wtorek, 28 sierpnia 2012

Stanisława Schreuder - Pozdrawiam na czczo

Tytuł: Pozdrawiam na czczo
Autor: Stanisława Schreuder
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Liczba stron: 86
Źródło okładki: http://www.wfw.com.pl/ksiegarnia/product/id:2246/Pozdrawiam_na_czczo


"Pozdrawiam na czczo" jest to tomik poezji Stanisławy Schreuder. Do swojej twórczości może zaliczyć również tomik "W kropli czasu", książeczki dla dzieci "Blisko ciebie" i "Kolorowe uśmiechy" oraz teksty piosenek dla najmłodszych. Tomik jest podzielony na kilka części, na które składają się krótkie utwory. Tematyka jest bardzo różnorodna, występuje miłość, rozstania, śmiech, łzy, bliskość i tęsknota. 
Wbrew pozorom interpretacja utworów autorki jest trudna, nie życzę uczniom, żeby mieli kiedyś takie zadanie :). Poszczególne wiersze są wręcz naszpikowane metaforami, każdy zawiera ukryte znaczenie. Co ciekawe, podmiotem lirycznym jest raz kobieta, raz mężczyzna, co jest dla nas początkowo trochę zaskakujące, wydawało mi się, że jest to literówka, ale szybko uświadomiłam sobie, że może być to celowy zabieg autorki mający na celu podkreślenie, że podmiotem lirycznym może być każdy z nas, że każdy może przeżywać opisywane sytuacje. 
Bardzo pozytywnie odebrałam oprawę książki. Wydana jest w twardej oprawie, kształt nieco nietypowy, ale moim zdaniem czyni to tę pozycję łatwiejszą do zapamiętania. 
Myślę, że będę wracać do niektórych utworów autorki bo zawierają mądre, życiowe prawdy i stwierdzenia, które warto znać. Tomik czytało mi się z prawdziwą przyjemnością, gdyż jest to coś zdecydowanie odmiennego od prozy i trzeba się naprawdę koncentrować na przeczytanym tekście, od razu go poddawać analizie :).

"Receptą na słotę i deszcze
przyjaźń jak zawsze - najlepsza
szkoda że nie można jej kupić
w sklepie ani w aptece"

Moja ocena: 7/10

Tomik przeczytałam i zrecenzowałam dzięki

Fakt ten nie wpływa na moją obiektywność i ocenę


5 komentarzy:

 1. Poezja nie dla mnie. Nie lubię. No chyba że Tetmajer :)
  Zapraszam do mnie, niedługo konkurs!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa, czy i mnie przypadłaby do gustu. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W sumie lubię poezję od czasu do czasu :)

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się