. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze zanim sięgnę po tom 3 to trochę czasu minie, mnóstwo książek czeka w kolejce :)

   Usuń
 3. Nie czytałam, ale zachęciłaś mnie zaskakującym zakończeniem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nie znasz części pierwszej, to koniecznie najpierw przeczytaj "Tego lata w Zawrociu" :)

   Usuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się