środa, 6 maja 2015

Victoria Aveyard - Czerwona królowa

Tytuł: Czerwona królowa
Autor: Victoria Aveyard
Liczba stron: 488
Wydawnictwo: OtwarteKilka tygodni temu na blogach zawrzało. Swoją premierę miała "Czerwona królowa" - "Red Queen", nowość spod znaku wydawnictwa Otwartego. Do lektury zaczęła skłaniać już piękna okładka przedstawiająca ociekającą krwią koronę, ale czy zawartość była równie dobra?

Mare żyje w świecie, w którym ludzie są podzieleni na dwie kategorie: Czerwoni - słudzy i Srebrni, posiadający niezwykłe moce. Dziewczyna jest krnąbrna, niepokorna, trudni się kradzieżą. Wskutek wielu zawirowań Mare trafia na dwór królewski. Podczas wyboru żony dla przyszłego króla - Cala, w bohaterce ujawnia się moc, której jako Czerwona nie powinna posiadać. Mare zostaje zmuszona przez rodzinę panującą do udawania Srebrnej, zaginionej przedstawicielki jednego z ważnych w państwie rodów. Dziewczyna rozpoczyna nierówną walkę o przetrwanie na dworze, na szczęście ma kilkoro zwolenników, którzy tak jak ona chcieliby zniszczyć rodzinę królewską.Czerwona królowa to kolejna młodzieżówka, w której główna bohaterka jest osobą niezwykle waleczną, pyskatą, odważną i oddaną sprawie. Bez wahania poświęca się w obronie swoich najbliższych, potrafi dostosować się do sytuacji, w której się znalazła, a jednocześnie zbiera siły i czeka na odpowiedni moment do ujawnienia swoich mocy. Innym znanym już motywem jest podział społeczeństwa na tych, którzy są panami - Srebrni i tych, którzy są uciemiężonym ludem - Czerwoni. Oczywiście tworzą się struktury, które mają na celu pokonanie Srebrnych i zakończenie terroru, ale ich działalność jest ogromnie utrudniona. 
"Czerwona królowa" jest dobrą młodzieżówką, posiadającą ciekawie skonstruowanych bohaterów. Są nieprzewidywalni, kierują się bardziej osobistymi pobudkami, a o swoich najbliższych walczą każdymi dostępnymi metodami. Nie cofną się przed niczym, aby osiągnąć swój cel. 

Podsumowując, "Czerwona królowa" dołączyła do grona książek, na których kontynuację będę czekała z prawdziwą niecierpliwością. Jeżeli jeszcze nie znacie - polecam!

Moja ocena: 8/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki

Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się