środa, 27 listopada 2013

Piotr Molenda - Worn

Tytuł: Worn
Autor: Piotr Molenda
Liczba stron: 684 (ebook)
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/"Worn" to blisko 700 stron dobrej polskiej fantastyki, która niestety jest dostępna tylko w wersji e - book. Opis książki był jednak na tyle interesujący, że postanowiłam mimo braku czytnika poznać tę historię. Czy było warto? 

Główny bohater, Worn, jest człowiekiem nieakceptowanym przez mieszkańców wioski. Postanawia odejść i poszukać nowego życia, gdy zostaje porwany przez dziwne istoty. Trafia do władcy - Queryde, który oferuje mu układ, który przysporzy Wornowi wielu nieprzewidzianych problemów. W zamian bohater ma stać się wyszkolonym wojownikiem, który zdobędzie między innymi podziw i akceptację. Worn wyrusza w długą drogę, musi pokonać wielu przeciwników i co najważniejsze - nie dać się złapać. Jego towarzyszem zostaje podobny mu włóczęga Dragaj ze swoim nieodłącznym psem. Zarówno Worn jak i Dragaj mają swoje tajemnice, których nie chcą zdradzić. Wspólna podróż będzie dla nich prawdziwym wyzwaniem. 

Autor postawił na niesamowicie długie opisy. Walka, okolica, walka, okolica, przeplatane dialogami i wtrąceniami dotyczącymi bohaterów. Dla tych, którzy nie lubią opisów będzie to męka, ale warto się przemóc, bo historia jest naprawdę fajnie zbudowana. Osoby, które zwracają uwagę na błędy, drażnią ich brak ortografii i interpunkcji ostrzegam, że w kilku fragmentach "Worna" aż roi się od różnych językowych wpadek. 

Główny bohater jest osobą, która jest nieprzewidywalna. W jednym momencie potrafi zabić kilkunastu ludzi, za chwilę naraża życie w obronie zwierzęcia. Wornem czasami rządzą przeróżne instynkty, najważniejsze dla niego jest jednak wykonanie zadania powierzonego mu przez Queryde. Igra z życiem, ale szkolenie przebyte u władcy pomaga mu wyjść z każdej opresji. Na swojej drodze spotka wiele różnych postaci, których motywy i zachowanie zostały przedstawione przez autora bardzo dokładnie i wnikliwie. Mimo, że jest okrutny potrafimy go nawet polubić.

Skończyłam czytać i zrobiło mi się po prostu smutno. Opowieść towarzyszyła mi przez 2 miesiące, zżyłam się z bohaterami i nadszedł KONIEC. Bardzo dawno tak nie miałam, żebym przez kilkanaście dni po przeczytaniu nadal analizowała co się wydarzyło i co myślę o bohaterach. Czekam teraz na porządną korektę, fajną oprawę graficzną i wydanie książki w wersji papierowej. 


Moja ocena: 7,5/10

Dziękuję autorowi za wysłanie e - booka do recenzji. 

4 komentarze:

 1. Sporych rozmiarów opowieść :D Podziwiam Twoją determinację w czytaniu tak długiego e-booka. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Początki były trudne, bo dopiero w połowie odkryłam pewną funkcję w telefonie dzięki której czytało się znacznie wygodniej :P

   Usuń
 2. Ja czytam "Worna" na komputerze - niestety nie posiadam czytnika :( Jednakże powoli wczuwam się w powieść - teraz mam jeszcze większą motywację, aby ją zgłębiać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie posiadam czytnika, a mój telefon za bardzo e-booka nie odczyta :(
  Ale skoro dałam radę przeczytać na laptopie 4 części Gry o tron, to czemu by nie :) Co prawda średnio się zapatruję na te opisy, no ale...czego się nie robi dla porządnej książki :D

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się