wtorek, 29 lipca 2014

Juliet Grey - Maria Antonina. Z pałacu na szafot

Tytuł: Maria Antonina. Z pałacu na szafot
Autor: Juliet Grey
Liczba stron: 398
Wydawnictwo: Bukowy Las
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl


"Maria Antonina. Z pałacu na szafot" to ostatnia część trylogii poświęconej jednej z najbardziej znanych królowych władających Francją. Juliet Grey prowadziła nas drogą od najmłodszych lat Marii Antoniny, gdy była przygotowywana do zawarcia korzystnego małżeństwa, przez okres świetności, podczas którego bohaterka była uwielbiana przez naród i wyznaczała modę we Francji, aż do pojawiających się spiskowców, którzy podburzali ludność przeciwko żonie Ludwika XVI i wybuchu rewolucji, która zapoczątkowała upadek monarchii.

Ostatnia część przedstawia zupełnie inną Marię Antoninę. Królowa ugina się pod brzemieniem problemów, gróźb, strachu o siebie, męża i dzieci, wraz z którymi stała się więźniem Francji. Ciągłe oskarżania o zdradę, ataki ze strony zwolenników rewolucji niszczą ją fizycznie i psychicznie. Niegdyś piękna królowa, teraz staje się cieniem dawnej siebie. Pertraktacje z innymi mocarstwami mające na celu obronę monarchii zostają wykryte, a nieprzyjaciele śledzą każdy krok rodziny królewskiej. Fiaskiem kończą się również próby ucieczki. Burbonowie zostają upodleni, ich dobra są niszczone przez rozwścieczony lud, a chaos, samosądy i bestialskie morderstwa stają się codziennością. Sytuacja w kraju coraz bardziej się pogarsza, a wrogowie Marii Antoniny zaczynają jej odbierać to co najcenniejsze - rodzinę. 

Ten tom trylogii jest zdecydowanie najbardziej ponury i przygnębiający. Kolejne strony są wręcz przesiąknięte strachem, cierpieniem, bezsensowną zbrodnią. Razem z główną bohaterką przeżywamy dzieje rodziny królewskiej, jej tęsknotę za dawnym spokojem. Juliet Grey wprowadziła jednocześnie bohaterkę z ludu - prostą rzeźbiarkę Ludwikę, która widzi rewolucję zupełnie innymi oczami, niż zaślepiony chęcią zemsty lud francuski. 

Książka Juliet Grey nie jest oczywiście ścisłą biografią królowej Marii Antoniny, ale autorka korzystała z różnych źródeł naukowych, więc z pewnością książka będzie dobrą lekturą dla pasjonatów historii, którzy preferują właśnie taki przekaz, w którym oprócz faktów są zawarte również emocje. Juliet Grey umieściła również kilka słów o dalszych losach swoich bohaterów, co odebrałam jako naprawdę dobrą ciekawostkę. '

Moja podróż z Marią Antoniną dobiegła końca i mimo, że trzecia część była minimalnie słabsza niż wcześniejsze tomy, to i tak polecam Wam poznanie tragicznej historii francuskich monarchów. Autorka zdecydowanie umie przenieść czytelnika, w klimat XVIII wieku, więc jeśli jesteście ciekawi tego okresu, koniecznie sięgnijcie po tę trylogię!

Moja ocena: 7/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki 
Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

9 komentarzy:

 1. Ja właśnie jestem na świeżo po przeczytaniu pierwszego tomu i jestem naprawdę zachwycona! Myślę nawet, że ostatni może mi się spodobać jeszcze bardziej, bo uwielbiam czytać o rewolucji francuskiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zawsze wolałam na historii XX wiek w Polsce :). Pozostałe części na pewno Ci się spodobają jeśli pierwszą jesteś zachwycona :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie jest to koniecznością :)

   Usuń
 3. Kończę... Jestem zachwycona tą trylogią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przypuszczam, że i ja przeczytam :-) Co prawda to pewnie będzie zależało od tego, jak bardzo spodoba mi się tom pierwszy, ale raczej wątpie, żeby się nie spodobał :)

  OdpowiedzUsuń
 5. W sytuacji, kiedy wiem, co się stanie z bohater(k)ami historycznymi, mam czasem ochotę pominąć tragiczny finał książki i udawać, że to w ogóle nie miało miejsca. ;) Obawiam się, że tutaj byłoby podobnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam powieści historyczne <3
  Za tę serię też bym chętnie się wzięła!

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się