wtorek, 25 września 2012

Hanna Kowalewska - Letnia akademia uczuć

Tytuł: Letnia akademia uczuć
Autor: Hanna Kowalewska
Wydawnictwo: W.A.B
Liczba stron: 464
Źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=355
Do Hanny Kowalewskiej od dawna żywię ogromną sympatię i sentyment, gdyż należy do grona dobrych polskich autorów, a jej książki zawierają mnóstwo mądrych stwierdzeń i porad. Tematyką "Letniej akademii uczuć", jak już sam tytuł wskazuje jest są uczucia. Pierwsza, młodzieńcza miłość dopada bohaterów jak grom z jasnego nieba. Ma ona różne odmiany i to właśnie autorka stara się ukazać. Dodatkowo w powieści nie brak jest emocji: szczęścia, smutku, łez, bólu i złości. Świat bohaterów staje się przez to bardzo realny, wręcz możemy utożsamić się z nastolatkami, gdyż każdy z nas miał, ma, albo będzie miał "naście lat", a właśnie w takim wieku zaczyna się życie uczuciowe większości osób.

Akcja powieści toczy się podczas wyjazdu grupy nastolatków do Bułgarii. Na dworcu spotykają się przedstawiciele różnych środowisk szkoły średnich. Już w pociągu dwóch braci bliźniaków Albert i Fred genialnie przedstawiają bohaterów. Choćby tylko dla tej sceny warto przeczytać książkę, bo można zaśmiewać się do łez :). Bracia są ogromnym poczuciem humoru, ciętym dowcipem, nadzwyczajnie długimi kończynami i prawdziwą braterską miłością do siebie nawzajem.

1. Kłapouch Kłapousiński - idealny nauczyciel, który daje swoim uczniom dużo luzu na wspólnym wyjeździe.
2. Kaśka Kłapouchówna - nazywana przez bliźniaków Granatową Zakładką, którą chcą za wszelką cenę rozpracować. W dręczeniu Kaśki pomaga im duża różnica wzrostów między nimi .
3. Jagoda - nieśmiała dziewczyna, nieprzystosowująca się do żadnej z grup
4. Bożena - zwana inaczej Pączkiem, nadzwyczaj nieinteligentna i wiecznie bezradna
5. Mariola - zwana również Fleur, w przeszłości była związana z Marcinem
6. Wiesio - Misiek Koala, zamknięty w sobie i opryskliwy wobec towarzyszy podróży
7. Tymek - zazdrośnik, kocha swoją dziewczynę Zapałkę, ale nie potrafi tego okazywać, nie lubi sprzeciwów
8. Zuza - Zapałka, dziewczyna Tymka. Pięknie maluje, jest inteligentna, ciągle cierpi przez chłopaka
9. Baśka - siostra Tymka, nadzwyczaj kochliwa, jej celem jest uwiedzenie wszystkich wolnych chłopaków.
10. Krzysiek - Zezol, przyjaciel Tymka, jednocześnie jest z nim w relacjach podwładnego.
11. Darek - Ptyś. Jest postacią bardzo mało znaczącą dla ogółu powieści, wręcz zepchnięty jest na piąty plan.
12. Agnieszka - właścicielka długiego nosa, na punkcie którego ma wielkie kompleksy, lubi być dobrze poinformowana o sprawach innych.  
13. Bogdan - przyjaciel Małgorzaty, jednocześnie traktuje ją jak młodszą siostrę. Jest oczytany i bardzo inteligentny.
14. Marcin - nazywany również Fandango lub Casanovą, przystojniak łamiący kobiece serca, doskonale gra na gitarze.
15. Małgorzata - Margot, złotowłosa, uwielbia samotność i skały. Wspólny wyjazd dużo namieszał w jej życiu uczuciowym.
16. Emil - mól książkowy, nieufny wobec otoczenia, fascynuje go Małgorzata, która zdaje się pojmować świat podobnie jak on.
17. Anna - Polka, którą Bogdan i Małgorzata poznali w Bułgarii, od samego początku między nią a Bogdanem nawiązuje się sympatia.
18. Patryk - brat Anny, jest nieufny wobec poznanych licealistów, chce chronić siostrę przed złem, jakie może napotkać na swojej drodze.
19. Rafał - drugi z opiekunów na wycieczce, jest zafascynowany Zuzą, co prowadzi do częstych konfliktów z Tymkiem.

Jak widać, bohaterów jest całkiem sporo, więc scenka, w której bliźniacy przedstawiają uczestników wycieczki jest niemalże niezbędna do lepszego zrozumienia kolejnych sytuacji. W Bułgarii nastolatkowie mogą  poznać się od innej strony, rozpoczyna się konkurencja o względy ukochanych osób, pojawiają się zalążki bliższych uczuć.

Po książkę Hanny Kowalewskiej sięgnęłam po raz drugi i po raz drugi zapewniła mi dobrą rozrywkę i naukę o życiu. Autorka pokazuje nam, że zawsze można wybrać dobro albo zło, że w każdym człowieku, nawet najbardziej nieżyczliwym wobec innych jest cząstka miłości.

Nastolatką wciąż jestem, więc orientuję się jak wygląda opisywana w powieści grupa młodzieży. Mogę z przekonaniem stwierdzić, że nie jest ona przesadnie i sztucznie przedstawiona, postacie są realistyczne, łatwo można się z nimi zżyć. Moją największą sympatię zdobyli bliźniacy i Aga, gdyż cała trójka obdarzona jest ogromnym poczuciem humoru i dystansem do swoich niedoskonałości. Dodatkowo miejsce akcji sprawia, że odczuwamy ciepłe klimaty Bułgarii i grzejemy się razem z bohaterami na plaży. Autorka na szczęście bardziej skupiła się na dialogach niż nadmiernych opisach, które nie wniosłyby nic ciekawego do powieści.

"Letnia akademia uczuć" ma swoją kontynuację, po którą również mam zamiar niedługo sięgnąć. Powieść powyżej opisana jest typowo wakacyjną lekturą, ale przez jej uniwersalność może ją czytać każdy przez cały rok :)

Moja ocena: 8/10


10 komentarzy:

 1. czytałam, jest to przyjemna książka na lato :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. moim zdaniem jedna z lepszych letnich pozycji :)

   Usuń
 2. a po tytule myślałam, że jakaś powiastka dla zakochanych małolatów ;) autorki nie znam, ale brzmi ciekawie ;) pooozdrawiam! =)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę że warto się zapoznać z autorką, ta powieść jest idealna na wylegiwanie się i opalanie :P

   Usuń
 3. ciekawa się wydaje :) ciekawe postaci:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, na postaciach się tym razem bardzo mocno skupiłam :P, ale są oni zdecydowanie najlepszym elementem tej książki :D

   Usuń
 4. Ciekawa opinia, aż chce się sięgnąć po lekturę;)
  Może nie będę się przy niej opalać, ale na pewno zapewni mi trochę słońca w jesienne dni, na wspomnienie o wakacjach;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, trochę się spóźniłam z recenzją bo już lato minęło, ale może to być dobra propozycja na następne wakacje :))

   Usuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się