sobota, 22 lutego 2014

Szymon Hołownia, ks. Grzegorz Strzelczyk - Niebo dla średnio zaawansowanych

Tytuł: Niebo dla średnio zaawansowanych
Autor: Szymon Hołownia, ks. Grzegorz Strzelczyk
Liczba stron: 251
Wydawnictwo: Znak
Źródło okładki: http://lubimyczytac.plSzymon Hołownia jest autorem, którego książki bardzo chciałam poznać w 2014 roku. Ułatwia mi to wydawnictwo Znak, które na swojej stronie organizuje wyprzedaże, promocje i pakiety, dzięki którym co jakiś czas na moją półkę przybywają nowe pozycje, które później sukcesywnie staram się czytać. Jak wyglądało moje drugie spotkanie z Szymonem Hołownią?

"Niebo dla średnio zaawansowanych" to zapis rozmów Szymona Hołowni i księdza Grzegorza Strzelczyka. W rozmowach poruszane są tematy dotyczące tego, jak będzie wyglądało niebo i czego możemy się spodziewać po śmierci. Rozważania są oczywiście czysto teoretyczne, bo pewności nie mamy, ale duża część wypowiedzi opiera się na badaniach i przekonaniach, które powstały na przestrzeni setek lat. Autorzy podpuszczają siebie nawzajem i padają pytania, które mogły się kłębić w umysłach wielu osób, ale nigdy nie było sposobności czy też odwagi ich zadać.

Plusem tej pozycji jest niewątpliwie to, że jest napisana prostym, przystępnym językiem, a wszystkie trudniejsze i ważniejsze terminy są wyjaśnione w ramkach. Dzięki temu nawet ktoś, kto nie orientuje się w tematach teologicznych będzie mógł zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Lekkość i humor zawarty w wypowiedziach to kolejny atut, którego nie sposób pominąć.

Wszystko było fajnie, ale zabrakło "tego czegoś", zabrakło iskry, dzięki której ta książka mogłaby mnie naprawdę mocno wciągnąć. Czytało się dobrze, ale to zdecydowanie książka do sięgania raz na jakiś czas i czytania po rozdziale, a nie cała na raz. Miejcie to na uwadze podczas lektury. Moim zdaniem jest to książka, którą warto poznać.

Moja ocena: 7/10

5 komentarzy:

 1. Ciekawy tytuł i tematyka - dlaczego by i nie? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. coś ciekawa pozycja, a Szymek ma w ogóle ciekawe podejście do wiary i jego programy potrafią być fajne;) ale jeśli chodzi o mnie to religię w literaturze to lubię z intrygami lub czystą Biblię,ale mam kuzyna, który zaczytuje się w tego typu książkach i na pewno mu ją polecę;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie moja tematyka, ale trzeba przyznać, że akurat tytuły Hołownia ma chwytliwe. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę przeczytać, bo Hołownia bardzo ciekawie mówi o kwestiach religijnych.

  Pozdrawiam,
  W.

  OdpowiedzUsuń
 5. Może w przyszłości, kto wie, choć póki co raczej się nie skuszę. Jakoś nie szaleję za koncepcjami pana Hołowni.

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się