środa, 30 października 2013

Edward Łysiak - Kresowa opowieść. Michał

Tytuł: Kresowa opowieść. Michał
Autor: Edward Łysiak 
Liczba stron: 384
Wydawnictwo: Novae Res
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/


Okładka książki Edwarda Łysiaka sugeruje coś lekkiego, o miłej fabule. Po zagłębieniu się w lekturę zmieniłam zdanie, które powoli kształtowało się po rzucie oka na oprawę. W rzeczywistości jest to opowieść o okrucieństwie, cierpieniu i terrorze. 

Bohaterami "Kresowej opowieści" jest grupa znajomych mieszanych narodowości. Z Polakami mieszają się Ukraińcy i Żydzi. Początkowo odmienności nie przeszkadzają przyjaźnić się trzem Ukraińcom, braciom Polakom i Żydowi, Izaakowi. Wojna przekreśla wszystkie więzy i nagle dawni koledzy stają przeciwko sobie. Obserwujemy jak radzą sobie z brutalną dorosłością, a także chwile, w których zaznają choćby odrobinę radości. Niestety, wkrótce Polak Michał Jakubowski trafia pod dowództwo Izaaka i razem działają w NKWD. Izaak ma nadzieję że Michał nie wróci z kolejnej akcji, gdyż zakochuje się w jego żonie, Julii. Kobieta, wraz z małą córeczką musi dzielnie znosić samotność i odpychać natrętów. Tymczasem Michał zostaje ranny i trafia pod opiekę młodziutkiej sanitariuszki...

Bardzo ciężko czytało mi się tę książkę, przez niektóre sceny musiałam się zmuszać aby przebrnąć. Ogrom zła, jaki prezentowali bohaterowie nie mógł mi się pomieścić w głowie, że ktoś może być dla drugiego człowieka potworem tylko dlatego, że jest innej narodowości. Akcja działała na mnie strasznie przygnębiająco i ciągle rozmyślałam o tym, jakie mam szczęście, że urodziłam się w latach 90., a nie w latach 20. XX wieku, w wolnym kraju, który nie jest nękany zbrojnymi napaściami. W którym nie muszę wydawać sąsiadów, aby zyskać kilka dodatkowych chwil życia, ocalić rodzinę, albo skrócić mękę podczas tortur. 

"Kresowa opowieść" jest pozycją dla czytelników, którzy fascynują się obszarem Kresów z przełomu lat 30. i 40. Porusza i wstrząsa, zmusza do refleksji, przedstawia tragiczne historie rodzin, mieszanych małżeństw i przyjaźni, którą zniszczyły podziały. Warto przeczytać.

Książka ma również swoją kontynuację - "Kresowa opowieść. Julia", którą niedługo postaram się zrecenzować.

Moja ocena: 8/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki


Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

3 komentarze:

  1. Od dawna fascynują mnie obszary pogranicza, zarówno tego narodowościowego, jak i geograficznego. Jestem ciekawa, co autor ma na ten temat do powiedzenia. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się całkiem ciekawie, chociaż zaskoczyło mnie, że to aż tak trudna lektura. Bardziej spodziewałabym się, że pomimo wojny przyjaciele wciąż pozostaną przyjaciółmi i jakoś dadzą radę oprzeć się podziałom.

    OdpowiedzUsuń
  3. Interesująca choć trudna pozycja. Zapowiada się ciekawie.

    OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się