czwartek, 28 listopada 2013

Piotr Semka - Za, a nawet przeciw. Zagadka Lecha Wałęsy

Tytuł: Za, a nawet przeciw. Zagadka Lecha Wałęsy
Autor: Piotr Semka
Liczba stron: 348
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl


Nauka historii w szkole nas nie rozpieszcza. Poznajemy losy dawnych władców, kształtowanie się cywilizacji, a bardzo mało zostaje czasu na historię współczesną. Nauczyciele nie wyrabiają się z programem, więc bez samodzielnego doczytania nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, co właściwie wpłynęło na aktualny wizerunek naszego kraju, na jego ustrój polityczny i kto jaką odegrał w tym rolę.  

Dzieje Polski i świata w XX wieku to temat, który bardzo mnie interesuje, więc z zainteresowaniem sięgnęłam po "Za, a nawet przeciw", którą autor poświęcił sylwetce Lecha Wałęsy, słynnego przywódcy Solidarności. Piotr Semka stroni od wyjawiania ploteczek i skandali małżeńskich i rodzinnych Wałęsów. Nie znajdziemy też informacji o dzieciństwie i młodości. Nie jest to więc typowa biografia, raczej próba pokazania drogi politycznej i decyzji podejmowanych przez Lecha Wałęsę.

Piotr Semka napisał tę książkę z perspektywy człowieka, który był naocznym świadkiem wydarzeń z lat 80., śledził uważnie poczynania Lecha Wałęsy jako przywódcy strajków, a następnie prezydenta Polski. Bardzo krytycznie ocenia niektóre z decyzji i zachowań Wałęsy, ale daje czytelnikowi możliwość własnego osądu. Widać jednak, o co autor ma żal do prezydenta, wytyka błędy, jakie zostały przez niego popełnione. Ciężko mi jest oceniać, na ile Piotr Semka jest obiektywny, bo ten okres historyczny jest mi słabo znany, ale z pewnością warto spojrzeć choć przez chwilę na postać Wałęsy oczami dziennikarza.

Autor przeplata swoje własne opinie ze zdaniem współpracowników Lecha Wałęsy, innych polityków, z którymi spotykał się podczas swojej kariery. Wszystko splata się w logiczną, spójną całość z historią Polski w tle. Z racji na bardziej dziennikarską, niż biograficzną formę i pojawiające się osądy nie traktowałabym tej pozycji jako głównej książki do poznawania losów Lecha Wałęsy, raczej jako ciekawe spojrzenie na ten temat. Przeczytajcie, ale sięgnijcie po coś jeszcze z tej tematyki, aby łatwiej wyrobić sobie własne zdanie. 

Moja ocena: 6/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki


Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

5 komentarzy:

 1. Gorąco polecam tę pozycję - http://lubimyczytac.pl/ksiazka/194325/walesa-czlowiek-z-teczki - pełna biografia oparta na dokumentach, wywiadach (najczęściej samego Wałęsy), itp.

  OdpowiedzUsuń
 2. Póki co sobie odmówię, choć nie mówię nie :) Na razie jestem bardziej zainteresowana nastrojami społecznymi panującymi w tamtym okresie - co mieści się w ramach "Prowincji" Bogdana Białka, jeśli podczas czytania "Za, a nawet przeciw" temat ówczesnej Polski Cię zainteresował, polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Historia życia Lecha Wałęsy to znakomity temat na książkę. Nic dziwnego, że biblioteczne półki uginają się pod ciężarem jego biografii. Tutaj widzę jednak nieco innego rodzaju pozycję. Chętnie przeczytam i tę, skoro traktuje o moim "ulubieńcu". :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wygląda całkiem ciekawie. Z pewnością po nią sięgnę jednak póki co zajmę się inną pozycją dotyczącą tej postaci. Po owej książce wiele sobie obiecuję.

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się