niedziela, 16 września 2012

Jack Ketchum - Dziewczyna z sąsiedztwa

Tytuł: Dziewczyna z sąsiedztwa
Autor: Jack Ketchum
Wydawnictwo: Papierowy księżyc
Liczba stron: 307
Źródło okładki: http://merlin.pl/Dziewczyna-z-sasiedztwa_Jack-Ketchum/browse/product/1,704746.html#fullinfo


Jack Ketchum należy do autorów, których nazywa się klasykami swojego gatunku. Pisarz specjalizuje się w mocnych, kontrowersyjnych horrorach przedstawiających najbardziej mroczne zakamarki ludzkich umysłów. Z tego powodu chciałam zapoznać się z powieścią jego autorstwa, więc mój wybór padł na chyba najsłynniejszy horror Ketchuma, czyli "Dziewczynę z sąsiedztwa". 

Akcja rozgrywa się w cichej, spokojnej okolicy z lat 50 XX. wieku. U Ruth Chandler, wychowującej samotnie trzech synów zamieszkują dwie siostry - sieroty: Meg i młodsza od niej, niepełnosprawna Susan. Okazuje się, że śmierć rodziców to dopiero przedsmak cierpienia, na jakie będą one skazane. Synowie Ruth: Willie, Donny, Woofer od samego początku odnoszą się nieprzyjaźnie zwłaszcza do starszej z sióstr. Meg stara się sprzeciwić obelgom, co wywołuje wściekłość u pani Chandler. Postanawia zamknąć nastolatkę w piwnicy i namawia synów, a także ich przyjaciół do psychicznego i fizycznego znęcania się nad Meg. Wymyślają oni najokrutniejsze tortury, w ich umysłach czai się coraz większe zło i okrucieństwo. Głodzenie, bicie, przypalanie żelazkiem, rozciąganie ciała to tylko niektóre z rzeczy, na które cała grupka z niecierpliwością czekała. Chłopcy w wieku nieprzekraczającym kilkunastu lat stali się oprawcami; co więcej podobało im się wymierzanie dotkliwej kary tylko za to, że Meg była dziewczyną lub za to, że miała odmienne zdanie niż Ruth. W tym momencie należy się zastanowić nad tym, co gnieździło się w umyśle Ruth Chandler, co sprawiło, że był w niej taki sadyzm? Z drugiej strony: czemu nikt się nie sprzeciwił torturowaniu, czemu nie odmówił udziału w zbiorowym szaleństwie? Czy była to zwyczajna znieczulica, czy w tych dzieciach od najmłodszych lat siedziało zło?

Jedynym bohaterem, który miał w sobie jakieś wyrzuty sumienia był David. Targały nim sprzeczne emocje: raz był zafascynowany torturami, a czasami nie mógł na nie patrzeć i czuł się winny złu. Pytanie tylko, dlaczego nie zdecydował sprzeciwić się od razu, szukać pomocy dla Meg wszędzie gdzie się da? Z pewnością udałoby się zapobiec takiemu długiemu dręczeniu dziewczyny.

Książka Ketchuma jest wręcz przesycona złem i okrucieństwem. Zdawałam sobie sprawę, że nie będzie to lekkie czytadło, ale nie spodziewałam się takiej kumulacji tego, co w człowieku najgorsze; brutalności w wykonaniu młodych ludzi, którzy mimo wieku potrafią już oddzielić zło od dobra i wybrali zło w najgorszej postaci.

Czytając krótki tekst autora zamieszczony na końcu powieści, w którym opisuje on pracę nad książką dowiedziałam się, że ta historia wydarzyła się naprawdę, nie była jedynie chorą, wymyśloną bajeczką. Jest to dla mnie niemal nie do uwierzenia, że mogło tak się wydarzyć, zwłaszcza dlatego, że w książce jest mnóstwo grozy, kontrowersji, bólu, cierpienia, niesprawiedliwości. "Dziewczyna z sąsiedztwa" szokuje i przeraża, zmusza nas do tego, żeby zastanowić się nad złem czającym się w człowieku, wpływem otoczenia na decyzje młodych ludzi i wreszcie nad tym, do czego zdolny jest człowiek. Powieść Ketchuma jest zdecydowanie najmocniejszą pozycją, z jaką miałam kiedykolwiek możliwość czytać.

Moja ocena: 10/10

12 komentarzy:

 1. Miałam okazję czytać Ketchuma. Akurat Dziewczyny z sąsiedztwa jeszcze nieznam, ale pora to zmienić. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja póki co czytałam tylko "Dziewczynę z sąsiedztwa", ale nie poprzestanę na niej poznawać twórczości Ketchuma :)

   Usuń
 2. Mocna książka, do tej pory pamiętam to wrażenie, jakie na mnie zrobiła...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że długo zostanie w mojej pamięci..

   Usuń
 3. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale dzięki Twojej recenzji dodaję do listy na przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię czytać takie traumatyczne historie. Chętnie sięgnę po "Dziewczynę z sąsiedztwa". ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, traumy tutaj nie brakuje więc polecam ;)

   Usuń
 5. Nie czytałam, ale widziałam film nakręcony na podstawie tej powieści. Normalny, zdrowy umysł nie będzie nigdy w stanie zrozumieć takiego okrucieństwa ani tego, co kierowało oprawcami. Aby zrobić coś takiego trzeba być po prostu chorym psychicznie i nie da się tego wytłumaczyć w żaden logiczny sposób. Niestety tacy ludzie nadal chodzą po tym świecie i trzeba być wdzięcznym, że nie spotykamy ich na naszej drodze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na film raczej się nie skuszę bo wolę czytać horrory niż je oglądać. Fakt faktem, Ketchum odwalił kawał naprawdę dobrej roboty, a książka zapada w pamięć na długo

   Usuń
 6. Nie lubię czytać, ale gdybym dostała do ręki tę książkę, po przeczytaniu Twojej recenzji, chętnie przeczytałabym ją:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję że jednak się skusisz, jest wiele książek które naprawdę warto przeczytać :)

   Usuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się