niedziela, 27 lipca 2014

Lena Najdecka - Rodzina Wenclów. Układ

Tytuł: Rodzina Wenclów
Autor: Lena Najdecka
Liczba stron: 533
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl

Rodzina Wenclów. tom 2. Układ - Lena Najdecka

Lubię, bardzo lubię, kiedy książka okazuje się tak dobra, że zarywam dla niej nockę, że nie chcę czekać do następnego dnia, żeby poznać zakończenie. Z emocji towarzyszących mi podczas ostatnich kilku rozdziałów "Rodziny Wenclów. Układ" i tak nie mogłabym zasnąć!

Zanim zacznę zachwyty, muszę i pochwalić, i zganić wydawnictwo za okładkę. Pochwalić - bo jest znacznie lepsza niż tomu 1 i bardziej oddaje treść powieści. Zganić - bo wydawnictwo zdecydowało się na zmianę w środku serii. Okładka "Układu" nijak nie pasuje do wcześniejszej, chociaż równolegle z wydaniem drugiej części została wydana również pierwsza ze zmienioną okładką. 

Nad rodziną Wenclów gromadzą się czarne chmury. Mati jest uwikłany w związek z kochanką, która nie wie, że żona Mateusza, Karolina spodziewa się dziecka. Oszukuje obydwie kobiety, próbuje ratować się kłamstwami, ale coraz bardziej się pogrąża. Dodatkowo, z racji przekształcenia się firmy w zarządzany przez niego dział marketingu miesza się Wiktoria Dziedzic. Jej działania od początku nie przypadają do gustu mężczyźnie, który czuje się przez nią zagrożony. Nie lepiej dzieje się u Pawła. Opuszczony przez żonę, oszukany przez wspólników, wspierany jedynie przez swoją sekretarkę Agnieszkę musi rozpocząć walkę o klientów, dobre imię i przeciwko kolegom, którzy rozpuszczają o nim plotki i działali na szkodę jego klienta. Podczas zbierania dowodów okazuje się, że wszędzie aż roi się od układów, każdy ma "plecy", a pewnych spraw lepiej nie rozgrzebywać...

Autorka wprowadziła naprawdę świetną bohaterkę, jaką jest Agnieszka. Dziewczyna zdobywa nawet sympatię babci Wenclowej, nie mówiąc już o nieprzystępnym Pawle. Sekretarka jest cicha, tajemnicza, oddana sprawie, chce pomóc szefowi w wykryciu spisku nie dla obiecywanych jej pieniędzy, ale z chęci sprawiedliwości. Jest to bohaterka skrywająca sekret, który może zaważyć na jej karierze prawniczej. Unika innych ludzi, nie nawiązuje przyjaźni na studiach, wyraźnie stroni od bogatych kolegów. Jestem bardzo ciekawa, jak autorka rozwinie dalej jej postać.

Inni bohaterowie również są świetnie skonstruowani. Paweł i Mateusz oraz ich ojciec są skoncentrowani na zysku, liczą się dla nich głównie pieniądze, które często przesłaniają im ważniejsze sprawy. Zdarza im się pogubić w życiu, ale zawsze mogą na siebie liczyć. Bardzo dobrze jest to opisane zwłaszcza w ostatnich rozdziałach. Od rodziny zupełnie odstaje Piotruś, który nie ma w sobie nic z inteligencji Pawła, ani sprytu Mateusza. Jest on zdecydowanie na marginesie, pojawia się niemal tylko we wspomnieniach rodziny, która martwi się jego losem. Coś czuję, że w trzecim tomie nieco rozwinie skrzydła :)

Ta powieść jest o sile pieniędzy, które rządzą życiem "wyższych sfer". O układach, które trzeba podtrzymywać, o fałszywych i interesownych przyjaźniach. O sile rodziny, która potrafi wesprzeć i stanąć murem w przypadku problemów. O tajemnicach, które skrywa każdy z nas.

"Rodzina Wenclów. Układ" to świetna, trzymająca w napięciu historia, która świetnie nadawałaby się do zekranizowania. Zwroty akcji, nieprzewidywalna (chociaż pewnych rzeczy dało się domyślić bez problemu) fabuła, świetnie opisani bohaterowie, wśród których nie ma cukierkowych ideałów. Wszystko to sprawia, że drugi tom "Rodziny Wenclów" jest naprawdę rewelacyjny, a ja z ciekawością i niecierpliwością czekam na kontynuację :)

Moja ocena: 9/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki


Fakt ten nie wpływa na moją ocenę1 komentarz:

  1. Mam pierwszą część, dziękuję za przypomnienie, muszę w końcu poznać:)

    OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się