poniedziałek, 9 lipca 2012

Jacek Perzyński - Smolar. Piłkarz z charakterem

Tytuł: Smolar. Piłkarz z charakterem
Autor: Jacek Perzyński
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2012
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica


Biografia Włodzimierza Smolarka została stworzona przez dwóch autorów. Jednym z nich jest sam Smolarek, który jest narratorem i opowiada o swoich dokonaniach, przeżyciach i wydarzeniach, które złożyły się na jego karierę piłkarską. Jacek Perzyński zebrał wszystkie opowieści i stworzył biografię człowieka wielkiego, bo tylko tak możemy nazwać legendę futbolu – Włodzimierza Smolarka. Oprócz wiadomości z życia piłkarza możemy wynieść z książki obraz Polski z czasów komunistycznych, realia piłki nożnej i bogatą historię drużyny RTS Widzew Łódź.
Włodzimierz Smolarek urodził się i wychował w małej miejscowości – Aleksandrowie Łódzkim. To tutaj stawiał pierwsze kroki na murawie i zdobywał pierwsze bramki. Talent piłkarski zdobył z pewnością po ojcu Ryszardzie. Rodzice wymarzyli sobie dla młodego Smolarka zawód cukiernika, lecz chłopca ciągnęło do kopania piłki. Z czasem został zawodnikiem łódzkiej drużyny – Widzew Łódź, a następnie niemieckiego klubu Eintracht Frankfurt. Grał także w holenderskich zespołach Feyenoord Rotterdam i FC Utrecht. Kariera szybko nabierała tempa, a wspaniałe akcje na boisku sprawiły, że Włodzimierza Smolarka pokochali kibice, a dla innych zawodników stał się wzorem do naśladowania. Jego niesamowite zagrania często decydowały o wygranej w meczu.
Smolarek bardzo dużo opowiada o swoich dawnych kolegach z boiska, wśród których byli m.in. Paweł Janas, Zbigniew Boniek i Grzegorz Lato. Wspomina trenerów, od których się wiele nauczył. Zwraca uwagę również na relacje Polskiego Związku Piłki Nożnej z drużynami i warunki polskich zawodników. Odważnie porusza tematy trudne dla futbolu jak korupcja czy słaba opieka medyczna. Dużo mówi o błędach, które były popełniane w klubach w czasach PRL – u, kilkakrotnie podkreśla te największe bolączki, z którymi do tej pory piłkarze i działacze sobie nie radzą. Karierę piłkarską zakończył w najlepszym dla siebie momencie, gdyż kończąc był na samym szczycie, miał sławę i status bardzo dobrego piłkarza. Po zakończeniu gry w piłkę zajął się wyszukiwaniem młodych, zdolnych chłopców, którym pomagał w rozpoczęciu kariery.
Smolarek tak bardzo kochał piłkę nożną, że od najmłodszych lat zachęcał swoich synów Euzebiusza i Mariusza do gry w piłkę nożną. Takie przygotowanie zaowocowało sukcesami, gdyż młodszy Ebi został trzykrotnie wybrany najlepszym polskim piłkarzem, a o jego dokonaniach jeszcze kilka lat temu było bardzo głośno. Mariusz Smolarek również miał zadatki na świetnego zawodnika, lecz wskutek kontuzji musiał pożegnać się z piłkarskimi marzeniami. Aktualnie jest trenerem tenisa, a jego podopieczni osiągają wysokie wyniki.

Niestety, pasjonatką futbolu nie jestem, jeśli zdarzy mi się obejrzeć mecz, to jest to mecz finałowy Mistrzostw Świata lub Europy. Widzewem Łódź nie interesowałam się wcześniej, lecz dzięki biografii Smolarka mogłam się wiele dowiedzieć o jego najlepszych czasach i sukcesach. Mimo braku znajomości zagadnień piłkarskich nie miałam problemu ze zrozumieniem o czym autor opowiada, wszystko było opisane w jasny sposób. Czytając biografię jesteśmy niemal zasypywani mnóstwem informacji, wynikami meczów, składami klubowych jedenastek. Zdecydowanie nie jest to lektura na jeden czy dwa wieczory, zwłaszcza że liczy blisko 500 stron. Ja jednak bardzo lubię czytać biografie, więc nawet długość książki mnie nie zniechęciła :).
Bardzo spodobało mi sie wydanie książki, w którym zamieszczone są fotografie przedstawiającego bohatera łódzkiej drużyny. Fragmenty biografii i wypowiedzi przyjaciół umieszczone na skrzydełkach książki przedstawiają Włodzimierza Smolarka jako człowieka nieustępliwego i walecznego, który mimo przeciwności losu i kontuzji walczył do samego końca o zwycięstwo ukochanej drużyny i reprezentacji.
Cena książki Jacka Perzyńskiego to 39,90 zł. Czy warto ją kupić i przeczytać? Tak. Myślę, że fani futbolu znajdą coś dla siebie, ponadto jest dużo informacji o życiu w czasach komunistycznych. Nawet jeśli nie jesteśmy fanami i mało wiemy o piłce nożnej to moim zdaniem ta publikacja może nas zachęcić do pogłębiania swojej wiedzy.

Włodzimierz Smolarek jeszcze niedawno był na ustach wszystkich zainteresowanych światem futbolu i nie tylko. W mediach pojawiały się liczne wspomnienia na jego temat związane z jego karierą piłkarską. Ten wybitny zawodnik niedawno zmarł, lecz dzięki takim publikacjom, dzięki zapisom jego kariery i najlepszych akcji na boisku, pamięć o nim przetrwa w sercach kibiców i Polaków na bardzo długo.

Moja ocena: 8/10

Powieść przeczytałam i zrecenzowałam dzięki 



Fakt ten nie wpływa na moją obiektywność i ocenę przeczytanej książki

PS. Wróciłam :). Niestety pogoda nie dopisywała, było chłodno i zimna woda więc z opalania i kąpania się nici. Na plaży poleżałam 2 - 3 razy w ciągu 6 dni, ale za to nadrobiłam trochę czytanie, pochodziłam po pięknej miejscowości o nazwie Karwia, gdzie do morza jest bardzo bliziutko, ale nie jest tłoczno na plaży. Mimo braku słońca jestem bardzo zadowolona z wyjazdu, chociaż brakowało mi odwiedzania Waszych blogów, dowiadywania się o ciekawych książkach, kosmetykach czy też oglądania zdobień :). Obiecuję nadrobić wszystko i zaprezentować w tym tygodniu recenzje przeczytanych ostatnio książek.

Miłego dnia ;))

6 komentarzy:

  1. Proponowano mi zrecenzowanie tej książki. Jednak z racji tego , że nie lubię piłki nożnej wybrałam inne pozycje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja lubie biografie więc skusiłam się na tą książkę ;)

      Usuń
  2. nie lubię piłki nożnej, więc pewnie bym zasnęła przy książce.
    tutaj też mogę sobie wybić z głowy opalanie :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wbrew pozorom nie jest nudna :). Ja teraz po powrocie do domu narzekam na upały :p

      Usuń
  3. Właśnie czytam biografię Smolarka i niebawem może coś o niej napiszę. Zobaczymy, czy będzie to równie pochlebna recenzja. :)

    OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się