poniedziałek, 10 marca 2014

Domenico Agasso Sr., Domenico Agasso Jr. - Papież Jan XXIII. Droga do świętości

Tytuł: Papież Jan XXIII. Droga do świętości
Autor: Domenico Agasso Sr., Domenico Agasso Jr.
Liczba stron: 198
Wydawnictwo: Esprit
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl


Już niedługo kanonizacja dwóch papieży - Jana XXIII i Jana Pawła II. To bardzo dobry czas, aby przypomnieć sobie losy tych postaci, jak kierowali Kościołem, jaką podążali drogą do świętości. Postać Jana XXIII była mi do tej pory słabo znana, dlatego też postanowiłam przeczytać jak to się stało, że zapisał się w historii jako papież, którego pontyfikat zapoczątkował wiele zmian. 

Książka opisuje dzieje Jana XXIII, a właściwie Angelo Giuseppe Roncalli od samych początków, poznajemy historię dojrzewania do kapłaństwa, aż do wyboru na papieża. Kardynał Roncalli miał już 77 lat, gdy inni kardynałowie postanowili powierzyć mu stanowisko głowy Kościoła. Mimo podeszłego wieku nie zawahał się zwołać Soboru Watykańskiego II, na którym miały być omawiane najważniejsze problemy i zagadnienia związane z religią. Nie dane mu jednak było doczekać zakończenia soboru, gdyż zmarł 3 czerwca 1963 roku. 

Do tej pozycji, oprócz faktów z życia papieża zostały dołączone modlitwy, którymi modlił się papież Jan XXIII, oraz takie, którymi możemy modlić się, aby prosić o wstawiennictwo przyszłego świętego.

Jeżeli chodzi o wydanie to twarda oprawa elegancko prezentuje się na półce i wizualnie zdecydowanie wielu osobom może przypaść do gustu. Treść jest napisana w sposób bardzo przystępny i nie miałam problemu ze zrozumieniem co tak właściwie było w tej postaci i kilkuletnim pontyfikacie takie ważne, dlaczego jest był to papież przełomowy.

Zdecydowanie polecam wszystkim tym, którzy chcieliby przybliżyć sobie postać błogosławionego Jana XXIII i najważniejsze momenty jego pontyfikatu.

Moja ocena: 7/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki

 Fakt ten nie wpływa na moją ocenę

5 komentarzy:

 1. Szkoda, że sięgamy takimi zrywami, najczęściej przy okazji nowego pontyfikatu... Z pewnością warto przeczytać...

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedługo będę miała okazję przeczytać tę książkę. :) Już nie mogę się doczekać! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie moja tematyka.
  Zupełnie mnie nie interesuje ;/

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie pod koniec ubiegłego tygodnia dotarła do mnie... Jestem jeszcze przed lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda ciekawie. Kto wie kto wie...

  OdpowiedzUsuń

Zostaw tutaj ślad swojej obecności, z chęcią przeczytam i odpowiem na Twój komentarz :). Coś Ci się nie podoba lub z czymś się nie zgadzasz? Napisz mi o tym. Anonimie, podpisz się