wtorek, 29 października 2013

John Connelly kontra Paweł Lisicki

Kilka miesięcy temu, w okolicach Wielkanocy opisywałam Wam pewną książkę. Była nią pozycja "Kto zabił Jezusa?" autorstwa Pawła Lisickiego. Dla przypomnienia zapraszam do przeczytania KLIK. Dlaczego o tym wspominam? Niedawno w miesięczniku Znak, w numerze 701 pojawił się artykuł "Duma i uprzedzenie". Profesor John Connelly odnosi się w nim do tez przedstawionych przez dziennikarza.

Artykuł uświadamia czytelnikowi, że nie tylko w przypadku publikacji Pawła Lisickiego, ale również w innych, typowo popularnonaukowych dziełach warto po lekturze pójść krok dalej, skonfrontować przekazywane treści z publikacjami i materiałami dotyczącymi tych samych zagadnień. John Connelly poddaje krytyce próby interpretacji Pisma Świętego przez polskiego autora, które według profesora są błędne. 

Pan Lisicki twierdzi, że to Żydzi zabili Jezusa i to właśnie stąd możemy wywodzić antysemityzm. Według niego wydarzenia sprzed 2000 lat nadal odbijają się echem w relacjach pomiędzy wyznaniami. Osobiście się z tym nie zgadzam i nie uważam, że powinno się teraz wymagać od Żydów wzięcia na swoje barki winy na śmierć Jezusa. 

Autor wielokrotnie odnosi się do książki papieża Benedykta XVI "Jezus z Nazaretu". Chyba najbardziej uderzającymi mnie słowami były te zawarte w pytaniu, komu czytelnik, jako katolik i osoba, która niezbyt często ma okazję czytać pisma teologiczne wierzy. Czy wierzę dziennikarzowi? Czy raczej organom Kościoła, których członkowie poświęcają całe życie na interpretację Pisma Świętego i są to osoby wykształcone w tym kierunku?

Po lekturze tego artykułu nie twierdzę oczywiście, że książka Pawła Lisickiego nie jest warta lektury, czy zupełnie bezwartościowa. Nadal oceniam ją dosyć wysoko, bo przekazuje wiele treści, które powinien znać każdy, kto uważa się za chrześcijanina. Faktem jest jednak, że czuję niemały wstyd, że jestem osobą tak bardzo nieoczytaną jeśli chodzi o kwestie teologiczne. Z drugiej strony, pojawia się pytanie, czy jeżeli nawet badacze, którzy poświęcali tym zagadnieniom wiele lat nie są ze sobą zgodni to czy ja, bez przygotowania poradzę sobie ze sformułowaniem odpowiednich wniosków?

Dyskusje na tematy zawarte w "Kto zabił Jezusa?" są potrzebne. Dzięki temu więcej osób zainteresuje się i pogłębi swoją wiedzę. Po lekturze artykułu z pewnością będę częściej zaglądać do dodatkowych źródeł po przeczytaniu pozycji popularnonaukowych, aby nie polegać tylko na jednym osądzie i na nie kształtować na nim własnego. 

4 komentarze:

 1. Napisałaś, że "Pan Lisicki twierdzi, że to Żydzi zabili Jezusa i to właśnie stąd możemy wywodzić antysemityzm". Nie mogę zgodzić się z tym podsumowaniem. Cała książka świadczy zgoła coś innego. Lisicki punkt po punkcie udowadnia jak było, że rzeczywiście przy śmierci Jezusa byli Żydzi i przez dwa tysiące lat nikt tego faktu nie negował. Potem zdarzył się Holocaust i od tego czasu Żydzi obwiniają Chrześcijan za antysemityzm, który ponoć korzenie ma w tym, że Chrześcijanie oskarżają Żydów za śmierć Jezusa... błędne koło... Lisicki próbuje przywrócić zdrowy rozsądek. Podkreśla, że Holocaust nie bierze początków w ukrzyżowaniu Jezusa, tylko w ideologii niemieckiego nazizmu...

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam książki Lisickiego, ale skoro wywołuje takie kontrowersje, to chętnie po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na szczęście mam ten nawyk konfrontowania historii w książce z prawdą... No cóż kiedyś twierdziłam, że Dan Brown ma niepodważalną rację co do historii Jezusa ;D ale miałam bardzo naście lat.. Na temat książki się nie wypowiem, bo nie czytałam i nawet zbytnio mnie jej tematyka nie interesuje... ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam książki o której mówisz, zgadzam się jednak z Twoim ogólnym wnioskiem - po niektórych pozycjach warto, a wręcz należałoby, zerknąć też do innych źródeł, zapoznać się z innym spojrzeniem na daną sprawę.
  Sama bardzo chciałabym mieć większą wiedzę w dziedzinie teologii :-)

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się