poniedziałek, 16 lipca 2012

Dean Koontz - Nieśmiertelny

Tytuł: Nieśmiertelny
Autor: Dean Koontz
Miejsce i rok wydania: Warszawa 1994
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 431
Źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka,1046527/dean_r_koontz_niesmiertelny,181987.html
Co byłbyś w stanie zrobić aby uniknąć śmierci i pójścia do piekła? Do czego możemy być zdolni aby zachować wieczną młodość? W tej powieści mamy w pewnym sensie odpowiedź na te pytania, gdyż główny bohater zmaga się z problemem perspektywy śmierci. Jest jeszcze młodym naukowcem, ale zaczyna prowadzić badania na zwierzętach nad regeneracją komórek i możliwością nieśmiertelności. Badania okazują się sukcesem więc słynny i poważany badacz postanawia wypróbować substancję zapewniającą nieskończone życie na własnym organizmie.Wszystko układa się idealnie, aż do czasu Niestety, jego młodsza o 12 lat żona postanawia wystąpić do rozwód. Po jednej z rozpraw rozwścieczony Eric Leben wpada pod ciężarówkę i umiera na miejscu. Jego ciało zostaje przewiezione do kostnicy lecz Rachael Leben jest ciągle niespokojna i obawia się przybycia tajemniczych gości. W tej trudnej sytuacji wspiera ją najbliższy przyjaciel Ben Shadway, niepozorny agent zajmujący się nieruchomościami. Nieoczekiwanie wdowa dostaje wiadomość o zniknięciu ciała męża z kostnicy. I tu zaczyna się cała mroczna historia.. Do śledztwa włącza się mnóstwo funkcjonariuszy, z których jeden ma szczególny powód do tego, by tropić Rachael i Bena. Krew się leje, dochodzą morderstwa, pościgi, strzelaniny. I jak to u Koontza bywa, zaczynasz się bać. Ogarnia cię mrok, coraz większy mrok, największy mrok.

Autor stopniowo buduje napięcie, wprowadza nowych bohaterów, którzy są od razu podzieleni na dobrych i złych. Część kieruje się własną ambicją i chce za wszelką cenę dopaść Rachael Leben i jej przyjaciela. Inni dążą do tego, aby dowiedzieć się co stało się z ciałem Erica Lebena i chcą chronić wdowę. W trakcie śledztwa zostaje ujawniona wiadomość, że Eric miał obsesję na punkcie młodości, chciał ją zatrzymać na zawsze. Kierowane to było traumatycznymi wydarzeniami z dzieciństwa, po których był przekonany, że spotka go piekło. W piekle był już jego wuj, więc naukowiec postawił sobie za cel, że nigdy go nie spotka.

Momentami muszę przyznać, że się bałam. Było mrocznie, ale zdawałam sobie sprawę z tego sięgając po książkę tego autora. Część scen była bardzo dokładnie opisana, choćby wygląd i zachowanie pewnego stwora oraz obrazy walających się szczątek ludzkich. Czytając "Nieśmiertelnego" lepiej nie jedz. Niektóre sceny sprawiają, że z obrzydzeniem odrzucisz książkę. Myślę, że nie każdemu się spodoba ta powieść. Jeśli nie lubisz krwawych opisów, strachu, niepewności w książce to nie sięgaj po nią, bo jest tym przepełniona. Jeśli jednak rozkładające się ciała i kanibalizm nie robią na tobie wrażenia to przeczytaj. Autor jest jednym z lepszych przedstawicieli swojego gatunku, chociaż podczas czytania zastanawiałam się, jaki człowiek musi mieć umysł, żeby zrodziły się w nim takie okrucieństwa. Jednak czytając skrzydełko książki, na którym znajduje się krótka notka biograficzna można odkryć prawdę. Twórczość Koontza została ukształtowana przez trudne, powojenne dzieciństwo. Pisarstwo było jego odskocznią od najgorszych chwil i dobrze, bo stał się popularnym autorem.

Książka, którą czytałam została wydana w 1994 roku, więc cena na okładce to 115 tysięcy, "najdroższa" jaką miałam w rękach :P. Nie lubię książek naznaczonych zębem czasu, z pożółkłymi kartkami, wolę nowe wydania. Dużym plusem jest jednak to, że taka powieść ma już swoją własną historię, na niektórych kartkach są dopiski czytelników i ich uwagi. Mimo, iż jestem przeciwniczką dewastowania pozycji bibliotecznych i nie tylko, to z chęcią czytam takie dopiski, zastanawiam się, jakie były wrażenia innych czytelników.

Dobra, koniec rozpisywania, czas na ocenę książki :).

Moja ocena 8/10

Przypominam o mojej akcji "Wróć do ukochanej książki z dzieciństwa". Więcej informacji tutaj :)

6 komentarzy:

 1. zdecydowanie nie dla mnie, ale Tobie polecam 'Nieśmiertelnych" Alyson Noel :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę zapisać do mojej listy i przy najbliższej wizycie w bibliotece poszukać :)

   Usuń
 2. Kiedyś już słyszałam o tej powieści, ale nie miałąm okazji jej czytać. Skoro oceniasz ją wysoko to może i ja się skuszę. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zachęcam :). Chociaż nie ukrywam, momentami ciężko się czytało, sceny są drastyczne, ale całość na duży plus :)

   Usuń
 3. zaciekawiłaś mnie bardzo tą książką :) muszę przeczytać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawa jak Ci się spodoba ;)

   Usuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się