czwartek, 18 września 2014

Ksiądz Jan Twardowski - Dziecięcym piórem

Tytuł: Dziecięcym piórem
Autor: Ksiądz Jan Twardowski
Liczba stron: 551 
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Źródło okładki: http://www.mwydawnictwo.pl


Księdza Jana Twardowskiego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jego słowa "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" są używane przy najsmutniejszych momentach, w których ktoś niespodziewanie umiera. Jednak warto pamiętać, że Twardowski pisał również dla dzieci, o czym chcę Wam dzisiaj napisać.

"Dziecięcym piórem" to zbiór krótkich opowiadań, wierszy i anegdot stworzonych przez księdza Jana Twardowskiego. Kapłan skierował je do dzieci, bo to właśnie dla dzieci chciał i lubił pisać, chciał przekazywać im podstawy wiary, podstawy bycia dobrym człowiekiem w jak najprostszy sposób.

Książka jest podzielona ze względu na poruszaną tematykę, dlatego też będzie młodemu, czy wręcz małemu czytelnikowi tej książki łatwiej przyswoić zagadnienia dotyczące nie tylko świąt obchodzonych w Kościele, ale również miłości, przyjaźni, rodzinie, księżom i apostołom. Świetne kompedium wiedzy dla małych i tych całkiem dużych, gdyż właściwie wszystkie rozdziały mogą dać i jednym i drugim lekcję życia. 

Wielkie, przeogromne brawa dla pani Aleksandry Kucharskiej - Cybuch, która jest autorką rysunków w książce. Mimo, że były bardzo proste to dobrze oddawały całość tekstu i wzbudzały we mnie bardzo pozytywne uczucia. Nie sposób też zapomnieć o pani Aleksandrze Iwanowskiej, która zebrała i opracowała teksty, dzięki czemu cieszyłam się ponad 500 stronami mądrych słów księdza Twardowskiego.

Wszystkie z opowieści i wierszy niosą pewne przesłanie moralne. Dobrym człowiekiem nie jest się przez robienie rzeczy wielkich i na pokaz. Znacznie lepiej jest zacząć od najmniejszej grupy ludzi, jaką jest rodzina. Czasami drobny gest, pomoc zmęczonym rodzicom czy dziadkom jest na wagę złota. 

Jeżeli chodzi o wydanie, to ta pozycja lepiej wyglądałaby w twardej oprawie, aczkolwiek oczywiście nie przeszkadza to w lekturze. Duża, wyraźna czcionka zdecydowanie ułatwia czytanie, a w moim przypadku wręcz pochłanianie tekstu. 

"Dziecięcym piórem" to pozycja, do której zdecydowanie wrócę. Nie do każdego fragmentu, nie będę jej znowu czytać od pierwszej do ostatniej strony, ale z pewnością często będę do niej zaglądać.

Moja ocena: 9/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki

Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

1 komentarz:

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się