poniedziałek, 11 listopada 2013

Juliet Grey - Maria Antonina. W Wersalu i Petit Trianon

Tytuł: Maria Antonina. W Wersalu i Petit Trianon
Autor: Juliet Grey
Liczba stron: 384
Wydawnictwo: Bukowy Las
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/


"Maria Antonina. W Wersalu i Petit Trianon" to druga część rewelacyjnej trylogii o życiu francuskiej królowej. Juliet Grey w sposób naprawdę przystępny przedstawia nam tragiczne losy bohaterki. Warto zaznaczyć, że część z wydarzeń to prawda historyczna, niektóre jednak autorka nagięła lub przedstawiła własną interpretację, przez co nie można traktować powieści jako wiernej biografii.

Juliet Grey w bardzo dokładny sposób opisała zasady rządzące w Wersalu, obłudy zwolenników i przeciwników pary królewskiej. Początkowo królowa Maria Antonina jest kochana przez poddanych, ale uzależnienie od hazardu, uległość wobec lizusów, wystawne stroje i wymyślne fryzury oraz przede wszystkim brak królewskiego potomka tworzą frakcję wrogów królowej, którzy nie cofają się przed niczym, aby tylko ją upokorzyć. Maria Antonina, pozbawiona wsparcia zaczyna błądzić w labiryncie układów, co powoli prowadzi ją do klęski.

Maria Antonina jest przedstawiona w tym tomie w sposób wzbudzający w czytelniku skrajne emocje. Początkowo niesamowicie mnie irytowała, jednak z czasem zaczęłam jej po prostu współczuć. Jej historia jest naprawdę tragiczna, następujące po sobie bolesne straty najbliższych osób bardzo ją osłabiły emocjonalnie. Nieprzyjazne jej osoby chętnie ten fakt wykorzystywały, aby jeszcze bardziej pogrążyć znienawidzoną władczynię. 

Pani Grey postanowiła nieco przybliżyć nam jak wyglądała praca nad książką, co jest faktem historycznym, a co jedynie fikcją przeniesioną na karty powieści. Lubię, gdy autor odnosi się do czytelnika poza przekazywaną opowieścią, więc jest to dla mnie dużym plusem tej pozycji. Podsumowując: drugi tom jest nawet odrobinę lepszy niż pierwszy, a trzeciego wypatruję z ogromnym zaciekawieniem :)

Moja ocena: 8/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki

Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

12 komentarzy:

 1. I dopiero za 3 tygodnie mogę ją mieć? O kurczę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wysoko oceniłaś, chętnie się przekonam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Ci również się spodoba :)

   Usuń
 3. Kiedy ma być polska premiera trzeciego tomu? Koniecznie do tego czasu muszę się zaopatrzyć w dwa poprzednie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba jeszcze nie ma dokładnej daty :(

   Usuń
 4. Mam ogromną ochotę na pierwszy tom już od bardzo, bardzo dawna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam nadzieję, że uda mi się wkrótce przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wysoka ocena. :)
  Powoli nabieram przekonania do tego typu książek, więc może i tę przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi całkiem zacnie. Przyglądam się z zainteresowaniem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chcę :-) Okładka jest piękna, a że ostatnio mam pociąg (i tramwaj, i autobus) do książek historycznych, to skuszę się na pewno :-)

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się