sobota, 27 października 2012

Lucia Tancredi - Hildegarda z Bingen. Opowieść o życiu naznaczonym łaską

Tytuł:  Hildegarda z Bingen. Opowieść o życiu naznaczonym łaską
Autor: Lucia Tancredi
Wydawnictwo: Promic
Liczba stron: 283
Źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/218003


"Hildegarda z Bingen" to kolejna pozycja wydana przez wydawnictwo Promic opowiadająca o życiu kogoś ważnego dla nauki i życia Kościoła. Tym razem mamy okazję zapoznać się z życiem i nauką skromnej zakonnicy, która żyła 800 lat temu. Autorka nie jest debiutantką, opracowała również biografię św. Moniki pt. "Ja, Monika".

Hildegarda otrzymała swój niezwykły dar już w wieku 5 lat. Podczas spaceru zobaczyła ciężarną krowę i bezbłędnie opisała wygląd nienarodzonego cielaka. Uznana była za czarownicę lub osobę chorą psychicznie. W rzeczywistości była prostą mniszką obdarzoną umiejętnościami, których wiele osób jej zazdrościło. Oprócz daru przewidywania wydarzeń potrafiła leczyć ludzi, znała się na ziołach, muzyce i administracji. Jako opatka w klasztorze w Bingen sprawnie zarządzała podległymi jej sprawami. Swoim mniszkom zalecała taniec, śpiew, radość w służbie Bogu. Było to nieco kontrowersyjne w epoce włosiennic i umartwiania się. Hildegarda nie bała się jednak opinii innych, śmiało dążyła do uzyskania praw, utworzenia nowego klasztoru i dostępu zakonnic do ksiąg znajdujących się w bibliotece.

Biografia jest napisana na podstawie tego, co Hildegarda opowiadała o sobie innym osobom. Z obrazu jaki rysuje się na kartach książki wyłania się postać wybitna, ale skromna. Mimo zażyłości łączących ją z władcami tamtych czasów nie przebrzmiewa ani pycha, ani zbytnia uległość. Jeśli nie zgadzała się z czyimś zdaniem to po prostu wyrażała to głośno, wszystko w imię dobrej sprawy. Lucia Tancredi barwnie i ciekawie opisała Hildegardę z Bingen. Nie nudzi nas zbędnymi opisami, zawiera za to zdanie mniszki na wiele tematów.

Co do wydania to jest bardzo charakterystyczne dla wydawnictwa Promic, posiada twardą oprawę i aneks na końcu książki zawierający najważniejsze wydarzenia z życia Hildegardy. Na całą powieść składa się  dużo rozdziałów oddzielających koleje losu bohaterki. Na okładce wykorzystano miniaturę przedstawiającą Hildegardę spisującą swoje wizje. Jest bardzo minimalistyczna, ale dobrze nawiązuje do ogólnej treści.

Komu polecam przeczytać? Wszystkim tym, którzy interesują się tematyką religijną, biografiami i chcą zapoznać się z naukami dotyczącymi miłości do bliźniego. Mnie te zagadnienia interesują, więc z zaciekawieniem czytałam tą książkę, do czego również i Was zachęcam :).

Moja ocena: 8/10

Powieść przeczytałam i zrecenzowałam dzięki


Fakt ten nie wpływa na moją obiektywność i ocenę

6 komentarzy:

 1. Cóż, ja chyba zbyt sceptycznie podchodzę do takich historii. To zdecydowanie rzecz nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przy takim bogatym rynku wydawniczym z pewnością znajdziesz coś dla siebie :)

   Usuń
 2. A ja uwielbiam biografie świętych i błogosławionych. ;) Z chęcią przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. O, nawet interesujące :)
  pozdrowienia z www.ksiazka-od-kuchni.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mnie zainteresowała :)
   również pozdrawiam ;)

   Usuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się