sobota, 16 listopada 2013

Mira Grant - Przegląd Końca Świata. Deadline

Tytuł: Przegląd Końca Świata. Deadline
Autor: Mira Grant
Liczba stron: 498
Wydawnictwo: SQN
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/
Moje pierwsze spotkanie z twórczością Miry Grant o mały włos skończyłoby się źle. Nie dokończyłabym "Feed", zjechałabym ją niemiłosiernie za nudę i na "Deadline" nawet bym nie spojrzała. I wiecie co? Byłby to największy czytelniczy błąd roku. "Deadline" wciąga!

Shaun i reszta ekipy Przeglądu Końca Świata kontynuują swoją misję - przekazywanie prawdy w świecie ogarniętym przez zombie. Dodatkowo muszą się dowiedzieć, kto chce ukryć prawdę tak bardzo, że nie cofa się przed niczym, aby zniszczyć wścibskich dziennikarzy. Gdy w ich siedzibie pojawia się pracownica CZKC, która oficjalnie jest martwa i której ciało znaleziono w instytucie, blogerzy muszą zacząć działać naprawdę szybko. Nie wiadomo kto jest przyjacielem, a kto wrogiem, na kim można polegać, a kto stoi za przenoszeniem wirusa na ogromną skalę

Porównując obie części, "Deadline" wyzbyło się nudy, przestojów i przegadania, a zyskało lepszą okładkę. Ciągle coś się dzieje, nasi bohaterowie igrają ze śmiercią, szukają odpowiedzi na pytania dotyczące wirusa, przyczyn jego powstawania i najważniejsze: dlaczego ktoś chce śmierci niewinnych osób? Może odrobinę za dużo było takich typowo naukowych treści, ale dzięki temu mamy bardziej urealniony obraz sytuacji. 

"Deadline" jest powieścią nieprzewidywalną. Gdy wszystko w miarę normalnie się układa, autorka burzy system, stwarza sytuacje, o których nigdy byśmy nie pomyśleli. I co najważniejsze: kończy tak, że jest furtka dla części numer 3. Koniec jest mocno zaskakujący, chociaż niestety przypadkowo zerknęłam na kilka ostatnich zdań podczas sprawdzania ile powieść ma stron. Nie odebrało mi to jednak ogromnej radości z lektury. 

Uważam, że naprawdę warto przebrnąć przez pierwszą połowę "Feed", aby później wznieść się na wyżyny świetnie skonstruowanej intrygi politycznej i móc sięgnąć po "Deadline", gdzie wszystko jest dopracowane i lepiej przedstawione. Polecam!

Moja ocena: 9/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki

Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

8 komentarzy:

 1. Trzymam się z daleka od zombie, więc tym razem odpuszczam. :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Co ja się będę rozpisywać, u mnie możesz przeczytać moje zdanie:)
  Nie mogę się doczekać kolejnej części!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja już mam wyrobiony nawyk, by nie widzieć ostatnich zdań podczas sprawdzania ilości stron książki :-P Czy przeczytam? Do diaska, pewnie, że tak! Już kilka zaufanych bloggerów bardzo pozytywnie obie części opisało - muszę mieć!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja się zastanowię, gdyż zaintrygowałaś mnie swoją recenzją... Widać że autor się rozwija w kolejnej części a to dobrze wróży na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyli jednak czasem warto dać autorowi drugą szansę... ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Druga bardzo pozytywna opinia o Deadline, którą czytam :-)
  Muszę poznać tę historię, ale przede mną jeszcze Feed :P

  Zawsze lubiłam zerkać na ostatnią stronę książki :D ostatnio coś się jednak porobiło, bo zapomniałam o tym "zwyczaju" :D

  OdpowiedzUsuń
 7. No i jak tu odpuścić ten tytuł czytając tak pozytywną i interesującą recenzję? Nie da rady. Mam nadzieję niedługo odebrać swój egzemplarz i sprawdzić go na "własnej skórze".

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się