niedziela, 9 grudnia 2012

Agata Christie - Śmierć na Nilu


Tytuł: Śmierć na Nilu
Autor: Agata Christie
Wydawnictwo: Dolnośląskie 
Liczba stron: 336
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/52094/smierc-na-nilu


Jak wiecie, moje relacje z Agatą Christie były ostatnio bardzo burzliwe. Dwukrotnie wystawiłam jej kryminałom bardzo niską ocenę. Chciałam sobie zrobić dłuższą przerwę od jej twórczości, ale niestety się nie dało, autorka przyciąga jak magnes ;). Tym razem mój wybór padł na "Śmierć na Nilu" i próbę rozwiązania zagadkowego morderstwa pięknej, bogatej i młodej mężatki - Linnet.

Herkules Poirot wybiera się na zasłużone wakacje do Egiptu. Detektyw nie ma jednak okazji odpocząć, gdyż o pomoc prosi go jedna z uczestniczek wycieczki, Linnet Doyle. Dziewczyna obawia się o swoje życie. Odebrała swojej przyjaciółce Jacqueline de Bellefort narzeczonego Simona, a teraz Jackie prześladuje świeżo upieczone małżeństwo. Młodzi wybrali się w podróż poślubną do Egiptu, a panna de Bellefort udaje się w ślad za nimi. Dziewczyna wyznaje Poirotowi, że ma chęć zamordować Linnet. Nieoczekiwanie bogata mężatka zostaje znaleziona martwa, a główną podejrzaną staje się Jacqueline. Do tego dochodzi fakt zniknięcia pereł pani Doyle, zniknięcie szala, wyrzucanie przedmiotów za burtę statku i kolejne morderstwa. Herkules Poirot, mając do pomocy pułkownika Race'a musi przesłuchać pasażerów i rozwiązać wszystkie powstające zagadki. Detektyw swoją przebiegłością i inteligencją doprowadza do zaskakującego końca.  

Dobra, powiem szczerze. Prawdziwego zabójcę obstawiałam od samego początku, ale w pewnym momencie zgubiłam trop i koniec końców przedstawienie zagadki przez Poirota bardzo mnie zaskoczyło. Tak naprawdę wystarczy się bardzo dobrze wczytać w tekst i możemy odgadnąć kto zabił. Mimo to, powieść nie jest banalna, zawiera wiele wątków, które w połączeniu ze sobą stanowią kryminał w tym najlepszym stylu królowej.

Do powieści może nas zniechęcić bardzo długie wprowadzenie, dopiero niemal w połowie zostaje popełnione morderstwo. W pierwszej części mamy jednak szczegółowy opis bohaterów, których jest naprawdę dużo i są bardzo różnorodni, jak to u Agaty Christie bywa. Podczas rozwiązania zagadki na mojej twarzy rysowało się autentyczne zdziwienie: "ale jak to, niemożliwe, przecież tego nie dało się tak zrobić". Ale cóż, u tej autorki wszystko jest możliwe i za to ją podziwiam :).

Oficjalnie ogłaszam: godzę się z Agatą Christie i jej twórczością :D

Moja ocena: 9/10

4 komentarze:

 1. nie czytałam powieści autorki, bo raczej nie czytam kryminałów :( ciekawe jak mi pójdzie z egzemplarzem (kryminałem) który dostałam i jutro zacznę czytać :)może kiedyś się skusze na jedną z powieści autorki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto się zapoznać z kryminałami Christie, właściwie u mnie moje upodobanie do tego typu literatury zaczęło się od jej powieści :)

   Usuń
 2. O proszę jaka zmiana! To mi się podoba! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też się podoba bo już byłam w kłopocie, że moja ulubiona autorka przestaje mnie zachwycać :P

   Usuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się