środa, 23 lipca 2014

Waldemar Smaszcz - Serce nie do pary

Tytuł: Serce nie do pary
Autor: Waldemar Smaszcz
Liczba stron: 349
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl


Dzisiaj chcę Wam zaprezentować coś nieco innego, książkę bez konkretnej fabuły, która koncentruje się głównie na biografii człowieka, który nie chciał mieć jej spisanej. 

"Serce nie do pary" to świetna pozycja dla tych, którzy nie znają twórczości księdza Twardowskiego. Autor, Waldemar Smaszcz przytacza bowiem fragmenty wielu tekstów, analizuje je, zaznacza najważniejsze kwestie. Nie jest to jednak jedyne, co przekazuje autor. Bardzo dużo miejsca jest poświęcone temu, jakim człowiekiem był ksiądz Twardowski, co go ukształtowało, co sprawiło, że był właśnie takim cichym, pokornym, nieco nieśmiałym człowiekiem unikającym popularności. 

Jeżeli chodzi o wydanie, to z pewnością jest to ozdoba biblioteczki. Ładna, twarda oprawa, nieco większy format, dużo zdjęć. Lekki minus za kilka literówek, które nieco raziły w oczy. 

Bardzo uderzające w tej pozycji jest to, że autor opisuje i analizuje twórczość człowieka, którego znał, z którym współpracował, którego mógł nazywać swoim przyjacielem. Bardzo wyraźnie to widać, zresztą na ostatnich stronach, kiedy Waldemar Smaszcz opisuje ostatnie miesiące życia księdza Twardowskiego i jego powolne odchodzenie. 

Ta książka pokazuje, że ksiądz Jan Twardowski to nie tylko autor słów "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą", które bardzo często są wykorzystywane przy okazji pogrzebów i wspomnień zmarłych osób. To również wyjątkowy człowiek, poeta, który prostymi słowami potrafi poruszyć każdego. Polecam!

Moja ocena: 9/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki

Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

Czy ktoś z Was mógłby polecić jakieś fajne wydanie wierszy księdza Twardowskiego? :)

3 komentarze:

 1. Myślę, że również i dla mnie, która lubuje się w poezji Twardowskiego, byłaby to książka idealna :) Zacznij od 'Biedroneczko leć do nieba', jeśli chcesz poznać bliżej jego twórczość. Polecam też biografię 'Ksiądz Paradoks' - niesamowita lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. Od dawna mam w planach właśnie tę lekturę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rather than eliminating these important aspects from your schedule - how about this.
  The 6, 8, and 10 foot trampolines are not really meant for
  inside use. Doctors say that it is not obvious
  if children with high cholesterol levels just by looking at them.
  If you feel really strong emotions upon coming back do not hold them in.

  Here is my homepage: free weights set

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się