poniedziałek, 20 maja 2013

Lauren Oliver - Requiem

Tytuł: Requiem
Autor: Lauren Oliver
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 391
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/


"Zburzcie mury"

No i koniec. Moje spotkanie z bohaterami trylogii Delirium dobiegło końca. Przez 3 tomy obserwowałam ich losy, patrzyłam na to, jak radzą sobie z zagrożeniem ze strony władz, które chcą zniszczyć miłość i pozbawić obywateli wolności. Nadszedł jednak czas na pożegnanie i rozwiązanie wszystkich spraw, z jakimi mieliśmy okazję się zapoznać w "Delirium" i "Pandemonium". 

Zacznijmy od tego, że rewelacyjnym pomysłem było wprowadzenie podziału na wydarzenia związane z Leną i życie Hany. Wątek Hany był naprawdę ciekawy i wniósł trochę świeżości w powieść, tworząc "Requiem" najlepszą częścią trylogii. Obserwowanie, jak czuje się dziewczyna po zabiegu, jak zmieniło się jej życie i jak sparowanie z przyszłym burmistrzem Portland jest zdecydowanie najlepszym wątkiem w powieści. Jej życie zostało pozbawione miłości, musi podporządkowywać się człowiekowi, którego wkrótce poślubi. Fred, jako burmistrz planuje rozpocząć prawdziwą walkę z Odmieńcami i zniszczyć wszelkie przejawy buntu. Z kolei ludzie z Głuszy gromadzą się i rewolucja powoli się zaczyna. W całym tym zamieszaniu Lena musi podejmować bardzo trudne wybory...

W "Requiem" nie jest już położony tak mocny nacisk na Odmieńców, jako ludzi, którzy wybrali miłość. Są oni przedstawieni bardziej jako osoby, które chcą wolności, które chcą żyć bez strachu i w godziwych warunkach. Odczułam, że miłość została odrobinę zepchnięta na dalszy plan, ale w żadnym stopniu nie ujmuje to tej historii wyjątkowości. 

Bohaterowie zdecydowanie dojrzeli w obliczu podejmowania ważnych decyzji, które dotyczyły życia wielu innych osób. Akcja jest ciekawa, momentami przyśpiesza bardzo mocno i czujemy się tak, jakbyśmy byli w centrum wydarzeń. Niektóre przedstawione fakty, zwłaszcza te, o których mówi nam Hana po prostu wbiły mnie w fotel :)

Cała trylogia jest na wysokim poziomie, ale "Requiem" zdecydowanie najbardziej przypadło mi do gustu. Wiem, że część z Was żałuje, że historia Leny już się zakończyła. Ja jednak uważam, że czwarta część byłaby już po prostu nudna, a w takim układzie pozostał bardzo lekki niedosyt z powodu tajemniczego zakończenia, które już tradycyjnie w tej trylogii było bardzo dobre. 

Nieprzekonanych zachęcam, naprawdę warto poznać tę trylogię, która moim zdaniem jest jedną z lepszych :)

Moja ocena: 9/10

10 komentarzy:

 1. Własnie jestem w trakcie czytania, lecz póki co nie wciągnęła mnie :> Mam nadzieję, że to się zmieni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że jednak Ciebie wciągnie :))

   Usuń
 2. całą serię mam w planie, ale zimowym :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj niestety, z tym czasem jest najgorzej, a tyle książek do przeczytania, że trzeba robić plany na pół roku :P

   Usuń
 3. Nie czytałam tej serii, ale sporo o niej słyszałam, wielu osobom przypadła do gustu, może i ja kiedyś się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skuś się skuś, naprawdę fajna trylogia :)

   Usuń
 4. Podoba mi się, że autorka pokazała rozwój bohaterów, pod wpływem zachodzących wydarzeń, jak i ich własnych decyzji. Ogółem serię mam w planie, tym bardziej, że w całości tak bardzo przypadła ci do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet nie spodziewałam się, że będzie aż tak dobrze, w sumie trochę kupiłam serię z przypadku, ale absolutnie nie żałuję :)

   Usuń
 5. Tyle książek do przeczytania a czasu tak mało:D Muszę w końcu dokończyć serię, mam nadzieję, że w wakacje mi się uda;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obyś w wakacje miała na to mnóstwo czasu :)

   Usuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się