poniedziałek, 13 maja 2013

Jan Polkowski - Ślady krwi

Tytuł: Ślady krwi
Autor: Jan Polkowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Liczba stron: 437
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/"Ślady krwi" to debiutancka powieść Jana Polkowskiego. Autor opisuje historię Henryka Harsynowicza - Polaka, który w latach 80. udał się na emigrację i teraz wraca do ojczyzny z Toronto, gdzie był znanym prezenterem radiowym. Przyjazd do Polski jest dla niego zamknięciem pewnego etapu w życiu i jednocześnie rozpoczęciem nowego, w którym musi zmierzyć się z przeszłością i historią swojej rodziny. W Kanadzie zostaje była żona i nastoletni syn, który pragnie zerwać wszystkie powiązania z Henrykiem i wymazać go ze swojego życia. W Polsce niedawno zmarł ojciec głównego bohatera, Józef, więc Harsynowicz, jako spadkobierca poznaje dawne interesy zmarłego. Okazuje się również, że Henryk ma tylko kanadyjskie obywatelstwo, a w polskich dokumentach nie ma o nim żadnej informacji, tak jakby nigdy nie istniał. Księgi parafialne i dokumentacja szkolna zaginęły i bohater walczy o udowodnienie, że jest prawdziwym obywatelem Polski. W międzyczasie poznajemy historię jego rodziny, przenosimy się do czasów wojennych, początków i schyłku komunizmu. 

Autor nie boi się poruszania trudnych i bolesnych tematów, pokazuje brutalną rzeczywistość, której nie mogą ubarwić żadne kłamstwa. Każe zastanowić się nad kwestią polskości, poczucia przynależności do narodu, stosunkiem do ojczyzny i polską kulturą. 

Nie ukrywam, że powieść jest trudna, wymagająca skupienia i analizowania ukrytego znaczenia przedstawionych wydarzeń. Autor, dzięki przeskakiwaniu akcji ze współczesności do czasów wojny i z powrotem odsłania nam tajemnicze losy rodziny i pochodzenia Harsynowicza po kawałeczku i razem z bohaterem jesteśmy zaskoczeni tym, jak bardzo mało o sobie wiedział. Gdyby Jan Polkowski napisał losy rodu Harsynowiczów chronologicznie, to czytelnik nie poczułby napięcia związanego z rozwojem wydarzeń.

"Ślady krwi" to opowieść o przeszłości i teraźniejszości, o odkrywaniu prawdy i odzyskiwaniu utraconej polskości. Jestem niemal pewna, że każdy z Was, oczywiście jeśli lubi tego typu literaturę, znajdzie w tej powieści coś dla siebie. 

Moja ocena: 7,5/10

Powieść przeczytałam i zrecenzowałam dzięki
 Fakt ten nie wpływa na moją ocenęPowieść przeczytałam w ramach wyzwania

9 komentarzy:

 1. Niestety tej pozycji odmówię, nie ciekawi mnie fabuła (utracona polskość).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety, taka książka nie każdego zaciekawi, więc warto sięgnąć w tym czasie po coś innego ;]

   Usuń
 2. Ciężka fabuła, wymagająca od czytelnika dużo skupienia, a także sama objętość tej książki mnie trochę przerażają. Obecnie nie mam ochoty na taką literaturę, jednak książka jest na mojej półce, więc kiedyś na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że jak przeczytasz, to przypadnie Ci do gustu :)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Jest to naprawdę dobra książka :)

   Usuń

 4. Fabuła ciekawa, ale na razie mam tak dużo innych pozycji do przeczytania, że za tą podziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem w trakcie lektury tej książki, więc wypowiem się o niej dopiero po przeczytaniu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się, że ci się podoba :)
  Ja jej nie brałam do recenzji, ale Ciastek wziął, więc zobaczę jeszcze, czy jemu przypadnie do gustu i ewentualnie wtedy sobie pożyczę.

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się