środa, 10 października 2012

Khaled Hosseini - Tysiąc wspaniałych słońc

Tytuł: Tysiąc wspaniałych słońc
Autor: Khaled Hosseini
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 432
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/47691/tysiac-wspanialych-slonc


Khaled Hosseini. Autor, obok którego twórczości nie da się przejść obojętnie. W sierpniu czytałam "Chłopca z latawcem" (recenzja), a teraz, kiedy trochę ochłonęłam po tej ciężkiej prozie postanowiłam zapoznać się z inną książką, która nosi tytuł: "Tysiąc wspaniałych słońc".

Akcja powieści rozgrywa się na tle Afganistanu, w którym toczy się wojna. Walki o władzę, pieniądze, obszary terytorialne uderzają głównie w zwykłych, niewinnych ludzi odbierając im rodzinę, przyjaciół, dach nad głową i godziwe życie. W takich realiach autor nakreślił historię dwóch kobiet: Mariam i Lajli. Mariam, starsza z nich była nieślubnym dzieckiem bogatego biznesmena, który swoje powinności wobec córki zaspokajał drogimi prezentami, nie zaś miłością. Trudne koleje losu sprawiły, że musiała poślubić Pasztuna Raszida, mężczyznę który okazał się despotą i nie potrafił jej pokochać i szanować. Małżonkom zdecydowanie nie ułatwiało faktu to, że Mariam traciła każdą ciążę i nie była w stanie dać mężowi upragnionego syna. Podczas trudnych początków wspólnego życia tych dwojga u sąsiadów rodzi się piękna córeczka, Lajla. Jest bardzo ambitna, chce coś w życiu osiągnąć i pokazać innym, że kobieta również może się liczyć. Bardzo kocha swojego ojca, z którym ma świetny kontakt. Matka jest pogrążona w depresji, nie potrafi się porozumieć z najbliższymi. Ciągle wspomina zaginionych na wojnie synów. Niestety, po rodzinnej tragedii Lajla zostaje sama. Wkrótce zaczyna dzielić los Mariam. Początkowo nieufne wobec siebie kobiety nawiązują porozumienie, które ma na celu wyzwolić je z okrutnego, przepełnionego złem i brutalnością domu.

Khaled Hosseini jest autorem, który potrafi mnie wciągnąć w swoją twórczość, nie liczy się dla mnie pora dnia bo muszę dalej czytać. Ponad 400 - stronicowa książka jest dla mnie wyzwaniem na jeden dzień. Pozycji innych autorów nie dam rady tak szybko, z takim zaangażowaniem poznawać. W przypadku Hosseiniego obraz wojny, cierpienia, niesprawiedliwości szokuje, zmusza do myślenia, zastanawiania się dlaczego tak się dzieje, czemu giną i cierpią niewinni. Dlaczego kobieta jest spychana do podrzędnej roli, nie może liczyć na szacunek męża, dla którego jest służącą. 

Ciężko jest opisać tą książkę, bo emocji nie da się tak łatwo ubrać w słowa. Powieść mnie zachwyciła, sprawiła że długo roztrząsałam w myślach poruszane tam trudne tematy. Polecam absolutnie każdemu, kto chce sięgnąć po dobrą (chociaż ciężką) literaturę i poznać twórczość tego autora. Naprawdę warto.

Moja ocena: 10/10

6 komentarzy:

 1. Prawda, że piękna? :)
  Chyba jeszcze ciekawsza niż "Chłopiec z latawcem".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgadzam się, bardziej podobało mi się "Tysiąc wspaniałych słońc" :))

   Usuń
 2. Jak ja tę książkę chcę!!! Od dawna ją chcę i chyba będę musiała kupić, bo nie wytrzymam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kupuj szybko i się nie zastanawiaj wogóle, świetna jest :)

   Usuń
 3. Wciągająca i wzruszająca powieść, bardzo przypadła mi do gustu. Ale "Chłopiec z latawcem" też bardzo mi się podobał :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hosseini ma moim zdaniem ogromny talent :)

   Usuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się