czwartek, 28 marca 2013

Paweł Lisicki - Kto zabił Jezusa?

Tytuł: Kto zabił Jezusa?
Autor: Paweł Lisicki
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Liczba stron: 370
Źródło okładki: http://www.wydm.pl/Okres Wielkiego Tygodnia to czas, w którym bardziej niż zwykle skupiamy się na bardzo ważnym dla chrześcijan momencie: śmierci Jezusa. W kościele są odczytywane fragmenty Ewangelii, stacje telewizyjne emitują filmy tematyczne, a Wydawnictwo M przygotowało publikację autorstwa Pawła Lisickiego "Kto zabił Jezusa?".

Pozycja "Kto zabił Jezusa?" odpowiada nam na wiele pytań, między innymi kto stał za skazaniem na śmierć krzyżową, dlaczego nie mógł to być "cały lud", kiedy właściwie odbył się proces i ukrzyżowanie. Autor interpretuje ostatnie dni życia Jezusa, znaki i cuda, jakie czynił, zachowanie podczas Ostatniej Wieczerzy i przesłuchania. Bardzo ciekawe jest też nawiązanie do jednej z ostatnich publikacji papieża Benedykta XVI, który pokazuje nam, że nie możemy winić całego ówczesnego narodu żydowskiego za śmierć Jezusa. Garstka przywódców postanowiła pozbyć się niewygodnego człowieka, więc nie powinno to sprawiać, że antysemityzm się rozszerza i coraz silniej wpływa na relacje międzyreligijne. 

Autor bardzo często polemizuje z innymi publicystami, teologami, dziennikarzami, którzy podobnie jak on, próbowali zgłębić tajemnice i przekazy, które towarzyszą ludzkości od 2000 lat. 

Z pewnością warto zwrócić uwagę na ogromny wkład pracy autora. Aby książka została rzetelnie napisana, trzeba było sięgnąć do wielu źródeł, odnieść się do nich i dobrać poważne argumenty. Paweł Lisicki prowadzi nas w gąszcz trudnych faktów, które dzięki wyjaśnieniu są dla nas bardziej przystępne. 

Tekst jest podzielony na rozdziały i podrozdziały, dzięki czemu łatwiej jest wyszukać interesujące nas fragmenty. Bardzo wyraźnie widać, że jest to dopracowana, dziennikarska publikacja, która wymaga od nas maksymalnego skupienia i jednoczesnej analizy przekazywanych treści. 

Jeśli ta publikacja Was zainteresowała to myślę że warto, właśnie w okresie wielkanocnym przybliżyć sobie jej treść i poszukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. 

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki

Fakt ten nie wpływa na moją obiektywność i ocenę

Powieść przeczytałam w ramach wyzwania

7 komentarzy:

 1. Zapowiada się bardzo ciekawie. Lubię tego typu literaturę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę obawiam się książek o takiej tematyce, ale tą jestem wybitnie zainteresowana. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie książki najczęściej wymagają sporego zaangażowania umysłowego, trzeba je ciągle analizować :)

   Usuń
 3. Zdecydowanie nie moja bajka, więc nawet nie próbowałam brać jej do recenzji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie bez sensu czytać, jeśli tematyka nie jest dla Ciebie interesująca ;]

   Usuń
 4. ta książka jest bardziej polemiką z przekonaniem, że antysemityzm bierze się z chrześcijaństwa i że doprowadził on do holocaustu. Udziału Żydów w pasyjnym cierpieniu i śmierci Jezusa nie można zaprzeczać, ale też nie należy iść za daleko z "nienawiścią"

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się