środa, 5 września 2012

O. Jakub Waszkowiak, O. Leonard Bielecki - Bez sloganu


Tytuł: Bez sloganu
Autor: O. Jakub Waszkowiak, O. Leonard Bielecki
Wydawnictwo: Esprit
Liczba stron: 119


 Pewnie nie jest dla Was niespodzianką, że interesuje mnie tematyka religijna. Na blogu opisywałam już kilka pozycji z tej dziedziny i za każdym razem były to publikacje wnoszące coś nowego do mojego światopoglądu, a przy okazji zmuszające mnie do rozważań i dużego skupienia.

W sieci od pewnego czasu popularne są krótkie filmiki nagrywane przez dwóch franciszkanów: ojca Jakuba Waszkowiaka (zastąpił go ojciec Franciszek Chodkowski) i ojca Leonarda Bieleckiego. Bez sloganu jest zapisem krótkich katechez przygotowanych przez ojca Jakuba i ojca Leonarda.
Ich głównym zamierzeniem było przekazanie ludziom młodym prawdy o Bogu, przykazaniach i sprowadzenie na lepszą drogę. Do czasu sięgnięcia po wersję papierową kilkunastu katechez nie wiedziałam nic o tym projekcie, ale uważam, że jest to wspaniały pomysł na trafienie do potencjalnych odbiorców. Najwięcej pytań i wątpliwości mają właśnie osoby dopiero wchodzące w dorosłość, często są zagubione i szukają odpowiedzi na pytania dotyczące wiary. Prosty, otwarty, młodzieżowy przekaz sprawia, że każdy może go zrozumieć i w jakiś sposób odnieść do samego siebie.

22 katechezy - tyle sobie liczy książka stworzona przez ojca Jakuba i ojca Leonarda. Są one krótkie, zawierają zaledwie kilka stron, ale w środku nie ma marnowania miejsca, każde zdanie jest przemyślane i potrzebne do zrozumienia całości. Możemy przeczytać o modlitwie, powołaniu, sakramentach i grzechach. Zakonnicy nie pomijają także tematów trudnych, problemów często postrzeganych jako nieistniejących. Należą do nich odejścia od kapłaństwa, homoseksualizm i czystość przedmałżeńska.
Książka napisana jest w formie dialogu, obaj zakonnicy mówią krótko i na temat, zawierają w swoich wypowiedziach humor, ale nie brak też wspomnienia o rzeczach naprawdę poważnych. Zazwyczaj odpowiadają na listy i pytania zadane przez widzów programu i widać, że podchodzą do tematu bardzo serio. Nie wysilają się na wielkie słowa, starają się przedstawić wszystko jak najbardziej przystępnie.
Cała publikacja to 119 stron, więc jest to lektura na dosłownie godzinkę. Jest to dobrze spożytkowany czas, podczas którego trochę się bawimy, trochę dowiadujemy o wierze i co najważniejsze: ani przez chwilę się nie nudzimy ;).

Serdecznie zachęcam każdego, aby sięgnął po katechezy franciszkanów i odnalazł odpowiedzi na nurtujące pytania. Ze swojej strony mogę zapewnić, że jest to pozycja, do której będę często wracać. Oprócz tego muszę obejrzeć filmiki z innymi katechezami, niż te zawarte w "Bez sloganu".

Aktualnie na stronie internetowej wydawnictwa jest promocja i cena tej pozycji to 9,90 zł, więc warto się skusić :). 

Moja ocena: 10/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki
Fakt ten nie wpływa na moją obiektywność i ocenę

16 komentarzy:

 1. Bardzo interesująca pozycja. :)
  Chętnie się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam, mam nadzieję, że się spodoba :)

   Usuń
 2. Muszę przeczytać tę książkę! Ta wysoka nota jeszcze bardziej mnie do tego przekonuje. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie i oryginalnie. Może kiedyś się skuszę. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością jest to dobra forma docierania do ludzi, ciekawa jestem teraz ich filmików :)

   Usuń
 4. Boże !! Może to dziwne ale pierwszy raz trafiłam na bloga o książkach !! Cudownie :) chyba trafiłam do raju :) Tego nie czytałam ale zaraz wgłębie się w Twoją recenzję :))

  Dzięki za odwiedzinki:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest mnóstwo fajnych blogów o książkach (patrz mój blogroll ;p).
   Cieszę się, że zdobyłam takie uznanie :D

   Usuń
 5. Fajnie wiedzieć, że są ludzie którzy czytają taką literaturę. Nie lubię uprzedzeń, a tym często się kierują inni. Chyba i ja niedługo po coś podobnego sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po taki typ literatury czasami warto sięgnąć, ja np. nie lubię czytać ciągle takiego samego gatunku, lubię różnorodność :)

   Usuń
 6. Mnie zachęciła przede wszystkim wysoka ocena, bo pewnie sama bym się książką nie zainteresowała, a teraz zżera mnie ciekawość :)

  OdpowiedzUsuń
 7. wyniki rozdawajki
  www.w-duszy-ksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Wolałabym, żeby te katechezy były bardziej etyczne, tzn. nauczały o życiu, zasadach moralnych, psychologii człowieka. Jednak takie króciutkie wykłady w kontekście Boga średnio do mnie przemawiają. Ale pewnie złych rzeczy duchowni nie napisali;)
  written-by-bird.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. może jeszcze kiedyś ci dwaj franciszkanie zdecydują się na właśnie takie katechezy, kto wie :)

   Usuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się