sobota, 4 maja 2013

Artur Barciś, Marzanna Graff - Rozmowy bez retuszu

Tytuł: Rozmowy bez retuszu
Autor: Artur Barciś, Marzanna Graff
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Liczba stron: 218
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/
Artur Barciś to aktor, który współczesnej widowni jest znany głównie z roli przesympatycznego Tadzia Norka w sitcomie "Miodowe lata" oraz Arkadiusza Czerepacha z "Rancza". W obu produkcjach grał ze swoim serdecznym przyjacielem, Cezarym Żakiem. Nie powinno się szufladkować aktora do jednej roli, ale kiedykolwiek go widzę na ekranie, to zawsze kojarzy mi się z postacią z serialu dzieciństwa i to chyba nigdy się nie zmieni, zawsze będzie to dla mnie Tadeusz Norek :).

Marzanna Graff stworzyła wywiad - rzekę z tym niezwykłym i bardzo skromnym człowiekiem. Jego dzieciństwo nie było łatwe: wychowywał się w biednej rodzinie, jego ojciec był bardzo ciężko chory, a słaby fizycznie Artur był wyśmiewany i poniżany przez kolegów z podstawówki. Pozornie nic nie wróżyło, że ten drobny, nieśmiały chłopczyk będzie kiedyś znany przez miliony i będzie grał niezapomniane przez widzów role. Aktor we wspaniały sposób mówi o swojej rodzinie, widać ogromną miłość i przywiązanie do rodziców, zwłaszcza do matki. 

"Norek" bardziej skupia się na swojej przeszłości teatralnej, na najważniejszych rolach i wspaniałych ludziach, jakich poznał na swojej drodze, niż na tematach życia prywatnego i rodzinnego. Próżno szukać wzmianki o nim w artykułach serwisów plotkarskich, nie robi ze swojego życia taniej sensacji. Ten nadzwyczaj skromny człowiek miał zdecydowanie duże opory, aby mówić o swoich sukcesach, nagrodach, pochwałach od znanych i podziwianych reżyserów i aktorów. Pięknie wspomina osoby, które przewinęły się przez jego życie, mające jakiś wpływ na karierę, zwłaszcza swoją przyjaciółkę, Darię Trafankowską, łączące ich relacje i niesamowitą energię, jaka od niej emanowała.

Wywiad podzielony jest na rozdziały i przeprowadzony za zasadzie: krótkie pytanie, krótka odpowiedź. Nie ma rozwlekania się i nudnych pytań. Autorka bardzo dobrze się przygotowała do tego spotkania, często ciągnęła trochę Barcisia za język i podpytywała o szczegóły kolejnych wydarzeń. Wszystko opisane jest w takiej przyjacielskiej formie, dzięki czemu łatwiej nam jest poznać historię tego niezwykłego człowieka. 

Nie rozpisuję się dłużej, bo tę książkę po prostu trzeba przeczytać. Każdy z nas przynajmniej raz o nim słyszał, widział na deskach teatru lub w telewizji i myślę, że każdy powinien poznać historię chłopaka, który się nie poddawał, który dążył do realizacji marzeń i osiągnął naprawdę wielki sukces.

Moja ocena: 10/10


Powieść przeczytałam i zrecenzowałam dzięki
Fakt ten nie wpływa na moją obiektywność i ocenęKsiążkę przeczytałam w ramach wyzwania

7 komentarzy:

 1. Kolejna 10/10, z którą całkowicie się zgadzam :) Absolutnie wyjątkowa książka, którą koniecznie należy przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, wyjątkowa pozycja, napewno wrócę do niej jeszcze nie raz :)

   Usuń

 2. Recenzja ciekawa i kolejna bardzo pozytywna na temat tej książki:) Bardzo lubię wszelkiego rodzaju biografie, choć nie sięgam po nie często, ale tą na pewno przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Od tego autora bije skromność i sympatia, wcale się nie dziwię, że i książka to pokazała :-) Ale rzeczywiście, rola Norka bardzo do niego przylgnęła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka idealnie oddaje moje wyobrażenie o nim :). Teraz poznaję Barcisia przez role w Dekalogu :)

   Usuń
 4. Zgadzam się z Twoją opinią w zupełności. ;)

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się