czwartek, 19 września 2013

Mira Grant - Przegląd Końca Świata: Feed

Tytuł: Przegląd Końca Świata: Feed
Autor: Mira Grant
Liczba stron: 492
Wydawnictwo: SQN
Żródło okładki: http://lubimyczytac.pl/


Moja opinia na temat tej książki początkowo miała być bardzo negatywna. Planowałam tę książkę zjechać najbardziej w historii bloga, bo ogromnie mnie nudziła i nie mogłam się wciągnąć. Na szczęście nie rzuciłam jej w kąt, tylko przemogłam niecałe 200 stron, a po nich autorka zaczęła rzucać prawdziwe bomby, a ja coraz bardziej byłam wgniatana w fotel. Wszystko nagle nabrało rozpędu, a ja jestem wciąż pod wrażeniem rewelacyjnej historii zaserwowanej nam przez Mirę Grant.

"Przegląd Końca Świata: Feed" opisuje świat, w którym nie ma już chorych na raka czy przeziębionych. Dzięki genialnemu lekarstwu udało się wyeliminować te choroby. Niestety, zamiast tego na Ziemi są zombie. Co prawda są wyspecjalizowane sprzęty, które wykrywają ich bliskość oraz błyskawicznie diagnozują zarażonych, aby nie byli zagrożeniem dla zdrowych. Co jeszcze zmieniło się w "przyszłości"? Głównym środkiem przekazu informacji są blogerzy. A jest co przekazywać, bo właśnie trwa kampania prezydencka, a trójka głównych bohaterów, wraz ze swoimi współpracownikami może z bliska przyglądać się jednemu z kandydatów. Jak można się łatwo domyślić ktoś będzie chciał mu zaszkodzić, a wskazówki odmierzające czas do wyborów nieubłaganie przyśpieszają czas wielkiego ataku... Więcej Wam nie zdradzę :)).

Georgia i Shaun Masonowie oraz Buffy to blogerzy, którzy otrzymują niezwykłą szansę: uczestniczenie i relacjonowanie kampanii wyborczej senatora Rymana. Jest to dla nich przepustka do podniesienia statystyk, zdobycia popularności i wspięcia się na szczyt. Relacje łączące Masonów są niezwykłe. Rodzeństwo, mimo mnóstwa sprzeczek jest nierozłączne, mają do siebie bezgraniczne zaufanie i bardzo się kochają. W rozmowach są często ironiczni (podobnie jak Buffy), ale nie da się ukryć zatroskania i ogromnej sympatii, jaką darzą siebie nawzajem. Każde z nich jest inne, wnosi do przyjaźni inne rzeczy, które zebrane razem tworzą wspaniałą całość.

Autorka, mimo zaplanowanej kontynuacji nie bała się popełnić kilku drastycznych zabiegów, nieodwracalnie skomplikowała życie bohaterów. I to było chyba najlepsze, bo potrafiła mnie zaskoczyć, a to jest klucz do sukcesu. Kreacje postaci zapadają w pamięć, od początku da się zorientować kto jest kim, ale niekoniecznie po czyjej stoi stronie. 

"Przegląd Końca Świata: Feed" to thriller polityczny, w którym zombie stanowią tylko tło dla dramatycznych wydarzeń, intryg i spisków. Gdyby nie to, że początkowa część mocno mnie wynudziła, to byłabym zachwycona tą powieścią. Będę jednak zgodna ze swoim sumieniem i ocenię ją jako bardzo dobrą i polecę ją Wam z prośbą, abyście się nie poddawali i próbowali brnąć dalej. Zapewniam, że lektura okaże się jednak wartą uwagi :)

Moja ocena: 7,5/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki

Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

18 komentarzy:

 1. Właśnie dlatego bardzo rzadko porzucam książki, w każdym momencie można zmienić zdanie. Thriller polityczny to raczej nie mój gatunek, ale recenzję przeczytałam z przyjemnością. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się wolę pomęczyć 3 tygodnie nad książką, ale dokończyć, bo później mam wyrzuty sumienia :)

   Usuń
 2. Specyficzna książka, tym bardziej cieszy, że SQN postanowiło ją u nas wydać. Brawa za odwagę, która, jak myślę, opłaciła się, gdyż po ilości opinii można stwierdzić, że sprzedaje się nieźle :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka, tak mocno do mnie trafiła, że nawet koszmary mi się po niej śniły. Muszę koniecznie przeczytać kolejną część. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na mnie tak sugestywnie nie zadziałała, ale zgodzę się z tym, że świetna :)

   Usuń
 4. Nie znoszę zombie, a mimo tego, chętnie przeczytałabym tę książkę. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W książce zombie występują gdzieś na 10 planie, więc możesz spokojnie czytać :)

   Usuń
 5. Wiele słyszałam o tej książce, może się kiedyś skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka jest wyśmienita. Bardzo interesująca fabuła, plastyczni bohaterowie i klimat. Jak dla mnie bomba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomysł na fabułę i bohaterowie to dwie najważniejsze rzeczy w książce, a autorce udało się to po mistrzowsku połączyć :)

   Usuń
 7. Bardzo mi się podobała, choć pamiętam, że i ja długo się wciągałam. Ale potem, jak już się rozkręciło, to wow :) Czekam na 2 część z niecierpliwością :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że na wciągnięcie trzeba tak dużo czasu, bo niektórzy pewnie zrezygnują z dalszej lektury. Ja też czekam :)

   Usuń
 8. Wygląda na to, że jest to kolejny dowód na to, że czasami warto przeczytać książkę do końca, chociaż początkowo wydaje się nudna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze warto, jeśli do końca będzie nudna, to przynajmniej będzie można z czystym sumieniem skrytykować :)

   Usuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się