czwartek, 27 lutego 2014

Maureen F. McHugh - Po apokalipsie

Tytuł: Po apokalipsie
Autor: Maureen F. McHugh
Liczba stron: 217
Wydawnictwo: Replika
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl"Po apokalipsie" to zbiór kilku opowiadań, których tematyką jest to, co może spotkać nasz świat. Błyskawiczne rozprzestrzenianie się śmiercionośnego wirusa, wędrówki zombie, uzyskanie samoświadomości przez maszyny, czy też wybuchy atomowe - każdy z problemów zyskuje odrębne opowiadanie i tak zyskujemy 9 krótkich form skupiających się na innych bohaterach i ich walki o przetrwanie. 

Tak to już z opowiadaniami jest, że nie wszystkie i nie zawsze przypadną czytelnikowi do gustu. Osobiście lubię czytać krótsze formy, chociaż czasami denerwuję się, że wszystko zbyt szybko się skończyło, właściwie zanim wciągnęłam się w opowieść. W przypadku "Po apokalipsie" nie miałam z tym problemu, gdyż żadne nie pochłonęło moich myśli, nie przeniosło mnie do centrum wydarzeń. 

Mniej więcej od połowy książki zaczęły pojawiać się drobne błędy i literówki. Wiem, ja też nie jestem nieomylna i czasami zdarza mi się popełnić błąd, ale jednak po książce, która trafia do sporej społeczności czytelników chciałabym się spodziewać idealnego dopracowania. 

W tym zbiorze nie było żadnego opowiadania, które wyróżniałoby się w jakiś wybitnie pozytywny sposób. Były całkiem dobre, ale po kilku dniach od przeczytania książki nie ma ani jednego, które do tej pory siedziałoby mi w pamięci, które mogłoby mnie zachwycić. Ta książka jest dla mnie pewnym nieporozumieniem, bo otrzymała nagrody (o czym jest wspomniane nawet na okładce), a okazała się zwykłym przeciętniaczkiem. 

Moja ocena: 4/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dziękiFakt ten nie wpływa na moją ocenę

5 komentarzy:

 1. Ogólnie podchodziłam do tej książki z niechęcią odkąd zorientowałam się, że to zbiór opowiadań. Nie lubię czegoś takiego :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Do opowiadań jako takich coraz bardziej się przekonuje, ale tutaj nie bardzo interesuje mnie tematyka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam nadzieję na jakiś emocjonujący zbiór, a tu proszę, takie niemiłe zaskoczenie :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Taki ciekawy materiał na opowiadania, a w taki sposób zmarnowany. Podzielam opinię. Tylko ja nie byłam w stanie napisać o niej ani jednego zdania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że zasmuciła mnie Twoja negatywna opinia dotycząca tej książki. Sporo sobie obiecywałem po tej pozycji. Forma opowiadań nie przeszkadza mi w odbiorze PA ale zmarnowanie potencjału już tak.
  Pewnie z racji "uwielbienia" do tego gatunku i tak sięgnę po tą pozycję ale chyba poczekam na jakąś mega obniżkę cen. Dzięki za zwrócenie uwagi na słabe strony tej publikacji. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się