środa, 12 marca 2014

Marcel Proust - W cieniu zakwitających dziewcząt

Tytuł: W cieniu zakwitających dziewcząt
Autor: Marcel Proust
Liczba stron: 565
Wydawnictwo: MG
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl"W cieniu zakwitających dziewcząt" to druga część cyklu "W poszukiwaniu straconego czasu". Pierwsza częśc, czyli "W stronę Swanna" bardzo mi się spodobała, chociaż nie ukrywam, że była to trudna lektura, zwłaszcza, że było to moje pierwsze spotkanie z Proustem i właściwie nie wiedziałam czego mogę się spodziewać. Tym razem było i łatwiej, i ciekawiej.

Bohater widocznie się rozwija i wkracza w wiek, w którym zwiększa się zainteresowanie płcią przeciwną. Jest szczerze zakochany w młodej pannie Swann - Gilbercie, której ojciec początkowo sprzeciwia się tej znajomości. Później ich uczucie może się rozwijać, czemu z kolei sprzyja matka Gilberty. Pani Swann odgrywa w pierwszej części książki dużą rolę, gdyż zafascynowany jej osobą Proust z dokładnością opisuje jej zachowanie, sposób przyjmowania gości, wygląd eleganckich ubrań, a nawet sposób mówienia czy poruszania się. Część druga skupia się na pobycie bohatera, wraz z babką i Franciszką, w miejscu wypoczynku, w Balbec. Zjeżdża się tam właściwie cała śmietanka towarzyska, więc Marcel ma okazję nawiązać wiele interesujących znajomości. Szczególny jest dla niego kontakt z piękną Albertyną, która jak myślę, jeszcze niemało zamiesza w historii bohatera. 

Marcel Proust miał niezwykły zmysł obserwacji, dlatego też wiele zachowań i sytuacji, które go spotkały, opisuje bez pomijania najmniejszego detalu. Fakt, momentami mogło to odrobinę nudzić, ale nie na tyle, żebym z niesmakiem odkładała książkę. Akcja była jednak ciekawsza niż w pierwszym tomie, ale jest to z pewnością zasługa tego, że bohater dojrzewał, zmieniały się jego poglądy na wiele spraw i priorytety. 

Prousta nie da się czytać szybko i "po łebkach", więc trzeba znaleźć więcej czasu na zgłębianie życia tego pisarza. Ale warto, naprawdę warto rozpocząć swoją przygodę z Marcelem Proustem. Z ogromną niecierpliwością czekam na tom 3 :)

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki
Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

10 komentarzy:

 1. Bardzo mnie cieszy ta wznowiona seria...

  OdpowiedzUsuń
 2. Druga część podobała mi się jeszcze bardziej niż pierwsza, a trzecia podobno jeszcze w tym roku ma być. Niełatwa lektura to fakt, ale bardzo nastrojowa, nostalgiczna i magiczna.

  OdpowiedzUsuń
 3. No niestety tym razem pozycja nie dla mnie, ale to nic. I tak pięknie o niej napisałaś! :* :)
  Pozdrawiam Natalia Z :3

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tym czasem to ostatnio u mnie ciężko ;/

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam się z każdym Twoim słowem! Lektura drugiego tomu tego cyklu wywarła na mnie podobne wrażenia. ;))

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszą część czytało mi się naprawdę nieźle. Czas więc może sięgnąć po kontynuację. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam nadzieję, że ta część rzeczywiście okaże się ciekawsza, bo pierwsza część mocno mnie wymęczyła. Chociaż trzeba to przyznać - koniec końców warto było się pomęczyć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam tej serii, ale neistety nie mam teraz czasu na rozpoczynanie kolejnych cykli, gdyż za dużo mam innych czytelniczych zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 9. aaaaai ile jest książek, które ja muszę jeszcze przeczytać !

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się