środa, 12 grudnia 2012

Paulina Kamińska - Chmurka


Tytuł: Chmurka
Autor: Paulina Kamińska
Liczba stron: 184
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/115476/chmurka


Rzadko zdarza mi się mieć mieszane uczucia co do książki. Najczęściej albo mi się ona podoba, albo nie. W przypadku "Chmurki" Pauliny Kamińskiej musiałabym oceniać każdy element książki oddzielnie aby wystawić najbardziej obiektywną opinię.

Główną bohaterką tej krótkiej powieści jest Anka. Poznajemy ją w niedługim czasie po rozstaniu z chłopakiem, Tomkiem. Dziewczyna analizuje ich dwuletni związek, bardzo przeżywa pożegnalne słowa ukochanego. Na szczęście ma przyjaciółkę Wiolkę - zagorzałą feministkę, wieloletniego przyjaciela Kamila oraz najbliższą i najważniejszą dla niej osobę - siostrę Olgę. Niestety, Olga nie utrzymuje relacji z rodzicami, którzy ukrywają jej istnienie przed najmłodszą z córek - 11- letnią Karoliną. Nieoczekiwanie Anka zdaje sobie sprawę z tego, że w jej otoczeniu rozgrywają się poważniejsze problemy niż rozstanie z chłopakiem...

Fabuła niestety nie porywa, książkę chciałam przeczytać ze względu na to, że jest w niej jakaś tajemnica. Nie miałam problemu żeby odgadnąć dlaczego rodzice nie potrafili zaakceptować wyboru najstarszej córki i jaka kolejna tajemnica kryje się za tą postacią.

Oczywiście powieść ma również plusy. Należy do nich wykreowanie postaci, dla których przyjaźń i rodzina są bardzo ważne. Autorka rysuje przykład idealnej siostry i przyjaciółki jaką jest Olga, oraz wspaniałego przyjaciela - Kamila. Są to osoby, które chyba każdy z nas chciałby mieć przy sobie w tych smutnych chwilach aby opowiedzieć o problemach oraz w momentach szczęścia, aby było je z kim podzielić. Kolejną bardzo ważną sprawą jest przesłanie płynące z powieści. Myślę, że jest to najważniejsze w całej historii, zdecydowanie wybija się ponad inne rzeczy. Paulina Kamińska pokazuje nam, że warto czasami spojrzeć poza swoje problemy, bo może ktoś obok nas ma naprawdę poważne zmartwienia. Porzucenie przez chłopaka jest niczym wobec poważnych chorób, z jakimi zmierzają się bliscy Anki. Potrzeba jednak czasu, aby zobaczyła, co tak naprawdę liczy się w życiu.

Powieść liczy mniej niż 200 stron, więc myślę, że można poświęcić wieczór lub dwa na zapoznanie się z historią Anki. Na pewno da dużo do zrozumienia osobom, które wyolbrzymiają swoje problemy, nie zauważając często prawdziwych dramatów tuż obok.

Podsumowując: fabuła nie powala na kolana, ale bohaterowie i ukryty podtekst książki ratują tę pozycję. Po przeczytaniu powieści nie uważam, aby dzień poświęcony na jej przeczytanie był stracony, jeśli jesteście ciekawi tajemnicy Olgi i losów jej młodszej siostry to sięgnijcie po "Chmurkę" Pauliny Kamińskiej. 

Moja ocena: 5/10

Powieść przeczytałam i zrecenzowałam dzięki


Fakt ten nie wpływa na moją obiektywność i ocenę

 Recenzja bierze udział w wyzwaniu: 


4 komentarze:

 1. w sumie tematyka nie wydaje się nudna a zaciekawiasz mnie tajemniczością w treści. kiedyś może się skusze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi niezbyt zachęcająco. =)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, są książki które zachwycają i takie, które wzbudzają mieszane uczucia. Ta należy do drugiej kategorii :)

   Usuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się