poniedziałek, 10 lutego 2014

Paweł Lisicki - Tajemnica Marii Magdaleny

Tytuł: Tajemnica Marii Magdaleny
Autor: Paweł Lisicki
Liczba stron: 205
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Źródło okładki: http://www.mwydawnictwo.plPaweł Lisicki dał mi się poznać jako autor książki "Kto zabił Jezusa". Książka ta wywołała wiele kontrowersji i skrajnych ocen, więc z zaciekawieniem postanowiłam sięgnąć po kolejną pozycję, której celem jest skonfrontowanie faktów i mitów. 

Wokół osoby Marii z Magdalii narosło wiele historii, gdyż jest to postać bardzo tajemnicza. Badacze przypisują jej różne role, od bycia nic nieznaczącą kobietą w życiu Jezusa, przez bycie najważniejszą spośród uczennic, aż do związku z Jezusem. Autor dosyć jednoznacznie rozprawia się z niektórymi feministycznymi opiniami, według których Kościół osłabiał rolę Marii Magdaleny i umniejszał jej pozycję wśród uczniów Jezusa. 

Książka, mimo że liczy tylko 205 stron jest lekturą, nad którą trzeba się dłużej zastanawiać, sięgać do źródeł, aby w stu procentach zrozumieć intencje autora. Trzeba przyznać, że pan Lisicki przygotowuje się do swoich książek, zakres literatury, do której się odwołuje zawiera wiele pozycji, bez wątpienia wartych przeanalizowania. Nie jest to zdecydowanie książka dla każdego czytelnika, brakowało mi trochę lepszego wyjaśnienia niektórych fragmentów. Język stosowany przez autora momentami jest zbyt skomplikowany i osoba, która nie zna niektórych pojęć może mieć nie lada problem ze zrozumieniem. 

Ta pozycja w ciekawy sposób przybliża postać Marii Magdaleny, próbuje zaprzeczyć mitom i potwierdzić fakty. Czy autor jest przekonujący? Zachęcam do lektury i przekonania się jaką tajemnicę skrywa Maria Magdalena. 

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dziękiFakt ten nie wpływa na moją ocenę

7 komentarzy:

 1. Chętnie bym przeczytała, bo w sumie na temat Marii Magdaleny, tak niewiele jest informacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z jednej strony historia Marii Magdaleny wzbudza moją ciekawość, jako katoliczki. Z drugiej raczej wystrzegam się stricte religijnych książek, dlatego po tę raczej nie sięgnę, tym bardziej, że pisana jest ciężkim językiem. Chociaż może kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 3. powinnam się skusić, ostatnio myślałam, aby poznać losy świętych :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Postać Marii Magdaleny interesuje mnie od momentu, kiedy pierwszy raz zobaczyłam "Ostatnią wieczerzę". Koniecznie muszę mieć tę książkę! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie bym przeczytała, bo w sumie temat ciekawy, a i można by się dowiedzieć co jest faktem a co mitem w przypadku Marii Magdaleny ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zastanawiałam się nad jej lekturą, ale ostatecznie chwilowo spasowałam. Na pewno przeczytam, czekam jednak na więcej recenzji, żeby móc ocenić czy jest ona merytorycznie warta uwagi:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne, rzetelnie opracowane źródło, w przeciwieństwie do szmat których nawet nie wziąłbym do ręki, takich jak chociażby ta: http://www.granice.pl/ksiazka,perla-pod-krzyzem,247230
  Tak trzymać!

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się