wtorek, 27 maja 2014

Colleen Hoover - Hopeless

Tytuł: Hopeless
Autor: Colleen Hoover
Liczba stron: 379 (ebook)
Wydawnictwo: Otwarte
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl

Premiera: 18.06

Przepis na typową książkę dla nastolatków: ona i on poznają się w najbardziej nieoczekiwanym momencie życia. Jeżeli akcja dzieje się w Ameryce, to z pewnością spotykają się na zajęciach w szkole. Zakochują się w sobie szybko, początkowo jest wręcz sielankowo, ale nagle wszystko sypie się w ruinę. Któreś z bohaterów musi skrywać jakiś sekret, który rzuca cień na związek. Interweniują przyjaciele, a para do siebie wraca i wszystko kończy się happy endem. 

Pozornie historia Sky i Holdera wygląda podobnie. Najpierw spotykają się w sklepie, od razu przyciągają swoją uwagę. Później następuje wspólne bieganie, weekend, podczas którego bohaterowie mocno zbliżają się do siebie, romantyczne spotkania we dwoje. Oboje mają złą reputację: ona jest uważana za dziwkę, on pobił chłopaka, który źle wypowiedział się o siostrze Holdera. Oboje uwielbiają biegać, wpatrywać się w niebo, podziwiać gwiazdy. 

Sky od 13 lat jest adoptowana przez Karen, która wyjątkowo dba o to, aby technika nie przysłoniła dziewczynie życia. Sky nie wie jak wysłać maila czy smsa, nie ogląda telewizji, dopiero w wieku prawie 18 lat idzie do szkoły, gdyż wcześniej była uczona przez matkę w domu. Jej jedynymi przyjaciółmi są sąsiadka Six, która akurat wyjeżdża z kraju i Breckin - nowopoznany w szkole gej. W piątkowy wieczór, zamiast imprezować ze znajomymi, piecze ciasteczka. Spotyka się co prawda z przyjacielami chłopaków Six, ale traktuje to bardziej jako przykry obowiązek, niż radosne doznanie. Dopiero pojawienie się Holdera i odkrycie prawdy o przeszłości przewraca jej życie do góry nogami...

Autorka postawiła na podkreślenie wyjątkowości chwil w związku Sky i Holdera. Pierwszy pocałunek, czy wypowiedziane słowo "kocham" powinno według bohaterów cechować się niepowtarzalnością i pewnego rodzaju magią. Holder jest zdecydowanym przeciwieństwem poprzednich chłopaków Sky, którzy traktowali ją tylko i wyłącznie przez pryzmat ciała, jako obiekt do zaliczenia. Dla bohatera Sky jest wyjątkowa, najważniejsza, chce ją ochronić przed całym złem, jakie mogłoby ją dotknąć. Trwa przy niej w najtrudniejszych chwilach życia. Najlepszy przykład prawdziwej miłości, która powinna połączyć dwoje młodych ludzi. 

"Hopeless" to idealny tytuł dla tej książki, dlatego też cieszę się, że wydawnictwo postanowiło go zachować. Początkowo mało znaczący, ale z biegiem wydarzeń dowiadujemy się, że jest jednak ogromnie istotny. Także powrót do sytuacji sprzed 13 lat, z wczesnego dzieciństwa Sky powoli zaczyna dopełniać przerażającego obrazu jej przeszłości. Kolejne wspomnienia zostają odkrywane, a życie Sky nagle zostaje zniszczone. Dziewczyna gubi się, ale ma Holdera, przy którym wszystko staje się prostsze i łatwiejsze do zniesienia.

Colleen Hoover stworzyła opowieść, w której zauroczenie, "lubowanie się", a wreszcie miłość grają pierwsze skrzypce. Większość książki to subtelne, delikatne opisy drobnych gestów tego uczucia. Nie jest to jednak płaskie pisanie wkoło o miłości, bo pojawia się niewyobrażalne cierpienie, odkrywanie mrocznych tajemnic z przeszłości. Przez długi czas wiele sytuacji zostaje niedopowiedzianych, niejednoznacznych, podobnie działo się ze zmienną postacią Holdera. Nie mogłam początkowo rozgryźć jego intencji, ale stał się naprawdę świetnym bohaterem, jednym z moich ulubionych nastolatków w książkach.

Historia Sky i Holdera ogromnie mnie wciągnęła, gdyby nie zdrowy rozsądek i świadomość wczesnej pobudki następnego dnia to porządnie zarwałabym noc dla tej książki. Nie chciałam zostawiać bohaterów, tak jak teraz nie chce mi się kończyć tej opinii o "Hopeless", mogłabym jeszcze pisać, pisać i pisać :). Tyle myśli kłębi mi się w głowie po lekturze, tyle emocji, że tuż po premierze, czyli już 18 czerwca sięgnę po nią ponownie, a Was szczerze zachęcam, warto!

Moja ocena: 10/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki


Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

9 komentarzy:

 1. Bardzo, bardzo chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. tak czytam, czytam i dochodzę do wniosku, że to musi być naprawdę piekna historia! Tytuł zapisałam już na kartce na swoich drzwiach i jak tylko będę robiła zamówienie, to na pewno ksiązka wyląduje w koszyku. Mam nadzieję, że historia rzeczywiście nie jest banalna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo dobrego słyszałam o tej książce! :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie subtelności, coś mi się wydaje, że książka byłaby dla mnie idealna. Na pewno się nią zainteresuję :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi również Hopeless bardzo się podobało i otrzymało maksymalną ocenę :) Reeeeweeelacja :D

  OdpowiedzUsuń
 6. NA pewno po nią sięgnę, jestem bardzo zaciekawiona ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę mieć! Jak najbardziej w moim guście! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Średnio interesuję się teraz nowościami wydawniczymi. Dziękuję CI za tą recenzję, gdyż naprawdę zaciekawiła mnie i zachęciła do sięgnięcia po tę lekturę. To może być całkiem udana uczta literacka. Będę wypatrywać jej 18 czerwca :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Już nie mogę się doczekać kiedy ją przeczytam! Wszyscy się nią tak zachwycają, że aż mnie ściska w środku, żeby sprawdzić co w niej tak wspaniałego :D

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się